Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Hana Strejčková

Biografie

Hana Strejčková je divadelní režisérka a dramaturgyně, choreografka, performerka, publicistka a pedagožka, profesně působí v České republice i v zahraničí.  Je absolventkou Akademie Múzických Umění v Praze, Katedry činoherního divadla, oboru dramaturgie-režie. Dále studovala fyzické divadlo na Mezinárodní divadelní škole Jacques Lecoq v Paříži a na téže škole v ateliéru experimentální scénografie – Laboratoři výzkumu pohybu pod vedením Pascale Lecoq. Během ročního studijního pobytu ve Velké Británii se zaměřila na rozvoj kreativity a pohybové techniky pro práci se specifickými skupinami, profesní zkušenosti nabírala i během několikaletého pobytu v Rusku. Poté pokračovala studiem Mejercholdovy Divadelní biomechaniky v Centro Internazionale Studi di Biomeccanica Teatrale v Itálii. Dále získala pedagogickou kvalifikaci absolutoriem programu Kreativní pedagogika na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU. V současnosti vyučuje a studuje v doktorském programu na Katedře nonverbálního divadla pražské HAMU. Je držitelkou prestižního stipendia Excellent na výzkum v oblasti pohybového divadla 20. a 21. století. Jako akademička přednáší na tuzemských i zahraničních univerzitách, účastní se mezinárodních odborných konferencí a sympozií. Vede divadelní masterclassy a workshopy. Podílí se na výzkumném projektu pražského Divadelního ústavu Divadlo a svoboda.  

Stála u vzniku umělecko-pedagogické platformy FysioART, která se vedle profesionální inscenační činnosti také věnuje aktivitám se sociálním přesahem. Zabývá se podobami participace a interakce v tanečně-pohybovém divadle pro batolata, děti a mládež. Dlouhodobě se také věnuje autorskému divadlu masek a objektů, loutkám, site-specific performanci a divadlu reminiscence. Zajímá ji tvorba se specifickými skupinami, zejména se znevýhodněnými dětmi a seniory. Mezi její autorská profilová díla z posledních let, oceňovaná v Česku i zahraničí, patří inscenace v česko-německé koprodukci Poutníci po hvězdách, původní drama Půlnoc v pohraničíHmyzí hotel Bzzzz, dále z tvorby pro děti česko-japonský projekt Mezi námi, novocirkusové Hnízdo na nitkách, tanečně-surreální Za zrcadlem ad. Dosud vytvořila na čtyři desítky režií a její práce shlédlo publikum v Německu, Izraeli, Polsku, Maďarsku, Rusku, Španělsku, na Slovensku, ve Velké Británii a Francii a dalších zemích.

Jako choreografka a režisérka dlouhodobě spolupracuje s Renou Milgrom v rámci celosvětového bienálního happeningu Global Water Dances. Je součástí tvůrčího týmu Festiválku Čáry, Máry, Fuk – Světlo, Pohyb, Zvuk Věry Ondrašíkové. V kreativním partnerství s německou organizací Taupunkt e. V. se věnuje sociálnímu divadlu a podpoře začínajících profesionálů atd. Dramaturgicky se například podílela na inscenaci Karneval zvířat Barbory Látalové. V minulosti získala tvůrčí rezidence při Divadelním festivalu v Avignonu, Edinburském Festivalu, či v Česku v Městském divadle Varnsdorf nebo UFFO Trutnov aj. Je členkou Asociace divadelních lektorů a Českého výboru ASSITEJ.

Vedle odborné publikační činnosti (např. studie Tělo a svoboda v kolektivní monografii Divadlo a svoboda) je také knižní autorkou. Titul pro děti s názvem Už běžím domů vznikal v rámci mezinárodního umělecko-sociálního projektu Mezi námi zaměřeného na domov. Knihu 222 a 2 příběhy 20. století vytvořila v kolektivní spolupráci v rámci reminiscenčního projektu se seniory u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Pro inscenaci BatoLaterna připravila koncept leporela Tik Ťap.

V její režii a choreografii vznikla BatoLaterna, historicky první inscenace Národního divadla – Laterny magiky určená dětem od 6 měsíců do 3 let.