Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Jana Preissová (foto: Pavel Hejný)

Jana Preissová

Členka Činohry

Biografie

Po absolvování pražské DAMU (1970) se na celých dvacet let stala členkou Divadla Na zábradlí, kde dostala mnoho zajímavých hereckých úkolů – hrála mimo jiné Grušenku v dramatizaci Bratrů Karamazových, Mášu ve Třech sestrách, Lady Macbeth v Macbethovi, Klytaiméstru v Ifigenii v Aulidě, Elvíru v Donu Juanovi, Zuzanu v Largu desolátu a další.

Dřív než se stala v roce 1990 řádnou členkou Činohry Národního divadla, zahrála si tu pohostinsky titulní roli Strindbergovy Slečny Julie (1988). Ve výčtu rolí, které potom na jevištích Národního divadla až do současnosti hrála, by neměly chybět: Pearceová ze Shawova Pygmalionu, Královna Kunhuta v Hilbertově Falkenštejnovi, titulní Goldoniho Mirandolína, Alice ve Strindbergově Tanci smrti, Bílá macecha v Krobotově adaptaci Roku na vsi bratří Mrštíků, Královna v Shakespearově Cymbelínovi, Raněvská v Čechovově Višňovém sadu, Tamara Sachsová v Harwoodově hře Na miskách vah, Ludmila v Šamberkově Éře Kubánkově, Sára a Rebeka v Pinterových aktovkách Milenec / …a v prach se obrátíš, titulní Marie Stuartovna v Schillerově tragédii, Emilie v Shakespearově Komedii omylů, Ošetřovatelka v Puigově Vabanku, Griselda a Win v Churchillové Prvotřídních ženách, Greta v Mayenburgově Eldorádu, Kněžna Zaháňská v adaptaci Němcové Babičky a další.

Občas hostuje i v jiných divadlech. Na Pražské konzervatoři předává své zkušenosti mladým adeptům herectví.

V minulosti v Národním divadle

Mieza

Kámen

režie

M. Dočekal (2014)

Paní

Kvartýr

režie

D. Jařab (2014)

Matka

Z prachu hvězd

režie

Š. Pácl (2013)

Mattie Fae Aikenová

Srpen v zemi indiánů

režie

M. Dočekal (2009)

Královna Alžběta

Richard III.

režie

M. Dočekal (2006)

Film a televize

Jak vytrhnout velrybě stoličku

režie

M. Poledňáková (1977)

Rozmarné léto

režie

J. Menzel (1967)

Foto a video galerie

Ocenění

1994

Cena Český lev

za Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Řád