Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Mapa Teatro: La luna en el Amazonas (photo: Javier Hernandez)Mapa Teatro: La luna en el Amazonas (photo: Javier Hernandez)
Činohra
Mapa Teatro

Mapa Teatro (Kolumbie) La luna en el Amazonas

Festival Pražské křižovatky

Nová scéna
Festival Pražské křižovatky

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Soubor

Mapa Teatro (Kolumbie)

Přibližná délka představení

1 hodina, bez přestávky

Nastudování

v španělštině, české, anglické titulky

Festival Pražské křižovatky

 

V rámci festivalu se uskuteční série workshopů a diskusí o psaní o divadle, které povede divadelní teoretička Romana Štorková Maliti.

Více informací a přihlášky na Bavme se o divadle – speciál.

Nejnovější projekt kolumbijské skupiny Mapa Teatro bude v Praze uveden záhy po své světové premiéře a v rámci jejich evropského turné.

Účinkující

 • 2022-2023

O inscenaci

Tvůrčí tým pod vedením sourozenců Heidi a Rolfa Abderhaldenových se v této dokumentární inscenaci zabývá kmenem, který žil v amazonském pralese v naprosté izolaci.

Zpráva z roku 2019 o existenci původních amazonských komunit, které žily v izolaci z vlastního rozhodnutí a které se odmítly podrobit vnější síle před třemi stovkami let, inspirovala tvůrčí kolektiv Mapa Teatro k cestě po jejich stopách a jejich příběhu. Zdrojem inspirace se mimo jiné stala vyprávění šamanů, svědků a antropologů - to však byla jen částečná a nepřímá svědectví. Mapa Teatro pátrá po původních komunitách tak, jako kvantoví fyzici hledají nejmenší částice, jež tvoří tento svět, jako se astronomové snaží popsat existenci planet v jiných galaxiích: nemohou je přímo vidět, ale mohou sledovat síly a energie, jimiž se otiskly do prostoru, který je obklopuje. V roce 2020 jejich výzkum pod vlivem karantény ochabl, ale v téže době jsme všichni zažili podivné věci, které zvláštně korespondovaly s důkazy objevenými během zkušebního procesu: třetí noha, dotek příšery, zvuk šípu, přítomnost hranice, hrozba blízkosti. Navzdory mnoha podobnostem se strategie přežití prosazované za pandemie ani zdaleka nepodobají formám odporu, které vyvinuly izolované komunity na amazonském území vůči politice smrti a rasové asimilaci. Je možné, že za určitých okolností by náš umělecký výzkum mohl izolovanému národu umožnit vstoupit do našeho spánku a našich snů a my tak mohli zažít zcela jiný způsob existence a kladení odporu? 

Sourozenci Heidi a Rolf Abderhalden Cortes jsou multidisciplinární umělci, spoluzakladatelé formace Mapa Teatro. Jejich kořeny spočívají jak v kolumbijských Andách, tak ve švýcarských Alpách a jejich tvorba tak překračuje Atlantik z břehu na břeh. Mapa Teatro původně založili roku 1984 v Paříži, později si za centrum své laboratoře a společenské fantazie zvolili Bogotu. Přes tři desítky let tvoří svou vlastní specifickou „kartografii“. Vše se točí kolem jejich touhy tvořit „živé umění“, což je pojem anglosaského původu, který tito dva „kartografové-kanibalové“ pozřeli, vyzvraceli a znovuobjevili spoluprací s umělci a mysliteli rozličných končin.

Živé umění je pro ně způsob myšlení: je to tvůrčí čin, který je zároveň etický, estetický a politický. Znamená ponořit se doslova tělesně do problematiky, pokusit se odhalovat, překračovat zeměpisné, jazykové a oborové hranice a dotknout se místních i globálních problémů.

Mapa Teatro je prostorem pro umělecký pohyb, místem, kde se střetává mýtus s historií a současné události vstupují do vzájemných vztahů. Potkávají se tu jazyky a média (divadlo, video, instalace, opera, rádio, městské intervence, performance a přenášky), geografie a gender, archivy reality a fikce dokumentů.

V Praze se již v minulosti představili v rámci workshopů Pražského Quadriennale a nyní se zastaví v průběhu svého turné po evropských festivalech.

K inscenaci proběhne kritický seminář pod vedením Romany Štorkové Maliti.

Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. února od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce července 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona