Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Jan Kačer

Jan Kačer

Člen Činohry

Biografie

Divadelní režii vystudoval na pražské DAMU (absolvoval v r. 1960). Prvním jeho působištěm bylo ostravské Divadlo Petra Bezruče (1959-64; režie: např. Jejich den, Poprask na laguně, Matka Kuráž, Milenci z kiosku, Romeo a Julie), poté následovalo jeho angažmá v pražském Činoherním klubu (1965-74). Byl jedním z jeho zakladatelů a patřil zde k vůdčím osobnostem (režie: např. Stalo se v ZOO, Spravedliví, Na koho to slovo padne, Višňový sad, Strýček Váňa, Revizor, Na dně aj.).

Když musel v polovině 70. let odejít z Prahy, vrátil se do Ostravy - tentokrát do Státního divadla (1976-86; režie: např. Ženitba, Othello, Cyrano z Bergeracu, Lásky hra osudná aj.). Později působil souběžně v Divadle E. F. Buriana v Praze (např. Rváč, Večer tříkrálový). V letech 1986-90 byl režisérem Divadla na Vinohradech (Krysař, Hlasy ptáků aj.).

Pohostinsky nastudoval řadu představení v dalších divadlech u nás (včetně Národního, kde nastudoval mimo jiné Brechtovu Matku Kuráž a její děti a Gorkého Děti slunce) i v zahraničí (např. v Oslu, Basileji, Záhřebu). Přesto, že jeho hlavní činností byla vždy divadelní režie, je znám i jako herec (připomeňme např. jeho Raskolnikova ve Zločinu a trestu v Činoherním klubu nebo Arbenina v Maškarádě a titulního Othella v ostravském Státním divadle.

Členem Činohry Národního divadla je od roku 1990; do roku 1997 jako režisér (např. vlastní dramatizace Vančurova Pekaře Jana Marhoula, Topolovy hry Sbohem Sokrate, Ionescových Židlí, dramatizace Peroutkova Oblaku a valčíku, Přidalových Sáněk se zvonci, Millerovy Smrti obchodního cestujícího, Shakespearových her Zimní pohádka a Sen noci svatojánské, Ibsenova Peer Gynta, Mášových Podivných ptáků, Sigarevova Černého mléka a dalších), nyní je tu v hereckém úvazku – z rolí, které zde hrál: např. ThDr. Molvik v Ibsenově Divoké kachně, Gajev v Čechovově Višňovém sadu, James Tyrone v O´Neillově Cestě dlouhým dnem do noci, Vogler v Bergmanově hře Po zkoušceDon Luis v Molierově Donu Juanovi, Bever v Lettsově hře Srpen v zemi indiánů, účinkoval ve své benefici A světla nechte plát…; byl Luckym v Beckettově Čekání na GodotaPánem v Urzidilově Kvartýru, účinkoval v inscenaci Vladimíra Morávka 1789 aneb Dokonalé štěstíčasto hrál na záskok role ve svých inscenacích.


FILM A TELEVIZE

Hrál řadu rolí v televizi a ve filmech (patřil k protagonistům snímků tzv. nové české vlny). Pro příklad uveďme filmy Probuzení, Každý den odvahu, Hotel pro cizince, Údolí včel, Vlčí bouda, seriály Jana Eyrová nebo Krev zmizelého.

OCENĚNÍ

Je nositelem medaile Za zásluhy a vynikající umělecké výsledky (1998), od roku 1995 působil jako ředitel Nadace Charty 77.

ROZHOVORY

Jan Kačer a Nina Divíšková: Jsme velmi bohatí, Novinky.cz, 8. 10. 2011