Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Ľudmila Várossová

Ľudmila Várossová

Biografie

L’udmila Várrosová se narodila v Bratislavě. Vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu, loutkářskou scénografii na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze a scénickou a kostýmní tvorbu na bratislavské Vysoké škole múzických umění. Jako kostýmní návrhářka na volné noze se úspěšně uplatnila v divadle, televizi i filmu. Dosud vystořila kostýmy k více než stu divadelních a dvěma stům televizních inscenací.
Výtvarný rukopis L’udmily Várossové je nezaměnitelný - vyznačuje se rafinovanými citacemi a duchaplnou aktualizací historických stylových prvků v kombinaci s moderními výtvarnými postupy. V 90. letech se začala systematicky věnovat hudebnímu divadlu, hlavně v rámci projektů realizovaných s režiséry Jozefem Bednárikem (např. v Národním divadle v Praze spolupracovali na inscenacích Romeo a Julie 1994, Carmen 1999), Miroslavem Fischerem a Pavlem Smolíkem, ale i s choreografem Liborem Vaculíkem (v ND spolupracovali na baletech Psycho/Malý pan Friedemann 1993 a Někdo to rád...1994).
L’udmila Várossová je autorkou kostýmů činoherních, operních, baletních i muzikálových inscenací. Z hudebních pak za všechny jmenujme inscenace oper např. Don Giovanni, Andrea Chénier, Popoluška, Hubička, Falstaff, Zlatý kohoutek, Rossiniho Dcera pluku pro Slovenské národné divadlo, z muzikálů mimo jiné Johanku z Arku pro pražskou scénu Ta Fantastika, muzikál Cikáni jdou do nebe na Nové scéně v Bratislavě nebo Řeka Zorbu pro Divadlo Andreje Bagara v Nitře. Výtvarné práce L’udmily Várossové byly prezentovány na mnohých kolektivních i samostatných výstavách.

Aktualizace: 2004