Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Téma

Listopad 2023

Fenomén

... „znamená jev, to, co se člověku ukazuje, a to bez rozlišení, zda se jedná o skutečnost, nebo klam. V empirických vědách je to obecné označení pro pozorovaný jev (věc, událost, proces).“ 

Co se nám ukázalo v posledním měsíci? Co jsme pozorovali, sledovali? Bezmála dvacet měsíců po začátku války na Ukrajině sledujeme válku další. Izraelsko-palestinský konflikt. Další oblast, kde umírají tisíce nevinných lidí. Dětí. 

Je válka fenoménem? Nebo tím, co formuje, deformuje lidskou duši, zahaluje ji do šatů temna? Náš svět nese na svých bedrech břemeno konfliktů vzkvétajících jako jed z nekonečných labyrintů člověčenství. A přesto stojí otázka, zda je válka nevyhnutelnou složkou našeho bytí, či strašlivým zjevením, jež se nám pokouší upírat světlo lidskosti, nezodpovězena. Válka je fenomén, který zanechává hlubokou stopu v lidské psyché. Z pohledu psychologie navazující na myšlenky Carla Gustava Junga můžeme zkoumat válku jako odraz temných a pradávných aspektů lidské duše. Jungova teorie archetypů nám poskytuje cenný rámec pro pochopení, proč se války stále opakují v průběhu dějin. Jedním z archetypů je stín, což je aspekt osobnosti, který obsahuje temné a potlačené prvky naší duše. A válka může být vnímaná jako manifestace tohoto stínu. Konflikty mezi národy a jednotlivci mohou být interpretovány jako projekce našich vlastních vnitřních konfliktů na vnější svět. Válka nám může ukázat, jak mocné a nekontrolovatelné mohou být naše agresivní tendence, když se dostanou na povrch. Pokud každý z nás vyzvedne své temné aspekty do vědomí a pokusí se je integrovat, můžeme začít pracovat na mírovém řešení konfliktů na osobní i globální úrovni. Válka by nemusela být nevyhnutelnou součástí lidského osudu.  

Jenže zatím naší nevyhnutelnou součastí je. Dotýká se nás. Divadlo není izolovaným ostrovem v moři temnoty. Je to zrcadlo, které odráží naši duši, zachycuje tep našeho srdce a stín naší kolektivní paměti. Válka proniká do nitra země, neptá se a pohlcuje další a další osudy. Zatímco z ruské agrese vzešel text Ivana Vyrypajeva k inscenaci Cherry Man, která měla premiéru na konci října, jakou a komu bude inspirací aktuální dění v Pásmu Gazy? 

Občas tu a tam podotknu, že řešením čehokoli by mohl být „pouhý“ respekt. Respekt ke druhému i k sobě. K jeho i svým potřebám. Respekt je fenomén.  

Dobro je fenomén. 
Svoboda je fenomén. 
Lidskost je fenomén. 
Nenechme je vymizet. 

Pavlína Saudková & redakce 

Sdílet na sociálních sítích