Dalibor 01
Opera

Dalibor

Bedřich Smetana

Hrdina, nebo zločinec? Legendární rytíř Dalibor neváhá vzdorovat samotnému králi!

Národní divadlo
Česká klasika
Vhodné k maturitě
Moderní zpracování
Historické téma

Vážení diváci,

Národní divadlo zahájilo 10. května předprodej vstupenek na červen 2021.
Návštěvníci musí podle rozhodnutí vlády o rozvolnění v oblasti kultury splnit tyto podmínky.

Vstupenky lze zakoupit na webu Národního divadla, znovu otevřená je Hlavní pokladna Národního divadla na Nové scéně. Ostatní pokladny zůstávají do odvolání nadále uzavřeny.

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

3 hodiny 10 minut, 2 přestávky 20 minut

Nastudování

V češtině, české, anglické titulky

Premiéra

27. červen 2019

Příběh o rytíři Daliborovi z pera libretisty Josefa Wenziga volně vychází z oblíbené pověsti o rytíři, který si v žaláři krátil čas hrou na housle. Hlavním tématem Smetanovy opery je však spíše otázka, do jaké míry může nebo má člověk brát právo do vlastních rukou. Bedřich Smetana operu Dalibor komponoval v letech 1866–1867. Předpremiéra se uskutečnila 16. 5. 1868 v pražském Novoměstském divadle u příležitosti položení základního kamene Zlaté kapličky.

Účinkující

  • 2020-2021

Tvůrci

Hudební nastudování
Jaroslav Kyzlink
Pohybová spolupráce
Alena Pešková
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Beno Blachut

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla

Příběh o Daliborovi sice vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, do všeobecného povědomí však vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se prý ve vězení naučil hrát na housle. Oblíbená pověst byla v minulosti zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli a stala se i základem libreta ke třetí Smetanově opeře. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele a následně Miladina nesmiřitelná obžaloba Dalibora, jenž zabil jejího bratra. Její nenávist však záhy vystřídá stejně prudká vzájemná milostná vášeň. Ale na naplnění jejich lásky je už pozdě.

Zpočátku nebyl Dalibor přijat odbornou kritikou zcela jednoznačně a potýkal se i s menším zájmem diváků. Ovšem od prvního provedení v Národním divadle roku 1886 byl již pravidelně uváděn a dočkal se bezmála jedenácti stovek představení. Pražská opera s ním slavila zahraniční úspěchy mj. ve Vídni, v Moskvě, Berlíně a Edinburghu. Jedním z prvních zahraničních nastudování Dalibora byla v roce 1897 vídeňská inscenace ctitele Smetanova díla Gustava Mahlera. Současnou inscenaci nastudovali hudební ředitel Opery ND, Jaroslav Kyzlink a režisér Jiří Nekvasil.

Foto: Patrik Borecký

Sdílet na sociálních sítích

Z našeho e-shopu

Program Dalibor

programová brožura k inscenaci Dalibor

70 Kč

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo zahájilo prodej vstupenekna červen 2021.

Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na Hlavní pokladně ND na Nové scéně (ostatní pokladny zůstávají uzavřeny). 

V souladu s nařízením vlády ČR ze dne 10. května 2021 o konání hromadných kulturních akcí ve vnitřních prostorách jsou návštěvníky těchto představení stanoveny tyto podmínky

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.