Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Kenneth Greve

Kenneth Greve

Biografie

Vzdělání
Vystudoval Baletní školu Královského dánského divadla a School of American Ballet. V roce 1986 přijal angažmá v New York City Ballet, v roce 1988 v American Ballet Theatre a v roce 1989 v baletu pařížské Opery, kde byl jmenován Danseur Étoile. V roce 1990 se stal členem Stuttgartského baletu a v roce 1991 Vídeňské státní opery. V roce 1992 byl angažován jako první sólista Královského dánského baletu.

Hlavní role v Královském dánském divadle
Ztvárnil mnoho hlavních rolí pro Královský dánský balet, například Jamese v La Sylphide, Apolla v Apollon Musagètes, Des Grieuxe v Manon, Struensa v Caroline Mathilde, Romea v baletu Romeo a Julie, Prince Siegfrieda v Labutím jezeře, Prince Désiré v Šípkové Růžence, Albrechta v Giselle, a sólové role v baletech Agon, Barberůvhouslový koncert, Čajkovského druhý klavírní koncert, Dreams (Sny) a Bolero.

Choreografie
Vytvořil několik choreografií, například 2 Man's Tale (Příběh dvou mužů) a L'Emotion, pro American Ballet Theatre a Stuttgartský balet. Dále vytvořil From Beyond (Spoza), Woman (Žena) a dílo Louskáček pro balet Královského dánského divadla a balet Hamlet pro Jihoafrický balet. V roce 2006 se Kenneth Greve stal baletním mistrem Královského dánského divadla. V současnosti působí jako umělecký šéf Finského národního baletu v Helsinkách.

Granty a stipendia
Axel Lind Kulturfonden Grant (1987), Albert Gaubier Grant a Poul Waldorffs Fond Grant (1994).

Foto: Henrik Stenberg