Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Brundibár: Dětská opera PrahaBrundibár: Dětská opera Praha
Opera
Dětská opera Praha

Brundibár

Hans Krása

Dětská opera Praha

Stavovské divadlo
Musica non grata
Pro děti
Pro celou rodinu

Základní informace

Kde hrajeme

Stavovské divadlo

Soubor

Dětská opera Praha (Praha)

Přibližná délka představení

1 hodina, bez přestávky

Představení Brundibár je součástí projektu Musica non grata a festivalu terezínských autorů Věčná naděje s podporou Velvyslanectví SRN v Praze.

Premiéra opery Hanse Krásy se s velkým úspěchem odehrála v září roku 1943 v Terezíně.

Účinkující

 • 2022-2023
 • 2023-2024

O inscenaci

Dětskou operu Brundibár napsal skladatel Hans Krása pro soutěž Ministerstva školství v roce 1938, své premiéry se ale dočkala až na přelomu let 1942 a 1943 v židovském sirotčinci v Praze. Hudebního nastudování se ujal Rudolf Freudenfeld (po válce Rudolf Franěk) a režie František Zelenka, který navrhl i scénu. Zpěv byl místo orchestru doprovázen pouze klavírem, houslemi a bicími. Původní partitura, která zůstala na Ministerstvu školství, se totiž našla až v roce 1972. 

Skladatel Hans Krása byl mezitím v srpnu 1942 převezen transportem do Terezínského ghetta, pražskou premiéru své opery tedy neviděl. V terezínském ghettu se po necelém roce internace stal vedoucím hudební sekce Freizeitgestaltung vězeňské samosprávy a významně se podílel na kulturně-hudebním programu tehdejšího ghetta.  V červenci 1943 přišel do Terezína také Rudolf Freuenfeld spolu s řadou dětí, které účinkovaly v pražském představení Brundibára. Podařilo se rovněž přivézt partituru klavírního výtahu Brundibára, podle které Krása vytvořil novou, „terezínskou“, verzi opery. Zkoušelo se po dobu jednoho a půl měsíce, a to opět pod taktovkou Rudolfa Freudenfelda a v režii Františka Zelenky. Terezínská premiéra proběhla 23. září 1943 na půdě Magdeburských kasáren za doprovodu desetičlenného orchestru. Představení se stalo velmi populární a do září 1944 proběhlo asi 55 repríz.

Novodobá premiéra původní verze opery se uskutečnila 25. září 1999 v Národním divadle – Divadle Kolowrat v provedení Školy hudby a zpěvu Jiřiny Markové-Krystlíkové (dnešní Dětská opera Praha) a v hudebním nastudování Františka Preislera mladšího. Od té doby zpívalo finální sbor „Brundibár poražen utíká do dáli, zaviřte na buben, válku jsme vyhráli“ mnoho dětí po celém světě.

Foto a video galerie

  Sdílet na sociálních sítích

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. června od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce listopadu 2023.

  Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Stavovského divadla

  U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).

  Občerstvení ve Stavovském divadle

  Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
  Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou. 

  Nápojový lístek (PDF, 70 kB)