Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Hana Vláčilová

Hana Vláčilová

Biografie

Bývalá sólistka Národního divadla patří k nejvýznamnějším osobnostem českého baletu. Během úspěšné kariéry ověnčené několika mezinárodními cenami ztvárnila desítky postav převážně klasického repertoáru a do mysli diváků se zapsala jako brilantní balerína nadaná mimořádnou muzikálností, přirozeným hereckým projevem i vynikající taneční technikou.
V letech 1968-1973 vystudovala Taneční konzervatoř v Praze, v roce 1974 absolvovala stáž na Petrohradském (Leningradském) státním učilišti A. J. Vaganovové u N. M. Dudinské, zakončenou absolventským koncertem na scéně Mariinkého divadla. Do Národního divadla v Praze nastoupila v roce 1974 a již v roce 1976 získala statut sólistky. V průběhu dvaceti pěti let tančila takové role, jako je Popelka, Giselle, Odetta a Odilie v Labutím jezeře, Klárka v Louskáčkovi, Julie v Romeovi a Julii, Kitri v Donu Quijotovi, Lisa v Marné opatrnosti, Frygie ve Spartakovi, Marie v Bachčisarajské fontáně, Sylfida v La Sylphide, Svanilda v Coppélii, Kateřina v Kamenném kvítku, Markéta v Doktoru Faustovi, Olympie v Hoffmanových povídkách a mnoho dalších. Působila také jako stálý host Komické opery v Berlíně a Státní opery v Berlíně, hostovala ve Španělsku, Francii, Rakousku, Polsku, v bývalém Sovětském svazu, Belgii, Finsku, Lucembursku, Austrálii, USA a na Kubě.
Je držitelkou 1. a 2. ceny mezinárodní baletní soutěže ve Varně 1972 a 1976, 2. ceny baletní soutěže v Tokiu 1976, 1. ceny baletní soutěže v Bratislavě, ceny německé kritiky za rok 1978 a ceny Philip Morris Ballet Flower Award za rok 1995. Od roku 1994 působí jako pedagog na Taneční konzervatoři hl. m. Prahy a od roku 1998 jako pedagog baletu Národního divadla. V letech 1999-2004 byla šéfem baletu Laterny magiky a od roku 2005 spolupracovala s baletem Státní opery Praha jako pedagog a baletní mistr a v roce 2011 se stala jeho uměleckým šéfem.