Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Marie Štípková

Marie Štípková

Host Činohry

Biografie

Narodila se v roce 1986 v Českém Těšíně. Odmala se věnovala hudbě, díky čemuž ovládá hru na všechny druhy zobcových fléten a na altsaxofon (během studia na střední škole dokonce hrála v saxofonovém kvartetu). Ve třinácti letech začala navštěvovat dramatický kroužek při ZUŠ v Českém Těšíně a pár měsíců na to se shodou náhod ocitla na prknech Těšínského divadla. S ním externě spolupracovala až do své maturity. Následně byla přijata na DAMU (obor činoherní herectví) a na Právnickou fakultu UK. Nakonec však dala přednost studiu dramatického umění.

V průběhu studia hostovala v absolventských inscenacích starších ročníků (J. Havelka a kol.: Velmi společenské tance; T. Stoppard: Na flámu). Získala cenu Jiřího Adamíry a Valtra Tauba. DAMU absolvovala v roce 2010 rolí Arkadinové v inscenaci Racek (A. P. Čechov).

Po ukončení studia působila dva roky na volné noze. Spolupracovala například s Divadlem Minor, Novou scénou Národního divadla, Švandovým divadlem na Smíchově, Meetfactory či s uskupením Kašpárek v rohlíku. Od roku 2013 je ve stálém angažmá v Městském divadle Kladno, kde ztvárnila mnoho rolí (z mnohých Jentl v dramatizaci stejnojmenného románu I. B. Singera nebo Géša ve Fassbinderově Brémské svobodě). Je členkou divadelních skupin BodyVoiceBand a Geisslers Hofcomoedianten. V roce 2014 účinkovala v inscenaci Mnoho povyku pro nic (režie J. Menzel) na Letních Shakespearovských slavnostech.

Film a televize

Anglické jahody

režie

V. Drha (2008)

Kriminálka Anděl

režie

R. Šveda, P. Bebjak (2008)

Chyťte doktora!

režie

M. Dolenský (2007)

Ocenění

2015

Cena divadelní kritiky

za nejlepší ženský herecký výkon (Géša, Brémská svoboda)