Jedna vesnice, jeden kostel, množství osudů
Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.
2 hodiny 10 minut, 1 přestávka 20 minut
NastudováníV češtině
Premiéra28. únor 2019
Jevištní adaptace nejčtenější české klasiky. Sbírka balad vyšla poprvé v roce 1853 pod názvem Kytice z pověstí národních a šlo o jedinou sbírku básní, kterou Karel Jaromír Erben (1811–1870) vydal. Byla inspirována českými lidovými pověstmi a báchorkami a již v době svého vzniku slavila úspěch a ovlivnila mnoho umělců.
Kniha, jejíž symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků. Svatební košile, Vodníka či Polednici, neboli magické mýty o lásce i hororové pověsti převedlo na jeviště historické budovy ND tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, kteří jsou podepsáni pod úspěšnou inscenací Lorkovy Krvavé svatby ve Stavovském divadle. K Erbenově látce mají velmi blízko − ritualizovaná archetypální témata jako láska a smrt, vztah matky a dítěte, muže a ženy nebo člověka a přírody se v jejich inscenacích opakují v mnoha obměnách a kontextech.
Hrdinové jednotlivých příběhů řeší svá rodinná dramata, ale také se snaží „zvědět budoucnost“, provokují nadpřirozeno, či se jen obyčejně rouhají. Jenže za své prohřešky, ať už úmyslné nebo neúmyslné, jsou posuzováni podle neústupného mravního kodexu... Jistě, svědomí se neptá na velikost hříchu. Návštěvníky vyhořelého kostela, kde se jednoho večera setkávají hrdinové naší inscenace – možná obyvatelé jedné vesnice, možná i duchové jejich zemřelých příbuzných – jsme tedy především my sami.
Fotograf inscenace: Pavel Hejný
Děkujeme společnosti PRECIOSA za výrobu šatů z křišťálové sítě pro Annu Fialovou do balady Vodník.
Sdílet na sociálních sítích
Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.
Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.