Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Jussi Nousiainen

Jussi Nousiainen

Biografie

Jussi Nousiainen v roce 1996 absolvoval Divadelní akademii v Helsinkách (Theatre Academy Helsinki), magisterský titul v oboru tanec pak získal po obhajobě diplomové práce v roce 2008. První rok po studiích pracoval jako profesionální tanečník na volné noze. V roce 1997 získal angažmá v belgickém souboru Charleroi Dance a nadobro se usadil mimo rodné Finsko. Dva roky na to začal tančit v nizozemském Noord Nederlandse Dans/Galili Dance. V roce 2006 se rozhodl vrátit se na volnou nohu. Dál však pracoval jako asistent choreografie pro Itzika Galiliho, řadu jeho choreografií upravil pro soubory v různých koutech světa.
Jako freelanceer spolupracoval s řadou choreografů, z nichž někteří jsou známí v Nizozemí a jiní i na mezinárodní scéně. Má za sebou také krátké angažmá ve Frankfurt Ballet (2003) a v Batsheva Dance Company (2006).
Od roku 1994 se také občasně věnuje vlastní tvorbě, jeho posledním kusem je „AWOOM-are we one or more?“, choreografie, kterou vytvořil pro Dansgroep Amsterdam v roce 2012. V rámci programu Viewtour II bylo představení uvedeno na turné po Nizozemí. Kromě tance a choreografie se také věnuje pedagogické činnosti a coachingu. V roce 2012 získal certifikát na výuku Counter Techniky.
S Václavem Kunešem se poprvé profesně setkali v Nizozemí v roce 2009.
V roce 2011 se přidal k tvůrčímu teamu choreografie Wind-up, která měla premiéru v Praze na jaře roku 2012.