Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Ernest Pignon-Ernest

Ernest Pignon-Ernest

Biografie

Ernest Pignon-Ernest se narodil v roce 1942 v Nice. Legendární francouzský výtvarník a průkopník městského umění svá pozoruhodná díla, odrážející historické i současné události spojené s konkrétními místy, instaluje po celé Paříži od poloviny šedesátých let minulého století. Ulice je nejen místem, ale i předmětem jeho kreací, jejichž vytvoření tak často předchází hledání vhodného venkovního prostoru. „Místa jsou pro mě základním materiálem. Snažím se je pochopit, porozumět danému prostoru, světlu a barvám, zkrátka všemu, co už nelze vnímat jako historii a vzpomínky na minulost. Na základě zjištěného pak rozvíjím své obrazy, zrozené z míst, v nichž je posléze nainstaluji (...). Mým cílem je představit ‚vizuální místo‘ pracující se vzpomínkami, které oživuji se zaměřením na symbolický význam (...). Nevytvářím díla v situacích, ale snažím se vytvořit situace s díly.“

Osobitý novátorský přístup se projevil ve všech autorových výtvorech – v instalacích na veřejných prostranstvích v Paříži, Lyonu, Neapoli, Durbanu a Sowetu, Alžíru, Ramalláhu, Jeruzalémě a dalších městech. Díla Ernesta Pignon-Ernesta v podobě náčrtků a fotografií jsou také vystavena v muzeích a galeriích (Muzeum moderního umění v Paříži, Muzeum moderního a současného umění v Nice, Nová pinakotéka v Mnichově, Čínské národní muzeum v Pekingu, Galerie Lelong v Paříž, Galerie Bärtschi v Ženevě ad.).

Ernest Pignon-Ernest pravidelně spolupracuje s choreografem a ředitelem Les Ballets de Monte Carlo Jeanem-Christophem Maillotem. V roce 1995 vytvořil novou prospektovou oponu pro Operu Monte Carlo k desátému výročí jejího založení.

Pro Maillota navrhl scény k inscenacím baletů Romeo a Julie (1996), Popelka (1999), La Belle (2001), Miniatures (2004), Le Songe (2005), Daphnis et Chloé (2009), Jezero (2011) a Zkrocení zlé ženy (2014). Na své nejnovější výtvarné instalaci, Parcours Jean Genet, umístěné v přístavu Brest, pracoval s tanečníky Les Ballets de Monte Carlo Gaëtanem Morlottim, Evguenim Slepovem a Jeanem-Claudem Nelsonem, kteří mu posloužili jako vzory pro zobrazené postavy. Ve spolupráci s baletní mistryní a bývalou první sólistkou souboru Bernice Coppieters vytvořil Ernest Pignon-Ernest dílo inspirované texty křesťanských mystiků, které bylo vystaveno v Avignonu a Monaku a také knižně zpracováno nakladatelstvím Éditions Gallimard.