Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Joop Caboort

Biografie

Narodil se v roce 1944 v Haagu v rodině divadelních umělců.
V roce 1965 nastoupil jako pomocný osvětlovač do Nederlands Dans Theater (NDT). V letech 1970–1995 byl technickým ředitelem NDT. Od roku 1970, kdy se stal světelným designérem souboru, se podílel na 600 inscenacích, včetně baletů Hanse van Manena, Jiřího Kyliána, Nacha Duata, Jennifer Muller, Louise Falka, Glena Tetleyho, Maurice Béjarta, Nilse Christeho a dalších tvůrců. Caboort také úzce spolupracuje se scénickými designéry Jean-Paulem Vroomem, Kesem Dekkerem, Williamem Katzem, Walterem Nobbem, Nadine Baylis, Johnem F. Macfarlanem, Michaelem Simonem ad. Doposud pracoval
na inscenacích ve více než stovce divadlech a operních domů včetně tak prestižních souborů, jako jsou Královská opera Covent Garden v London , pařížská Opera, Vídeňská státní opera, Bavorský státní balet v Mnichově a Metropolitní opera v New Yorku. V roce 1995 Joop Caboort otevřel svou vlastní společnost, poskytující poradenství v oboru divadelního světelného designu a od té doby je na volné noze. Působí tak jako pedagog na Lyceu grafiky v Rotterdamu, kde vyučuje divadelní techniky.