Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Anneli Mäkelä

Anneli Mäkelä

Biografie

Finská režisérka, dramatička a dramaturgyně Anneli Mäkelä se narodila v roce 1941 v Helsinkách. Po ukončení divadelní školy pokračovala ve studiu na Helsinské univerzitě, na Caenské univerzitě ve Francii a v pařížském divadle Théâtre National de Châillot pod vedením francouzského režiséra Antoina Viteze.
Působila v řadě divadel v různých zemích jako herečka, dramaturgyně a režisérka. V roce 1987 se usadila v Helsinkách a stala se manažerkou Unga Teatern (1987–1997), dvojjazyčného divadla pro mládež a děti, které uvádí své inscenace ve finštině a švédštině. V tomto období se také začala věnovat psaní a adaptaci divadelních her, které byly uvedeny nejen po celé Evropě, ale také v Indii a Číně. V roce 1995 začala pracovat jako režisérka v různých helsinských divadlech včetně Finského národního divadla a Helsinského městského divadla. Zahájila i spolupráci s festivalem v Les Lumières, inspirovaným myšlenkami osvícenství.
V roce 1999 nastoupila jako dramaturgyně do Helsinského městského divadla, kde se o tři roky později stala vedoucí a režisérkou sekce divadla pro rodiny. V roce 2007 zahájila dráhu svobodné umělkyně a spolupracovala jako dramaturgyně s Javierem Torresem na inscenaci baletu Spící krasavice ve Finské národní opeře, v roce 2010 režírovala svou vlastní divadelní adaptaci knihy Tove Jansson Moominpappa and the Sea (Tatínek a moře) v Šanghajském velkém divadle v rámci Světové výstavy.