Mozartova komická opera plná převleků a bláznivých překvapení
Na základě nařízení vlády budou od 27. prosince všechny pokladny Národního divadla do odvolání uzavřeny.
3 hodiny 15 minut, 1 přestávka 20 minut
NastudováníV italštině, české, anglické titulky
Premiéra1. únor 2018
Figarova svatba patří mezi nejznámější Mozartova díla a je jednou z nejhranějších oper historie i současnosti. Díky skvěle vykresleným charakterům a vztahům mezi postavami, které se ocitají v často velmi choulostivých situacích, dokonale popisuje dobové mravy a nemravy z konce 18. století, a to lépe než leckteré učebnice dějepisu.
Sbor a Orchestr Národního divadla
I když se Figarova svatba dnes řadí mezi nejčastěji hrané opery, její vznik provázela řada problémů a ústrků. Rozruch toto dílo vyvolávalo již na počátku svého vzniku. Předlohou byla totiž stejnojmenná divadelní hra, kterou napsal francouzský dramatik Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais. Ta byla doslova nabita třaskavou společenskou tematikou a satirou, takže její uvedení zakázal jak král Ludvík XVI., tak posléze i novopečený rakouský císař Josef II. Jako předloha operního libreta však zakázána nebyla, a tak ji Mozart společně se svým libretistou Lorenzem Da Pontem začali upravovat a chystat jako operu. Premiéra proběhla ve Vídni a byla stanovena na 1. května 1786, přičemž samotnou předehru k opeře dokončil Mozart jen dva dny před tímto datem. Samotné první uvedení Figarovy svatby řídil geniální skladatel od cembala, na které zároveň hrál. Za půl roku od premiéry se opera dočkala svého uvedení i v Praze, kde sklidila velký úspěch a bezmezné nadšení diváků. Mozart pak od Pražanů přijal nabídku na zkomponování nové opery, kterou se stal proslulý Don Giovanni (premiéra 1787 ve Stavovském divadle).
Magdalena Švecová je první režisérkou v historii Národního divadla, která nastudovala Figarovu svatbu, a nabízí nám tak ženský pohled na podoby a proměny lásky, nevěry a žárlivosti v jubilejní dvacáté inscenaci Národního divadla.
Foto: Patrik Borecký
Sdílet na sociálních sítích
Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.
Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.
U Stavovského divadla bohužel není možnost parkování, ale využít lze hlídané parkoviště v obchodních domech Kotva (Revoluční 1/655, Praha 1) či Palladium (Na Poříčí 1079/3a, Praha 1).