Program festivalu 2025
PROGRAM FESTIVALU
Mohamed El Khatib / Zirlib: La vie secrète des vieux (Tajný život starých lidí)
Út 7. října 2025 20.00 Pražská křižovatka – kostel sv. Anny
St 8. října 2025 20.00 Pražská křižovatka – kostel sv. Anny
Jaha Koo / CAMPO: Haribo Kimchi
Pá 14. listopadu 2025 20.00 Centrum současného umění DOX
So 15. listopadu 2025 20.00 Centrum současného umění DOX
Alexander Zeldin: Beyond Caring (Opatruj se)
Po 24. listopadu 2025 20.00 Centrum současného umění DOX
Út 25. listopadu 2025 20.00 Centrum současného umění DOX
Vážené divačky, vážení diváci,
na podzim proběhne již 8. ročník festivalu Pražské křižovatky a poprvé se nebude konat na Nové scéně Národního divadla. Rekonstrukce této budovy představuje pro festival zásadní výzvu. Nová scéna — navzdory tomu, že po více než čtyřiceti letech provozu nutně potřebuje opravy a nové architektonické pojetí — představuje na pražské divadelní mapě skutečně těžko nahraditelný prostor. Díky svým dispozicím dokázala hostit širokou škálu divadelních produkcí a jen málokdy se stalo, že bychom kvůli technickým omezením nemohli přivézt do Prahy inscenaci, o níž jsme byli přesvědčeni, že by ji místní publikum mělo vidět. To vše samozřejmě i díky skvělému technickému a produkčnímu týmu, který festival každoročně doprovází.
Od založení festivalu v roce 2016 bylo jeho téměř výhradním zázemím právě jeviště Nové scény. Nebylo tedy jednoduché promyslet dočasné působení Pražských křižovatek během rekonstrukce, ale nakonec jsme velice vděční za navázání spolupráce s Centrem současného umění DOX, které festivalu poskytlo skvělé zázemí pro dvě inscenace a doprovodná setkání s tvůrci. Pro inscenaci zahajující letošní festival jsme zvolili zcela unikátní prostor a pozveme diváky do odsvěceného kostela svaté Anny, známého též pod jménem Pražská křižovatka. Zdálo se, že přišel pravý čas, aby se tyto dvě významné kulturní „křižovatky“ – festival a jedinečný kulturní prostor – alespoň na chvíli propojily v jedno.
Ale teď již k samotnému programu. Letos uvedeme tři výjimečné inscenace: Tajný život starých lidí (La vie secrète des vieux) Mohameda El Khatiba v Pražské křižovatce, Haribo Kimchi Jahy Kooa a Opatruj se (Beyond Caring) Alexandra Zeldina v centru DOX. Každá z nich otevírá citlivá témata mezilidských vztahů, péče a identity. Festival letos zahájíme inscenací Tajný život starých lidí v režii Mohameda El Khatiba, který do České republiky zavítá vůbec poprvé. El Khatib patří k nejvýraznějším a nejoriginálnějším hlasům současného francouzského divadla. Jeho práce se vyznačuje lidskostí, formální jednoduchostí a schopností vyprávět o velkých věcech skrze zdánlivě malé osudy. Každé jeho představení je setkáním – nejen s autentickými lidmi na jevišti, ale i se světem, který představují. El Khatib dokáže z drobných detailů každodennosti utkat silný a nenápadně politický příběh. Jeho rukopis staví na empatii, humoru a hluboké důvěře ve své protagonisty – ať už jde o děti, fotbalisty, nebo jako právě v této inscenaci o staré lidi žijící v pečovatelských domovech. Tentokrát se Mohamed El Khatib ve své inscenaci věnuje jednomu ze společenských tabu – sexuálnímu životu seniorů. S citlivostí a humorem otevírá téma intimity a touhy ve vyšším věku.
Druhým tvůrcem, který se na festivalu představí se svou nejnovější inscenací, je Jaha Koo. Tento jihokorejský performer a režisér je známý svým originálním přístupem kombinujícím vizuální humor, pohyb a osobní vyprávění. Je tvůrcem i protagonistou svých inscenací, přičemž jeho osobní život se prolíná s imaginativním a vizuálním světem divadla. Čeští diváci si ho mohou pamatovat z předchozích ročníků Pražských křižovatek, kde zaujal brilantní performancí Cuckoo s mluvícími korejskými rýžovary. V novém projektu Haribo Kimchi přijíždí s mobilním stánkem pouličního jídla a během osobního a intimního vyprávění o pocitech emigranta bude pro diváky zároveň i vařit.
Jako poslední se — stejně jako Mohamed El Khatib poprvé v Praze — představí Alexander Zeldin s francouzskou adaptací své slavné hry Opatruj se (Beyond Caring). Zeldin je specifický tím, že je režisérem i oceňovaným dramatikem a své inscenace tedy nejen režíruje, ale také sám píše. Jeho tvorba se vyznačuje realistickým stylem a hlubokou empatií k sociálním tématům a lidským osudům. Opatruj se vypráví příběh několika brigádníků, kteří se setkávají během noční směny v balírně masných výrobků. Realistické prostředí hry odhaluje podobu prekarizované práce – uklízeček a uklízečů, kteří během krátkých, pouze desetiminutových pauz, na něž mají během směny nárok, prožívají své osobní i pracovní starosti.
Naslouchat druhému, když vypráví svůj příběh, a skrze vzájemnou empatii vytvářet prostor, v němž se budeme cítit dobře, bezpečně, lidsky — to jsou momenty sdílení, které nás vzájemně posilují. Důraz na silné osobní příběhy, jistou formu zpovědi, jež vede k nové citlivosti, je patrný v celém současném evropském divadle. A výjimkou nejsou ani Pražské křižovatky. Letošní ročník festivalu se soustředí na mezilidské vztahy — na to, co nás v každodennosti zachraňuje. V konečném důsledku je totiž nejdůležitější, jak jsme se k sobě navzájem chovali, komu jsme pomohli a kdo pomohl nám. Lidskost, naslouchání a empatie jsou ústředními tématy vybraných inscenací.
Přejeme vám silné a nezapomenutelné divadelní zážitky!
Za festivalový tým,
Nina Jacques
dramaturgyně festivalu