Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Zemlinsky150
Koncert

Musica non grata: Zemlinsky150

Festival Zemlinsky150

Státní opera
Festival Zemlinsky150
Koncert
Musica non grata
Světová premiéra

Vážení diváci,
Národní divadlo prodává ve všech budovách vstupenky v plné kapacitě s výjimkou první řady.
Návštěvníci představení musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.
Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla a na pokladnách  Národního divadla.

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

1 hodina 40 minut, 1 přestávka 20 minut

Koncert je součástí festivalu Zemlinsky 150.

ND+ Dramaturgický úvod:
Muzikolog Antony Beaumont představí dílo a život skladatele Alexandra Zemlinského. Přednáška je v anglickém jazyce. Text přednášky v českém jazyce bude k dispozici na místě.

Při nákupu dvou a více vstupenek na koncerty a doprovodné programy v rámci festivalu získáte slevu 20%.

U příležitosti 150. výročí narození skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandra Zemlinského se uskuteční ve dnech 8. – 10. října 2021 hudební festival k jeho poctě. V rámci festivalu proběhnou čtyři komorní koncerty, na nichž zazní jak skladby Zemlinského, tak i jeho současníků a skladatelů, kteří mu byli osobně blízcí. Festival vyvrcholí slavnostním koncertem ve Státní opeře 10. října, kde se představí ve světové premiéře fragment z opery Malva, kterou zorchestroval muzikolog Antony Beaumont. Na koncertech se představí Sbor a Orchestr Státní opery, sólisté Opery i zahraniční hosté Johanni van Oostrum, Michael Nagy, violoncellista Claudio Bohorquez a Zemlinsky Quartet.

Účinkující

  • 2021-2022

Tvůrci

O koncertu

Dirigent, skladatel a pedagog Alexander Zemlinsky působil v Praze jako šéf opery Nového německého divadla v letech 1911 až 1927 a dovedl tuto scénu k mnoha mezinárodním úspěchům. Rozšířil její repertoár, řadu děl uvedl ve světové premiéře - jako například monodrama Arnolda Schönberga Očekávání, které opět zazní ve Státní opeře v listopadu 2021. Během jeho uměleckého vedení se uváděla rovněž díla Ernst Křenka, Paula Hindemitha, Ericha Wolfganga Korngolda či Franze Schrekera. Vedle toho se mu podařilo přivést do Prahy význačné umělce a umělkyně své doby, k nimž náleželi Maria Hussa, Paul Pella, Friedrich Schorr, Leo Slezak, Richard Tauber či Lotte Lehmann. Roku 1933 musel Zemlinsky prchnout z Berlína, kde tehdy působil, nejprve do Vídně a následně do Spojených států.  

Závěrečný koncert festivalu je věnován výlučně Zemlinskému a jeho hudbě. Kromě jeho slavné Lyrické symfonie budou uvedena dvě menší, méně známá díla pro sbor a orchestr. Pomyslnou třešničkou na dortu je světové premiéra fragmentu opery Malva, kterou Zemlinsky nedokončil. Předlohou libreta je stejnojmenná kniha Maxima Gorkého “Malva”. Malva zazní v orchestraci Antonyho Beaumonta, a to právě pro projekt Musica non grata.

Program: Alexander Zemlinsky

Světová premiéra
Malva (fragment opery), instrumentace Antony Beaumont
Malva: Jana Sibera
Jacob: Josef Moravec
Wasili: Jiří Hájek

Hochzeitsgesang (Svatební zpěv), moteto pro kantora, smíšený sbor a varhany

Frühlingsglaube (Důvěra v jaro) a Geheimnis (Tajemství) pro smíšený sbor a smyčcový orchestr

PŘESTÁVKA

Lyrická symfonie
Soprán: Johanni van Oostrum
Baryton: Michael Nagy

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo nabízí vstupenky na říjen 2021 až březen 2022.

Od 1. října 2021 zahajujeme prodej vstupenek na představení do konce března 2022. Předprodej vstupenek na všechna představení (Baletu, Činohry, Laterny magiky a Opery) je v prodeji na 6 měsíců dopředu. 

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na pokladnách Národního divadla. 

V souladu s nařízením vlády jsou pro návštěvníky divadelních představení stanoveny
tyto podmínky.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek