Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Koncert

Haas a Krása

Pavel Haas, Hans Krása

Sérii online koncertů "... a přece znějí dál!" sledujte na YouTube Opera Národního divadla. Haas–⁠Krása: od 5. 5. 2021

Online
Online
Musica non grata

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Online

Přibližná délka představení

30 minut, bez přestávky

Premiéra

5. květen 2021

Haas a Krása... a přece znějí dál
Záznam online koncertu
Haas a Krása... a přece znějí dál
ke zhlédnutí zdarma na této stránce od 5. května 2021

Záznam online koncertu ke zhlédnutí od 5. května 2021

Přehrajte si
podcast

Účinkující

  • 2020-2021

Musica non grata, mezinárodní kulturní projekt Národního divadla a Velvyslanectví SRN v Praze, představuje sérii online koncertů českých a německých skladatelů, které nacistická ideologie zařadila na seznam „zvrhlé hudby“.  

Program:

Pavel Haas: Radio Overtüre op. 11 

Hans Krása: Symfonie 1923

Pavel Haas a Hans Krása měli v první polovině 20. století rozhodující vliv na hudební život v Praze a v Brně. Oběma však tragicky do života zasáhl nacionální socialismus. Oba byli vězněni v koncentračních táborech a zavražděni v plynových komorách v Osvětimi. V podání Orchestru Státní opery pod vedením Karl-Heinze Steffense zazní výběr z jejich tvorby.

Předehra pro rozhlas Pavla Haase je poctou tehdy novému vynálezu – rozhlasu a jeho průkopníku Guglielmu Marconimu. Je pro neobvyklé obsazení orchestru a čtyř mužských hlasů, s použitím básně skladatelova bratra Huga Haase. Jedná se o zřídka uváděné hluboké dílo, přitom naplněné humorem!

Symfonie pro alt a malý orchestr Hanse Krásy vznikla roku 1923 během jeho krátkého pobytu v Paříži. Zde byly uvedeny dvě její části. V roce 1926 zaznělo dílo v rámci festivalu Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu v Curychu. Tímto provedením se skladatel prosadil na mezinárodní scéně.

Doprovodného slova se tentokrát ujali JUDr. Tomáš Kraus, tajemník Federace židovských obcí v ČR a prof. PhDr. Lubomír Spurný, Ph.D., ředitel Institutu terezínských skladatelů. 

Podcasty

Speciál: Musica non grata – Nežádoucí hudba
Speciál: Musica non grata – Nežádoucí hudba
00:0034:21

Haas a Krása

Sdílet na sociálních sítích