Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Maria Procházková

Biografie

Maria Procházková je režisérka, scénáristka, animátorka a výtvarnice. Vystudovala režii animovaného filmu na pražské FAMU u profesora Břetislava Pojara. Doktorandské studium zakončila prací na téma Člověk v animovaném filmu. Za své autorské animované filmy získala mnohá ocenění (Příušnice, Piktogramy). Je také autorkou dvou hraných celovečerních filmů: Žralok v hlavě a Kdopak by se vlka bál.

Nová scéna Národního divadla uváděla osm sezon její rodinné představení Laterny magiky VIDÍM NEVIDÍM. Od roku 1993 natočila přes 60 animovaných videoklipů (většinu ve spolupráci s dětmi), mnoho hraných i animovaných jinglů a znělek pro televize Prima, ČT a různé festivaly a nadace. V posledních letech úzce spolupracuje s dětským kanálem ČT:D, kde se věnuje zejména animovaným zábavně-edukativním cyklům pro děti: Evropské pexeso, České pexeso, Slovíčka, Živý svět: Kvítí, LOGOhrátky, Když se řekne naše země: Hymna, Znak, Vlajka, Skobičiny, KARAOKEčtení, SLOVOhrátky. Dlouhodobě spolupracuje se spolkem Litera, pro který připravuje každoročně animované minipořady ke všem knihám nominovaným na cenu Magnesia litera.