Nesmrtelný příběh o milencích z Verony
Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.
2 hodiny 50 minut, bez přestávky
NastudováníV francouzštině, anglické, české titulky
Premiéra21. duben 2016
I po 400 letech zní hlas Romea a Julie, nejslavnějších milenců všech dob, zcela aktuálně a varuje před smrtelnými sváry mezi rodinami, etniky, náboženstvími a národy, které vedou k nenapravitelným a zničujícím tragédiím. Opera francouzského skladatele Charlese Gounoda podle ikonické tragédie Williama Shakespeara se od své premiéry v pařížském Théâtre Lyrique 27. 4. 1867 stala oblíbenou součástí repertoáru všech světových operních divadel.
Sbor a Orchestr Státní opery
Francouzský skladatel Charles Gounod (1818–1893) v mládí prohlásil, že „úspěšné kariéry dosáhne skladatel pouze komponováním oper“. Ze třinácti oper se mu to podařilo ve dvou případech: ve Faustovi a v Romeovi a Julii. Oběma jeho operám podle slavných literárních předloh Johanna Wolfganga von Goetha a Williama Shakespeara dominoval milostný příběh a nejvýznamnější roli měla melodie. Už více než sto padesát let milují, umírají a zpívají Gounodovi Romeo a Julie na operních jevištích celého světa. Jaké jsou důvody neutuchající obliby této opery? To je jednoduché: nádherné sólové výstupy a čtyři strhující dueta obou hlavních protagonistů, Mercutiova elegantní balada o královně víl Mab, působivé sborové výstupy včetně jímavého žalozpěvu na Mercutiovu a Tybaltovu smrti, barvami hýřící a city překypující atmosféra.
Zásluhou Bedřicha Smetany, který byl velkým Gounodovým ctitelem, se k nám Romeo a Julie dostává už dva roky po pařížské premiéře; české uvedení v pražském Novoměstském divadle pod Smetanovou taktovkou 29. 8. 1869 je vůbec první v celé rakouské monarchii. Stavovské divadlo vypravilo Gounodovo dílo 11. 9. 1873 v německém překladu, následovalo Národní divadlo 6. 1. 1886 v českém překladu Emanuela Františka Züngela a Nové německé divadlo (dnes Státní opera) opět německy 20. 10. 1889. Současnou inscenaci nastudoval renomovaný italský dirigent Marco Guidarini a slovenská režisérka a performerka Sláva Daubnerová.
Sdílet na sociálních sítích
Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.