Rej
„Láska je možná jen tam, kde je čistota a pravda.“
Základní informace
Stavovské divadlo
Přibližná délka představení2 hodiny 10 minut, bez přestávky
Nastudovánív češtině, anglické, francouzské titulky
Premiéra3. listopad 2022
Deset dialogů o lásce, životě, času a žití…
podcast
Účinkující
- 2024-2025
Tvůrci
O inscenaci
Když Arthur Schnitzler (1862–1931) napsal na konci 19. století Rej, neměl odvahu s ním veřejně vystoupit. A když ho o dvě desetiletí později inscenovali ve Vídni a Berlíně, byl z toho skandál, který vyústil ve rvačku a obvinění správy divadla, autora i herců. Dnes už si takový poprask představit nedokážeme, Schnitzlerův „rej“ deseti dialogů však na své provokativnosti překvapivě neztratil. Série uzavřených setkání, v jejichž průběhu vždy dojde na sexuální akt, je mnohem propojenější, než by se na první pohled mohlo zdát: nejenže jedna figura vždy přichází do setkání dalšího, ale vrství a vrací se i motivy a témata. A sex je jenom jedním z nich; Schnitzlerovi jde mnohem víc o společenskou nerovnost, o předem dané scénáře, o neschopnost opustit zavedená schémata, ale i o lásku, osamělost, stárnutí a smrt. Povrchní čtení vypovídá o sexu, hluboký ponor – do nějž se na jevišti Stavovského divadla pouští francouzský režisér Arthur Nauzyciel – vydává zprávu o společnosti v přelomové době. Všichni jakoby utíkají před něčím, co se nestalo, do míst, která neexistují…
Text rakouského dramatika a prozaika nově přeložil Pavel Novotný (1976), básník a germanista, držitel ocenění Magnesia Litera, který se ve své tvorbě zabývá mimo jiné zvukomalebností češtiny. V Činohře se po dlouhé době objevil u nás neznámé režijní jméno – Rej připravil francouzský režisér Arthur Nauzyciel, výrazná persona francouzského divadla a umělecký ředitel Národního divadla Bretaň (TNB), jehož doménou je vysoce stylizovaný jevištní jazyk a pečlivá práce s literární předlohou. Ostatně všudypřítomná vyprázdněnost vztahů, dnes často redukovaná na prvoplánovou erotiku a pouhý sex, je rovněž téma, které opakovaně otevírá, jeho Dáma s kaméliemi byla ve Francii před pandemií jednou z velkých divadelních událostí.
Fotograf inscenace: Petr Neubert
UPOZORNĚNÍ: V představení se používají kouřové a čichové efekty a reflektor. Vhodné pro publikum od 15 let.
Inscenace vzniká v koprodukci s Národním divadlem Bretaň (TNB) a za finanční podpory Mecenášského klubu Národního divadla.
Podcasty
Sdílet na sociálních sítích
Z našeho e-shopu
Mohlo by vás zajímat
Praktické informace
Kde si koupit vstupenky
Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících říjen 2024 až březen 2025.
Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.
Co si vzít na sebe?
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Parkování u Stavovského divadla
U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).
Občerstvení ve Stavovském divadle
Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku.
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.
Nápojový lístek (PDF, 60 kB)