Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Laterna magika - výstava v Meetfactory

30. 9. 2019

Laterna magika
Národní filmový archiv završuje svůj výzkumný projekt další výstavou a uměleckou instalací věnovanou Laterně magice. Tentokrát v pražské MeetFactory, méně historicky a více interaktivně. Výstava potrvá až do 10. listopadu, nenechte si ji rozhodně ujít. Najdete zde například umělecká díla Jakuba Nepraše, která byla v posledních letech umístěna na Nové scéně ND nebo speciální instalaci audiovizuálního umělce Michaela Bielického. Čekají vás i videomateriály z Expa 58 a originální zážitek na vlastní kůži.
Laterna magika - Expo 58 - Jiří Šlitr, Sylva Daníčková

Výstava je kombinací historického materiálu, ukázek pozdějších inspirací Laternou magikou v jiných mediálních formátech, jakož i představením zcela nových uměleckých projektů, jež vznikají přímo v prostoru MeetFactory, odhaluje a přibližuje některé základní principy, na kterých byla/je Laterna magika vystavěna. Do prostoru galerie je přeneseno několik děl Jakuba Nepraše z let 2007 až 2019, která byla součástí Nové scény a do značné míry vycházela z tvorby Laterny magiky. V samostatném prostoru galerie Kostka pak připravili instalaci Kamila B. Richter a Michael Bielický, kombinaci architektonického objektu s projekcemi na polopropustné materiály. Poslední část výstavy je věnována zahraničním rezidentkám, které mají na Laternu magiku zcela odlišný, tradicí/historií nezatížený pohled, Aně Latini a Amelii Tan.

Výstava se pokouší o široké a nejednoznačné uchopení Laterny magiky, pojímá ji jako fenomén s mnoha fasetami a ambivalencemi. Ve svém podtitulu Paměť experimentu odkazuje k tomu, že se zaměřuje zejména na pokusnictví, které ji vždy tvořilo a tvoří, na neustálý a neustávající experiment, ze kterého se rodí a který může paradoxně zapříčinit i její stagnaci. MeetFactory se zároveň jeví jako ideální multimediální prostor, který se proměňuje na „laboratoř“ Laterny magiky, a stává se tak dalším oživením paměti experimentů.

Vystavující: Michael Bielický a Kamila B. Richter, Ana Latini, Jakub Nepraš, Amelia Tan
Kurátorky: Lucie Česálková, Kateřina Svatoňová 
Architekt: Zbyněk Baladrán 
Organizátoři: MeetFactory, Národní filmový archiv
Trvání výstavy: 26. 9. 2019  - 10. 11. 2019
Vstupné: volné

Více: http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/laterna-magika-pamet-experimentu 

Sdílet na sociálních sítích