Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
LibušeLibuše
Opera

Libuše

Bedřich Smetana

Pověst? Mýtus? Snad především poselství o moudrosti, která dnešním „panovníkům“ tak často chybí.

Národní divadlo
Pro celou rodinu
Vhodné k maturitě
Anglické titulky

Vyberte datum

 • červen
 • září
 • říjen
 • listopad
  červen 2023

  pátek 30. 6.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky
  září 2023

  sobota 2. 9.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky

  čtvrtek 28. 9.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky
  říjen 2023

  sobota 28. 10.
  19:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky
  listopad 2023

  sobota 18. 11.
  19:00

  Prodej nezahájen

  Pro celou rodinu
  Vhodné k maturitě
  Anglické titulky

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Národní divadlo

  Přibližná délka představení

  3 hodiny 20 minut, 2 přestávky (20 minut)

  Nastudování

  v češtině, české, anglické titulky

  Premiéra

  14. září 2018

  Smetanova Libuše má v české opeře a kultuře vůbec zcela mimořádné postavení. Je přímo spojena s úsilím našich předků o obnovení české státnosti a národní nezávislosti. Byla napsána k otevření Národního divadla, vysněné umělecké instituce, jejíž otevření již předznamenávalo pozdější vznik samostatného státu. Smetana ve své parafrázi staré české pověsti o kněžně Libuši však pouze nevelebí starou zašlou slávu národa, nýbrž především klade důraz na zcela nadčasový ideál, který se z našeho dnešního pohledu zdá být téměř nedosažitelný - na vlídnost, skromnost, moudrost a svornost příslušníků jednoho národa, jedné společnosti.

  Přehrajte si
  podcast

  Účinkující

  • 2022-2023
  • 2023-2024

  Tvůrci

  Režijní a pohybová spolupráce
  Petr Zuska
  Scéna a světelný design
  Daniel Dvořák
  Sbormistr
  Pavel Vaněk
  Dramaturgie
  Ondřej Hučín

  O inscenaci

  Sbor Národního divadla
  Orchestr Národního divadla
  Kühnův smíšený sbor
  Vysokoškolský umělecký soubor UK

  Úvahy nad tím, zda je či není opera Libuše vrcholným dílem Bedřicha Smetany v kontextu jeho ostatních zpěvoher či dokonce v kontextu celé české operní tvorby, zda a jak obstojí před bezprostředností Prodané nevěsty, před lyrikou a jímavostí Dvořákovy Rusalky či před emotivitou a dramatičností oper Leoše Janáčka, nejsou a priori na místě – vždy bude záležet na úhlu pohledu, z nějž se Libuše či kterákoli jiná proslavená česká opera hodnotí.

  Úhel pohledu, který Libuši přísluší nejpřirozeněji, je dán již samotným záměrem jejího autora a z něj plynoucí tradicí. Smetana určil Libuši k provádění při slavnostních příležitostech, týkajících se života české společnosti, která se po roce 1860 začala v rovině kulturní, politické i hospodářské výrazně a hmatatelně emancipovat. Takovou příležitostí se stalo pro českou společnost nesmírně významné otevření Národního divadla, v roce 1881 nejprve dočasné a o dva roky později definitivní. Událost, která v symbolické rovině široce přesáhla úzký svět českého divadelnictví a stala se jednou z podstatných předzvěstí pozdějšího dosažení samostatnosti v roce 1918. Sté výročí založení Československé republiky bylo zásadním momentem i pro samotné Národní divadlo a uvedení nové inscenace Libuše se stalo samozřejmým příspěvkem Národního divadla k tomuto jubileu.

  Žánrových označení, jimiž se snažíme Libuši charakterizovat, existuje vícero a jedním z nich může být i „scénický rituál smíru a očisty“. Od počátku Smetana v Libuši konflikty a protiklady nevyhrocuje, jak by se od operního dramatika očekávalo, nýbrž záměrně hledá cestu k jejich včasnému smírnému řešení. Ať již jde o hlavní dějotvorný spor dvou bratří o otcovské dědictví či protiklady mezi mužem a ženou, přísnou spravedlností a vstřícnou laskavostí, mezi původem „z lidu“ a původem „urozeným“, mezi motivy světla a tmy, vždy jsou tyto konflikty ve Smetanově opeře smiřovány v ústřední postavě kněžny Libuše, která není jen bájnou panovnicí, věštící Čechům slávu, nýbrž především očistným mýtickým symbolem ženství a mateřství, mírnosti a pokojného života.

  Vhodné pro publikum od 10 let.

  Podcasty

  K jádru věci: LIBUŠE
  K jádru věci: LIBUŠE
  00:0055:40

  Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Plakát Libuše

  plakát k inscenaci Libuše

  99 Kč

  Poslední kus skladem

  Partneři inscenace
  Libuše
  Řízení letového provozu

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. května od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce října 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

  Ceník a provozní řád

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Občerstvení a šatna v Národním divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

  Pro návštěvníky historické budovy Národního divadla přináší Mastercard řadu výhod:
  přednostní vstup a šatnu Mastercard Fast Track, možnost objednání občerstvení z Mastercard kiosku a exkluzivní zážitky k nezaplacení. Vyberte si z aktuální nabídky zde


  Nápojový lístek (PDF, 70 kB)