Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Burt Turrido: An Opera (photo: Jessica Schäfer)Burt Turrido: An Opera (photo: Jessica Schäfer)
Činohra
Nature Theater of Oklahoma

Nature Theater of Oklahoma (USA) Burt Turrido: An Opera

Festival Pražské křižovatky

Nová scéna
Festival Pražské křižovatky

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Soubor

Nature Theater of Oklahoma (USA)

Přibližná délka představení

3 hodiny 30 minut, 1 přestávka (20 minut)

Nastudování

v angličtině, anglické, české titulky

Festival Pražské křiživatky

 

V rámci festivalu se uskuteční série workshopů a diskusí o psaní o divadle, které povede divadelní teoretička Romana Štorková Maliti.

Více informací a přihlášky na Bavme se o divadle – speciál.

Nature Theater of Oklahoma je oceňovaná divadelní skupina z New Yorku. Vznikla roku 2004 a vedou ji Pavol Liska a Kelly Copper. S každým novým projektem kladou nesplnitelné výzvy sobě i divákům – neustále se pohybují na hranicích kódů a vymezených žánrů tak, aby je nově prozkoumávali.

Účinkující

 • 2022-2023
 • 2023-2024

Tvůrci

Scéna
Luka Curk
Světelný design
Luka Curk
Kostýmy
Anna Sünkel
Dramaturgie za Künstlerhaus Mousonturm
Marcus Dross
Dramaturgie za Schauspiel Frankfurt
Katja Herlemann
Manažer produkce za Künstlerhaus Mousonturm
Anne Kleiner
Asistentka scénografie
Nastja Miheljak
Technická příprava scény a rekvizit
Hanna Marlene Schnell

O inscenaci

Vůbec první opera této skupiny vypráví příběh izolované společnosti s přídechem humorného existencialismu. Trosečníka okamžik před utonutím zachrání záhadná krasavice. Byl to přízrak, nebo mořská panna? Přenese ho na pobřeží, na poslední kus pevniny. Zde, na místě zcela holém, kdysi zvaném Zelená zem, žijí duchové původních obyvatel, kterým vládne despotický královský pár. Trosečníka pojmenují Burt Turrido a nejdřív z něj učiní svého otroka. Když však v této úloze selže, uvrhnou ho do vězení. Protože se však nacházíme v operním žánru, tragédie zdaleka nekončí: ještě se na scéně objeví katastrofální bouře, neposkvrněné početí, vražda, milostný trojúhelník, falešná poprava, narození, invaze vetřelců, únos – a konec by nebyl nic bez nabodnutí někoho na narvalí kel.

Nature Theater of Oklahoma je oceňovaná divadelní skupina z New Yorku. Vznikla roku 2004 a vedou ji Pavol Liska a Kelly Copper. S každým novým projektem kladou nesplnitelné výzvy sobě i divákům – neustále se pohybují na hranicích kódů a vymezených žánrů tak, aby je nově prozkoumávali. Každý projekt je formálně odlišný, vždy však si zakládají na humoru, upřímnosti, důslednosti a počítají se zásadní rolí publika: ať už v roli diváků, či aktivních participantů. Používají nalezené materiály a prostory, darované rekvizity, kosmické nehody, extrémní formální manipulaci i obyčejnou tvrdou práci. Nature Theater of Oklahoma tvoří umění, aby změnili naše vnímání každodenní reality. Taková změna přesahuje hranice divadla a zasahuje až světa, v němž žijeme.

V Praze se zastaví v průběhu svého evropského turné.

K inscenaci proběhne kritický seminář pod vedením Romany Štorkové Maliti.

Členové Nature Theater of Oklahoma Kelly Copper a Pavol Liska povedou ve dnech 7. a 8. prosince workshop ve zkušebně Činohry ND.

Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. května od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce října 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona