Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera

Maškarní ples (Un ballo in maschera)

Giuseppe Verdi

Tajná láska, spiknutí, věštby, žárlivost, pomsta … Romantická opera, jak má být!

Národní divadlo
Anglické titulky
Historické téma

Základní informace

Kde hrajeme

Národní divadlo

Přibližná délka představení

2 hodiny 30 minut, 1 přestávka (20 minut)

Nastudování

v italštině, české, anglické titulky

Premiéra

5. říjen 2017

Král se zamiluje do ženy svého nejlepšího přítele. Ten zpočátku nic netuší a dělá vše pro to, aby svého pána ochránil před vražednými úmysly spiklenců. Jenže toto je romantická opera a v ní je skutečným pánem osud. A ten si potrpí na ironii. Možná už tušíte, kdo se nakonec stane královým vrahem…

Účinkující

  • 2023-2024

Tvůrci

Hudební nastudování
Jaroslav Kyzlink
Scéna a kostýmy
Marek Cpin
Pohybová spolupráce
Béla Kéri Nagy
Sbormistr
Pavel Vaněk
Dramaturgie
Beno Blachut

O inscenaci

Sbor a Orchestr Národního divadla
Balet Opery Národního divadla

Pro své opery nacházel Verdi často předlohy v dílech vynikajících spisovatelů a dramatiků, jakými byli kupříkladu Shakespeare, Schiller, Hugo nebo Eugène Scribe, jeden z nejúspěšnějších dramatiků 19. století. Pro Verdiho napsal libreto Sicilských nešpor a roku 1857 se jeho původní text k Auberově opeře Gustave III, ou Le bal masqué stal podkladem pro italské libreto Antonia Sommy k Verdiho královskému dramatu, které vešlo do dějin pod názvem Maškarní ples. Okolnosti vzniku a uvedení opery Maškarní ples (Un ballo in maschera) byly poznamenány politickými událostmi a následnými cenzurními zásahy, kvůli nimž se musel měnit nejen původní název Gustav III., ale také jména postav, dějiště a doba děje. Ze švédského krále, milovníka divadla Gustava, se stal anglický guvernér v americkém Bostonu atd. V tomto znění byla opera poprvé uvedena 17. února 1859 v římském Teatro Apollo. V Praze opera zazněla poprvé 14. srpna 1866 v německém překladu ve Stavovském divadle, v českém překladu pak byla poprvé hrána 30. června 1869 v Novoměstském divadle souborem Prozatímního divadla, z jehož repertoáru byl Maškarní ples v červnu 1884 převzat do Národního divadla.

Nejnovější inscenaci nastudoval hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink, který svůj temperament a cit pro Verdiho dílo projevil mj. při nedávných nastudováních jeho oper Simon Boccanegra a Don Carlo v Národním divadle a Státní opeře. Režisér Dominik Beneš, který se v Národním divadle představil inscenacemi oper Slavík a Jolanta, si ke spolupráci přizval divadelního výtvarníka Marka Cpina.

Foto a video galerie

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na šest měsíců dopředu. Od 1. září od 9 hodin je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná do konce února 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Parkování u ND

Při návštěvě Národního divadla a Nové scény je možné využít podzemní parking ND (parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla - vjezd z ulice  Ostrovní).

Ceník a provozní řád

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Občerstvení a šatna v Národním divadle

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Pro návštěvníky historické budovy Národního divadla přináší Mastercard řadu výhod:
přednostní vstup a šatnu Mastercard Fast Track, možnost objednání občerstvení z Mastercard kiosku a exkluzivní zážitky k nezaplacení. Vyberte si z aktuální nabídky zde


Nápojový lístek (PDF, 60 kB)