Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Audre Lorde, Poezie není luxus:

„Můžeme se naučit vnímat a respektovat své emoce. Naučit se je vyjádřit slovy tak, abychom je mohli sdílet s ostatními. Ale tam, kde slovo ještě nevzniklo a nevynořilo se, je to poezie, která nám pomáhá utvářet náš hlas. Poezie nejsou jen sny a vize; je páteří naší existence. Pokládá základy pro budoucí změny, překlenuje náš strach z neznáma.“

PRAŽSKÉ KŘIŽOVATKY 2024

Vážené a milé publikum,
výše zmíněný citát jsem si vypůjčila z anotace inscenace Extra Life Gisèle Vienne, která bude velkou událostí letošního festivalu. Americká filosofka a feministická autorka Audre Lorde dokázala svou definicí poezie vyjádřit i podstatnou úlohu divadla, tak jak ho vnímám já a proč mě nepřestává fascinovat. Divadlo je totiž prostorem, který vědomě přiznává, že ne vše v našem světě je racionálně postihnutelné, vysvětlitelné a spravedlivé. Nad rámec slova, politických konstruktů i lidské malosti se divadlo může stát místem zázraku, poznání a také setkání – ať už setkání lidských, či myšlenkových světů, setkání s poezií. Divadlo útočí na naše smysly ještě jinak než média naší každodenní reality. Je to fyzický zážitek, který možná nezmění svět, ale může proměnit člověka. Pevně věřím, že se nám pro letošní ročník festivalu Pražské křižovatky podařilo vybrat tři výjimečné inscenace, které takový jedinečný prostor dokážou vytvořit.

Na podzim 2024 proběhne již 7. ročník festivalu Pražské křižovatky a jako vždy jsme pro vás připravili program, který by žádný divadelní nadšenec neměl minout. Na festival se snažíme přivážet inscenace, které se věnují současným politickým problémům či otevírají diskusi nad širšími společenskými tématy. Vybrali jsme pro vás tři inscenace, které nás oslovily jak svou tematikou, tak výraznými režijními osobnostmi. Letos půjde o Stefana Kaegiho a Rimini Protokoll s inscenací This Is Not an Embassy (Made in Taiwan), Milo Rau a NTGent přijedou se svou nejnovější produkcí Medea’s Children a poprvé se v Praze představí francouzsko-rakouská režisérka Gisèle Vienne a její velkolepá show Extra Life s Adèle Haenel v jedné z hlavních rolí. Můžete se těšit i na zajímavý doprovodný program a setkání s tvůrci.

I letos pokračujeme v koprodukční linii festivalu a jsme rádi, že jsme se mohli podílet na inscenaci This Is Not an Embassy (Made in Taiwan), která vznikla ve spolupráci švýcarského Théâtre Vidy-Lausanne a tchajwanského Národního divadla v Tchaj-peji. Rimini Protokoll a Stefan Kaegi jsou častými hosty nejrůznějších tuzemských festivalů a jejich jméno není třeba českému publiku příliš představovat. Rozhodli jsme se do tohoto projektu koprodukčně vstoupit zejména proto, že nás silně oslovilo jeho téma. Vztahy Tchaj-wanu a České republiky jsou od sametové revoluce nadstandardní a velice vřelé. Když jsem na Tchaj-wanu osobně byla, lidé při zmínce o České republice ihned vzpomínali na jméno Miloše Vystrčila. Byl to zajímavý zážitek na druhém konci planety slyšet lidi vyslovovat jméno českého politika a bylo pro mě důležité, abychom jednu z velkých divadelních událostí tohoto roku, která se navíc věnuje Tchaj-wanu a jeho historii, přivezli do Prahy.

Nenechte si v listopadu ujít tento výběr tří jedinečných inscenací a přijďte na Novou scénu. Slibujeme vám opravdu nezapomenutelné divadelní zážitky. Těšíme se na vás.

Za festivalový tým,
Nina Jacques
dramaturgyně festivalu

Program festivalu

Fotogalerie

Fotografie ze všech ročníků Pražských křižovatek

Sledujte novinky na našem festivalovém Facebooku

Partneři festivalu

Ministerstvo kultury
Radio 1