Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Jan Jirucha

Biografie

Jan Jirucha se narodil v roce 1982 v Praze. Pochází z muzikantské rodiny a od šesti let hraje na eufonium a trombon. Na podzim roku 1997 začal studovat hru na trombon u Bedřicha Beránka na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V roce 2003 pokračoval ve studiu na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka pod vedením legendárního českého trombonisty Svatopluka Košvance. V roce 2008 začal Jirucha studovat na Hudební akademii v polských Katovicích, kde se – kromě hry na trombon – zaměřil na orchestrální kompozici a aranžování pod vedením mezinárodně uznávané osobnosti jazzového big bandu Eda Partyky.

Na jaře 2009 se vydal na turné s European Jazz Orchestra (mezinárodní projekt sdružující mladé talentované jazzové hudebníky do 30 let) pod vedením Petera Herbolzheimera. Od roku 2010 Jan Jirucha vyučuje jazzový trombon na Janáčkově akademii múzických umění v Brně.

V roce 2012 získal Jirucha za svou dlouhou skladbu Preludium pro jazzový orchestr ocenění Nejlepší jazzová skladba. Tuto cenu pravidelně uděluje prestižní festival Bohemia Jazz Fest ve spolupráci s Ochranným svazem autorským (OSA).

V roce 2014 dirigoval Euroradio Jazz Orchestra, který zahrál i některé jeho skladby. O dva roky později získalo album Concept Art Orchestra – The Prague Six, na kterém se podílel jako hlavní trombonista a skladatel, významné české ocenění Anděl za nejlepší jazzové a bluesové album roku 2016.

V lednu 2018 spoluzaložil Jazz Dock Orchestra, který každé třetí pondělí vystupuje ve známém pražském klubu Jazz Dock. Od roku 2019 studuje kompozici na pražské HAMU.