Laterna magika

Kouzelný cirkus

Legendární inscenace o putování za nesmrtelnou krásou

Nová scéna
Pro celou rodinu
Tradiční zpracování

Vážení diváci,

Národní divadlo hraje naplno a všechny zakoupené vstupenky tak zůstávají v platnosti. Ve vnitřních prostorách divadel je však zapotřebí nosit roušku či jinou podobnou ochranu úst a nosu. Příchod diváků, jejich pobyt v divadle i následný odchod organizuje divadlo ve speciálním režimu tak, aby byli návštěvníci jednotlivých sektorů od sebe odděleni a nemuseli se potkat ani v prostorách občerstvení, toalet či šaten. 

Děkujeme, že respektujete vládní nařízení spolu s námi a těšíme se na Vás.

Vyberte datum

 • říjen
 • listopad
 • prosinec
 • leden 2021
 • únor 2021
 • březen 2021
 • duben 2021
  říjen 2020

  pátek 9. 10.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  sobota 10. 10.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  listopad 2020

  čtvrtek 5. 11.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  pátek 6. 11.
  10:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  pátek 6. 11.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  prosinec 2020

  sobota 19. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  středa 30. 12.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  čtvrtek 31. 12.
  17:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  leden 2021

  pátek 1. 1.
  14:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  únor 2021

  sobota 13. 2.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  sobota 20. 2.
  20:00

  Vstupenky jsou k dispozici

  březen 2021

  pátek 5. 3.
  20:00

  Prodej nezahájen

  sobota 6. 3.
  14:00

  Prodej nezahájen

  sobota 6. 3.
  20:00

  Prodej nezahájen

  duben 2021

  neděle 18. 4.
  17:00

  Prodej na předplatné

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Přibližná délka představení

  1 hodina 30 minut, 1 přestávka 20 minut

  Premiéra

  16. duben 1977

  Zajímavosti

  Premiéra v roce 1977!
  Odehráno téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 32 Venuší.
  Laterna magika Kouzelný cirkus hrála v 17 zemích celého světa s více než 550 reprízami.

  V současném repertoáru je Kouzelný cirksu nejtypičtější ukázkou umění Laterny magiky, dílem velkého tvůrčího týmu a syntézou jevištních složek. Divadelní prostor se tu mění v cirkusové šapitó a diváka vtahuje do dění nejen panoramatický obraz a oblíbené triky s prolínáním filmu a reality. Inscenace je vhodná i pro dětské publikum.

  Účinkující

  • 2020-2021

  O inscenaci

  Poetické vyprávění o marné pouti za nedosažitelným ztělesňují postavy klaunů, podněcované kouzelníkem – Svůdcem a vidinou krásné Venuše, která na sebe bere podobu pozemských žen... Duchovním otcem představení byl režisér Evald Schorm a spolu s ním dlouholetý šéf Laterny magiky a světoznámý divadelní architekt Josef Svoboda, který svou fantazii na scéně Laterny magiky uplatňoval do konce života.

  Na představení se podílel např. Jan Švankmajer jako režisér a scénárista, Jiří Srnec, zakladatel českého černého divadla, kameraman Emil Sirotek, choreografové Karel Vrtiška, Vlastimil Jílek, který byl ve své době českou baletní hvězdou, Jiří Hrabal z Československého souboru písní a tanců, Josef Koníček (také choreograf televizních pořadů a filmů) a František Pokorný. Známé je i jméno výtvarníka a ilustrátora Zdenka Seydla, který spolupracoval s mnoha divadelními scénami. Představení má nádech českého poetismu, a to nejen díky stylizaci postav do cirkusového prostředí. Divák si z něj odnese humorný zážitek i hloubku porozumění lidské duši. Dodnes se na jevišti celkem vystřídalo 25 Smutných a 22 Veselých klaunů, 25 Svůdců a 32 Venuší.

  Vhodné i pro děti od 5 let.

  Na podzim roku 2015 se Laterna magika vydala s Kouzelným cirkusem na turné do Řecka, kde hrála v Athénách a v Thessaloniki. I tam se inscenace setkala s pozitivními ohlasy: „V případě podobných okouzlujících podívaných se každému kritikovi tají dech a zůstává bezradný – na CO má zaměřit svou kritiku a CO má komentovat? To jediné, co mu zbývá, je buď popsat to, co viděl, nebo se pokusit odmytizovat (viz: dešifrovat) to, co se odehrává na jevišti. A tak k první epizodě můžeme říci následující: celé jeviště je pokryto obrovským podlouhlým bílým plátnem v půlkruhovém tvaru. Na něm jsou během celého představení promítány překrásné filmové záběry, zatímco ve středu tohoto půlkruhu 12 herců-tanečníků, protagonistů představení, provádí obtížné divadelní a taneční figury, které jsou bezprostředně propojeny s tím, co vidíme na panoramatickém plátně. To znamená, že to, co se jako divadlo a tanec odehrává na jevišti, souvisí významově a dramaturgicky s paralelní filmovou velkolepou podívanou!“ (Stamatis Gargalianos, Theatro.gr, 2015; překlad Berlitz Praha - Vzdělávací a jazykové centrum)

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.

  Občerstvení na Nové scéně

  Pro občerstvení na Nové scéně využijte Café Nona

  Z našeho e-shopu

  Program Kouzelný cirkus

  programová brožura k inscenaci Kouzelný cirkus

  45 Kč