Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Jakub Kopecký

Jakub Kopecký

Biografie

Po absolvování Výtvarné školy Václava Hollara vystudoval na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU obor Scénografie.

Pravidelně spolupracuje s režijním duem SKUTR: Nickname, Understand a Duší dítě v Divadle Archa, Racek, Sen v červeném domě, Dopisy Olze, Mistr a Markétka a Kouzelná flétna v Divadle v Dlouhé, Hrdinové, Don Giovanni, Human Locomotion, Krvavá svatba a Kytice v Národním divadle, Radúz a Mahulena a Liška Bystrouška v Národní divadlo Brno, Muži v Divadle Ponec, Labutí jezero, Evžen Oněgin, Pěna dní, Bratři Karamazovi a Ženitba v Klicperově divadle, Sen noci svatojánské, Romeo a Julie a Bouře pro Letní shakespearovské slavnosti, Výlety páně Broučkovy a La clemenza di Tito v Národním divadle moravskoslezském, Vojcek v Divadle Josefa Kajetána Tyla, Dítě a kouzla a Liška Bystrouška v Jihočeském divadle a Army House of Culture v polské Legnici.

Navrhl scénografii pro Jana Kodeta (Čarodějův učeň a Malá mořská víla v ND), Jiřího Austerlitze (Tiká, tiká, politika a Evropané v Divadle NoD, Po sametu v ND), Jiřího Nekvasila (Perikles v Klicperově divadle, Zneuctění Lukrécie a Hubička v NDM), Davida Drábka (Podivuhodné cesty Julese Verna, Jonny vyhrává v ND, Unisex v Klicperově divadle, Kanibalky: Soumrak samců v MDP), soubor DOT504 (Muh Hunt a Perfektní den v divadle Ponec), Cirk La Putyka (Dolls a Honey v divadle Jatka78), Lenku Vagnerovou (Gossip, Panoptikum v MDP, Robin Hood a Sněhová královna v divadle Minor) nebo Janka Jirků (ZÁ-TO-PEK! a Bratři naděje v divadle Minor).

S režisérem Jiřím Nekvasilem se podílel na televizním zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí

Ocenění:

  • Cena divadelních novin 2022 v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo (Bratři naděje, divadlo Minor)
  • Cena Skupovy Plzně 2022 za scénografii (Bratři naděje, divadlo Minor)
  • Cena divadelní kritiky za scénografii 2021 (Bratři naděje, divadlo Minor)
  • Cena divadelní kritiky za scénografii 2019 (Kytice, Národní divadlo)
  • Cena divadelní kritiky za scénografii 2016 (Pěna dní, Klicperovo divadlo)
  • Čestné uznání přehlídky Balet 2014 za vynikající výtvarné řešení inscenací (Čarodějův učeň a Human Locomotion, Národní divadlo)
  • Nominace na Cenu Alfréda Radoka 2006 (Hrdinové, Národní divadlo)

Aktualizace: duben 2023