Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Alexander Ekman

Alexander Ekman

Biografie

Švédský choreograf a režisér Alexander Ekman je světoznámý umělec, jehož díla uvádějí divadla, operní domy a muzea. Věnuje se i filmu a tvoří živá představení a instalace na improvizovaných scénách po celém světě.
Ekman má dnes na svém kontě téměř 40 choreografií, které mají na repertoáru tak věhlasné soubory, jako jsou Boston Ballet, Nederlands Dans Theater, Norský národní balet, Sydney Dance Company, Balet drážďanské Semperovy opery, Vídeňský státní balet, Balet města Sao Paulo, Královský švédský balet, Les Ballets de Monte Carlo a další. Typickými rysy jeho děl jsou duchaplná invence, rychle se měnící choreografie a humor. Pro své kreace také pravidelně navrhuje scénu a kostýmy a podílí se na kompozici hudby.
Ekman je i vyhledávaným tvůrcem jedinečných představení a instalací, v nichž se uplatňují a prolínají různé druhy umění. Jeho taneční film 40 M UNDER (2009, Cullberg Ballet) vysílala Švédská národní televize.
V roce 2012 mělo premiéru jeho dílo Tuplet, na němž se podílela i slavná americká zpěvačkou Alicia Keys. V roce 2013 vytvořil svou první reklamu (na podlahoviny pro švédskou firmu Bolon), která získala několik mezinárodních ocenění. V roce 2014 Ekman debutoval na hlavní scéně Norské opery v Oslu se svou surrealistickou verzí klasického baletu Labutí jezero, vytvořenou pro Norský národní balet. V rámci tohoto převratného díla, které je výsledkem spolupráce se špičkovým designérem Hendrikem Vibskovem, který navrhl kostýmy, a skladatelem Mikaelem Karlssonem, který napsal novou partituru, Ekman transformoval celé jeviště ve skutečné jezero. S velkým úspěchem se v roce 2015 setkala premiéra jeho choreografie Švédský sen noci svatojánské, kterou uvedl Královský švédský balet. Ve stejném roce Ekman získal prestižní švédskou cenu Medea Award za „invenci a tvořivost“. V březnu 2016 drážďanská Semperova opera uvedla premiéru Ekmanovy celovečerní choreografie COW (Kráva) na hudbu Mikaela Karlssona a s kostýmy Hendrika Vibskova.