Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Zemlinsky150Zemlinsky150
Koncert

Musica non grata: Zemlinsky150

Festival Zemlinsky150

Státní opera
Festival Zemlinsky150
Koncert
Musica non grata
Světová premiéra

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

1 hodina 40 minut, 1 přestávka (20 minut)

Koncert je součástí festivalu Zemlinsky 150.

ND+ Dramaturgický úvod:
Muzikolog Antony Beaumont představí dílo a život skladatele Alexandra Zemlinského. Přednáška je v anglickém jazyce. Text přednášky v českém jazyce bude k dispozici na místě.

Při nákupu dvou a více vstupenek na koncerty a doprovodné programy v rámci festivalu získáte slevu 20%.

U příležitosti 150. výročí narození skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandra Zemlinského se uskuteční ve dnech 8. – 10. října 2021 hudební festival k jeho poctě. V rámci festivalu proběhnou čtyři komorní koncerty, na nichž zazní jak skladby Zemlinského, tak i jeho současníků a skladatelů, kteří mu byli osobně blízcí. Festival vyvrcholí slavnostním koncertem ve Státní opeře 10. října, kde se představí ve světové premiéře fragment z opery Malva, kterou zorchestroval muzikolog Antony Beaumont. Na koncertech se představí Sbor a Orchestr Státní opery, sólisté Opery i zahraniční hosté Johanni van Oostrum, Michael Nagy, violoncellista Claudio Bohorquez a Zemlinsky Quartet.

Účinkující

  • 2022-2023

Tvůrci

O koncertu

Dirigent, skladatel a pedagog Alexander Zemlinsky působil v Praze jako šéf opery Nového německého divadla v letech 1911 až 1927 a dovedl tuto scénu k mnoha mezinárodním úspěchům. Rozšířil její repertoár, řadu děl uvedl ve světové premiéře - jako například monodrama Arnolda Schönberga Očekávání, které opět zazní ve Státní opeře v listopadu 2021. Během jeho uměleckého vedení se uváděla rovněž díla Ernst Křenka, Paula Hindemitha, Ericha Wolfganga Korngolda či Franze Schrekera. Vedle toho se mu podařilo přivést do Prahy význačné umělce a umělkyně své doby, k nimž náleželi Maria Hussa, Paul Pella, Friedrich Schorr, Leo Slezak, Richard Tauber či Lotte Lehmann. Roku 1933 musel Zemlinsky prchnout z Berlína, kde tehdy působil, nejprve do Vídně a následně do Spojených států.  

Závěrečný koncert festivalu je věnován výlučně Zemlinskému a jeho hudbě. Kromě jeho slavné Lyrické symfonie budou uvedena dvě menší, méně známá díla pro sbor a orchestr. Pomyslnou třešničkou na dortu je světové premiéra fragmentu opery Malva, kterou Zemlinsky nedokončil. Předlohou libreta je stejnojmenná kniha Maxima Gorkého “Malva”. Malva zazní v orchestraci Antonyho Beaumonta, a to právě pro projekt Musica non grata.

Program: Alexander Zemlinsky

Světová premiéra
Malva (fragment opery), instrumentace Antony Beaumont
Malva: Jana Sibera
Jacob: Josef Moravec
Wasili: Jiří Hájek

Hochzeitsgesang (Svatební zpěv), moteto pro kantora, smíšený sbor a varhany

Frühlingsglaube (Důvěra v jaro) a Geheimnis (Tajemství) pro smíšený sbor a smyčcový orchestr

PŘESTÁVKA

Lyrická symfonie
Soprán: Johanni van Oostrum
Baryton: Michael Nagy

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. února od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce července 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 70 kB)