Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Zemlinsky150Zemlinsky150
Koncert

Musica non grata: Zemlinsky-Brahms-Berg

Festival Zemlinsky150

Národní muzeum - České muzeum hudby
Musica non grata
Festival Zemlinsky150
Koncert

Základní informace

Kde hrajeme

Národní muzeum - České muzeum hudby

Přibližná délka představení

1 hodina, bez přestávky

Koncert je součástí festivalu Zemlinsky 150

Při nákupu dvou a více vstupenek na koncerty a doprovodné programy v rámci festivalu získáte slevu 20%.

U příležitosti 150. výročí narození skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandra Zemlinského se uskuteční ve dnech 8. – 10. října 2021 hudební festival k jeho poctě. V rámci festivalu proběhnou čtyři komorní koncerty, na nichž zazní jak skladby Zemlinského, tak i jeho současníků a skladatelů, kteří mu byli osobně blízcí. Festival vyvrcholí slavnostním koncertem ve Státní opeře 10. října, kde se představí ve světové premiéře fragment z opery Malva, kterou zorchestroval muzikolog Antony Beaumont. Na koncertech se představí Sbor a Orchestr Státní opery, sólisté Opery i zahraniční hosté Johanni van Oostrum, Michael Nagy, violoncellista Claudio Bohorquez a Zemlinsky Quartet.

O koncertu

Patrně nejznámější Zemlinského komorní dílo – Trio d moll op. 3 pro klarinet, violoncello a klavír, vzniklo koncem devadesátých let 19. století, a to jako soutěžní skladba do soutěže skladatelů, vypsané Vídeňským spolkem hudebních umělců (Wiener Tonkünstler-Verein). Zemlinsky hledal inspiraci, jak sám vzpomíná, u Johannese Brahmse: „Vzpomínám si, že i mezi mými kolegy se považovalo za zvlášť chvályhodné, komponovat co nejvíce ‚brahmsovsky‘. Také jsme byli ve Vidni brzy pověstní jako nebezpeční ‚bráhmíni‘.“ Ve stejném nástrojovém obsazení proto zazní i Brahmsovo Trio pro klarinet, violoncello a klavír v a moll, op. 114. Koncert doplní Čtyři skladby pro klarinet a klavír Albana Berga, jehož dílo Zemlinsky ve svém pražském období propagoval.  

Hraje: Karl-Heinz Steffens a přátelé

Program:
Johannes Brahms: Trio pro klarinet, violoncello a klavír v a moll, op. 114
Alban Berg: Čtyři kusy pro klarinet a klavír, op. 5
Alexander Zemlinsky: Trio d moll op. 3 pro klarinet, violoncello a klavír

Sdílet na sociálních sítích