Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Don Hrabal
Opera

Don Hrabal

Miloš Orson Štědroň

Život pábitele Bohumila Hrabala na operní scéně

Nová scéna
Vhodné k maturitě
Anglické titulky

Základní informace

Kde hrajeme

Nová scéna

Přibližná délka představení

1 hodina 10 minut, bez přestávky

Nastudování

v češtině, české, anglické titulky

Premiéra

14. prosinec 2017

Opera Don Hrabal popisuje překotný běh života velkého a velmi svérázného českého spisovatele Bohumila Hrabala od dětských let až po okamžik, kdy skokem z nemocničního okna běh svého života dobrovolně zastavil. Ctitelé Hrabalova díla a životní filozofie mají poprvé možnost setkat se s tímto velkým vypravěčem i vtipným glosátorem jako s operní postavou!

Účinkující

  • 2022-2023

Tvůrci

Hudební nastudování
Jan Chalupecký
Pohybová spolupráce
Ladislava Košíková
Světelný design
Daniel Tesař
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Ondřej Hučín

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla 

Ve společnosti svých tří osudových žen odhaluje hlavní hrdina své niterné stránky a volně nás během představení provází na pozadí dějin druhé poloviny 20. století svým životem. Vydatně mu v tom pomáhá i sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky jeho posledních chvil při pádu z okna Nemocnice Na Bulovce. Více než hodinové dílo kombinuje různé hudební styly a rytmy: od jazzu přes pop a dance až po jazyk moderní opery. V příběhu se mísí prvky všednosti s absurditou a černým humorem.

Současný český skladatel Miloš Orson Štědroň se kromě komponování věnuje i psaní textů, které zhudebňuje, a vytváří tak pozoruhodné hudebně-divadelní projekty na pomezí žánrů. Systematicky v nich portrétuje velké české osobnosti (Ivan Blatný, Jaroslav Hašek, František Kupka, Josef Gočár, Jan Hus, Johann Gregor Mendel, Václav Havel, Jan Zábrana, Josef Škvorecký). Don Hrabal je Orsonovou druhou operou inspirovanou tvorbou Ladislava Klímy, a to po Lidské tragikomedii, uvedené v roce 2003 ve Stavovském divadle.

Foto: Hana Smejkalová

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. listopadu od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce dubna 2023.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní), který je od 3. prosince 2021 po generální rekonstrukci opět otevřen pro veřejnost. Ceník a provozní řád naleznete zde.

 

Občerstvení na Nové scéně

Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona