Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Koncert

Sergej Rachmaninov: Zvony / Igor Stravinskij: Oedipus rex

Dvě velká hudební svědectví o lidském osudu.

Národní divadlo
Koncert

Vyberte datum

  leden 2023

  pátek 20. 1.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Koncert

  neděle 22. 1.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Koncert

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  1 hodina 50 minut, 1 přestávka 20 minut

  Premiéra

  20. leden 2023

  V hlavních rolích

  Dagmar Pecková
  Alžběta Poláčková
  .. a další

  Sergej Rachmaninov a Igor Stravinskij – dva významní představitelé ruské hudební emigrace 20. století, dvě mimořádná vokálně-symfonická díla na scéně Národního divadla.

  Účinkující

  • 2022-2023

  Tvůrci

  Hudba Sergeje Rachmaninova a Igora Stravinského přežila nenávistné ideologie 20. století – komunistickou i nacistickou – a dnes tvoří nepřehlédnutelnou součást našeho společného kulturního dědictví, přestože kdysi byla označena za nežádoucí a měla být zapomenuta.

  Uvedením těchto dvou děl si připomeneme, že ruská hudební tradice a kultura vždy přirozeně souvisela a souvisí s hudbou a kulturou západní i to, jak bylo a dosud bohužel je mezi tyto dvě kultury v zájmu ryze nekulturních diktátorských cílů vůdců „říše východu“ zaséváno umělé nepřátelství.

  Rachmaninovova velkolepá romantická chorální symfonie Zvony pro sóla, smíšený sbor a orchestr představuje typický příklad plodného prolínání ruské a západní tradice v hudebně-literární praxi. Autor se na jedné straně inspiroval stejnojmennou slavnou básní E. A. Poea, a to ve volném překladu ruského symbolistického básníka (a mimochodem také pozdějšího emigranta) Konstantina Balmonta, a na druhé straně lze v jeho hudební stylizaci zvonění zřetelně slyšet vliv domácí ruské tradice. Rachmaninov své Zvony, představující čtyři různé obrazy, jejichž atmosféru určuje pokaždé právě jiná podoba zvonění, napsal a premiéroval v roce 1913, ještě za svého pobytu v ruské domovině.

  Opera-oratorium Oedipus rex (Král Oidipus) je jednou z nejznámějších skladeb ruského, ale později stejným dílem i francouzského a amerického hudebního reformátora a vizionáře Igora Stravinského. Vznikla již během autorovy emigrace v roce 1927 v Paříži a spadá do jeho tzv. neoklasicistického období, v němž se na rozdíl od předchozích, zvukově mnohdy velmi vyhrocených experimentů zcela záměrně uchýlil k přehledným, uměřeným výrazovým prostředkům a formám inspirovaným hudbou klasicismu a baroka. Oedipus rex, napsaný na text francouzského dramatika a básníka Jeana Cocteaua podle proslulé Sofoklovy tragédie, skutečně připomíná velké barokní oratorium, vyprávějící ve vznešeném tónu a s důstojným výrazem příběh o člověku, jeho zaslepené pýše a neodvratnosti toho, co je mu souzeno. Klasicizující Stravinského hudební styl je tu navíc podpořen i volbou jazyka, v němž se zpívá – zatímco mluvené pasáže Vypravěče jsou psány francouzsky a mohou být překládány do jiných národních jazyků, zpěvní text musí při provedení tohoto díla znít vždy v originální latině, tak jak je tomu ve starých oratoriích nebo mších.

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. listopadu od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce dubna 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

   

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Občerstvení v Národním divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

  Nápojový lístek (PDF, 70 kB)