MENU

Ondřej Vinklát

První sólista ND

Ondřej Vinklát  se narodil v Liberci. Absolvoval v roce 2011 Taneční konzervatoř hl. m. Prahy a ještě za studií se stal členem tanečního souboru TKP Bohemia Balet, kde na sebe výrazně upozornil v sólovém partu v Boleru a Růži (chor.: P. Zuska), dále v Sinfoniettě (chor.: P. Šmok), Le Papillon (chor.: P. Lacotte), Indigo Rose, Un Ballo (chor.: J. Kylián), Dekka pod dekou (chor.: V. Konvalinka, T. Rychetský).
V roce 2012 nastoupil angažmá do Baletu Národního divadla, kde byl v roce 2013 jmenován sólistou a od roku 2016 prvním sólistou. K jeho rolím patří např. Basil v Donu Quijotovi, Krabat v Čarodějově učni, Romeo v baletu Romeo a Julie, Rytíř Danceny ve Valmontovi, Zlatý Buddha La Bayadère, Čert, Táta v Louskáčkovi a Myšákovi Plyšákovi, Káj ve Sněhové královně, Princ v Malé mořské víle, Romeo v Romeovi a Julii, Colas v Marné opatrnosti. Svůj talent a charisma projevil také v moderních choreografiích Petra Zusky Sólo pro nás dva, Chvění, Ohada Naharina decadance, Jiřího Kyliána Polní mše a Bella Figura, Williama Forsytha In The Middle Somewhat Elevated,Jeroma Robbinse Fancy FreeAlexandra Ekmana Cacti,Viktora Konvalinky Guru.
V sezoně 2017/2018 pak v premiéře Timeless ve Svěcení jara Glena Tetleyho.  A právě za roli Vyvoleného získal Cenu Thálie 2017. První Cenu Thálie dostal v roce 2013 za roli Romea v baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky. Ondřej Vinklát byl v roce 2018 navíc nominován na Tanečníka roku v rámci ankety časopisu TANZ a Dance Europe.
Již od dob studií tíhl k choreografické tvorbě. Společně s Markem Svobodníkem a Štěpánem Pecharem převzali v roce 2015 vedení skupiny DekkaDancers a vytvořili choreografie Červenej čudlik (společně se Š. Pecharem), Přesně včas (společně se Š. Pecharem), Vnuknutí (společně se Š. Pecharem), Křehký vrh (společně se Š. Pecharem), Proměna, Poslední večeře (Vinklát, Svobodník, Pechar), Car chce spát (společně se Š. Pecharem). K jeho další choreografických počinům patří Jakoby, All Washed Out, Bit Of Soul, Teď na druhou. Pro Balet Národního divadla vytvořil v roce 2018 novou choreografii Dumka v rámci premiéry Slovanského temperamentu.


 

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.