Oslava mládí, lásky a radosti ze života očima pařížské bohémy
Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.
2 hodiny 15 minut, 1 přestávka 20 minut
NastudováníV italštině, české, anglické titulky
Premiéra23. říjen 2008
Čtyři mladí umělci na pařížském Montmartru prožívají své lásky i rozchody. Přátelé na život a na smrt, neustále bez peněz, a přesto šťastní se oddávají nespoutané radosti ze života. Dokud nepřijde smrt, smrt o to tragičtější, že si vybere mladou přítelkyni jednoho z nich. Přátelství čtyř pařížských umělců je však věčné. Tak to vidí Giacomo Puccini ve své slavné opeře Bohéma i režisér inscenace ve Státní opeře Ondřej Havelka.
Pucciniho Bohéma patří k absolutním stálicím světového operního jeviště. Její vznik podnítila kniha Obrazy ze života bohémy pařížského malíře a spisovatele Henryho Murgera, která se od svého vydání v roce 1851 těšila velkému úspěchu, a Puccini v ní okamžitě vycítil velké dramatické možnosti. O text požádal libretisty a dramatiky Giuseppa Giacosu a Luigiho Illiku, s nimiž měl ty nejlepší zkušenosti; jejich partnerství patří k nejslavnějším v historii opery – podobně jako v případě dvojic Mozart – Lorenzo da Ponte nebo Richard Strauss – Hugo von Hofmannsthal. Jejich mimořádně úspěšná spolupráce začala Bohémou, pokračovala Toskou a Madama Butterfly a skončila až smrtí Giacosy v roce 1906.
Opera měla premiéru 1. 2. 1896 v Teatro Regio v Turínu pod taktovkouArtura Toscaniniho. Zdánlivá lehkost díla oproti dosud vládnoucímu wagnerismu zmátla jak obecenstvo, tak kritiku, a premiéra byla přijata jen s malým nadšením. O dva měsíce později v Palermu však již měla obrovský a od té doby trvalý úspěch. Puccini zde – tak jako později v Madama Butterfly či Turandot – prokázal mistrovství v hudebním vystižení místního koloritu. O ten vizuální se v inscenaci Státní opery postarali scénograf Martin Černý a kostýmní výtvarnice Jana Zbořilová pod režijní taktovkou Ondřeje Havelky. Ten s velkým vkusem i laskavým humorem, jímž odlehčuje tragické situace, rozehrál na scéně sugestivně evokující Paříž z konce 19. století příběh čtyř mladých umělců, pro něž přátelství je víc než jen slovo.
Foto: Hana Smejkalová
Sdílet na sociálních sítích
Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.