Don Hrabal
Opera

Don Hrabal

Miloš Orson Štědroň

Život pábitele Bohumila Hrabala na operní scéně

Nová scéna
Vhodné k maturitě
Současné divadlo
Nevšední pojetí
Moderní zpracování

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Přibližná délka představení

1 hodina 10 minut, bez přestávky

Nastudování

V češtině, české, anglické titulky

Premiéra

14. prosinec 2017

Opera Don Hrabal popisuje překotný běh života velkého a velmi svérázného českého spisovatele Bohumila Hrabala od dětských let až po okamžik, kdy skokem z nemocničního okna běh svého života dobrovolně zastavil. Ctitelé Hrabalova díla a životní filozofie mají poprvé možnost setkat se s tímto velkým vypravěčem i vtipným glosátorem jako s operní postavou!

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Hudební nastudování
Jan Chalupecký
Pohybová spolupráce
Ladislava Košíková
Světelný design
Daniel Tesař
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Ondřej Hučín

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla 

Ve společnosti svých tří osudových žen odhaluje hlavní hrdina své niterné stránky a volně nás během představení provází na pozadí dějin druhé poloviny 20. století svým životem. Vydatně mu v tom pomáhá i sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky jeho posledních chvil při pádu z okna Nemocnice Na Bulovce. Více než hodinové dílo kombinuje různé hudební styly a rytmy: od jazzu přes pop a dance až po jazyk moderní opery. V příběhu se mísí prvky všednosti s absurditou a černým humorem.

Současný český skladatel Miloš Orson Štědroň se kromě komponování věnuje i psaní textů, které zhudebňuje, a vytváří tak pozoruhodné hudebně-divadelní projekty na pomezí žánrů. Systematicky v nich portrétuje velké české osobnosti (Ivan Blatný, Jaroslav Hašek, František Kupka, Josef Gočár, Jan Hus, Johann Gregor Mendel, Václav Havel, Jan Zábrana, Josef Škvorecký). Don Hrabal je Orsonovou druhou operou inspirovanou tvorbou Ladislava Klímy, a to po Lidské tragikomedii, uvedené v roce 2003 ve Stavovském divadle.

Foto: Hana Smejkalová

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo zahájilo prodej vstupenekna červen 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na Hlavní pokladně ND na Nové scéně (ostatní pokladny zůstávají uzavřeny). 

V souladu s nařízením vlády ČR ze dne 10. května 2021 o konání hromadných kulturních akcí ve vnitřních prostorách jsou návštěvníky těchto představení stanoveny tyto podmínky

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.