Koncové světlo - hlavní vizuál
Činohra

Koncové světlo

Nová scéna
Současné společenské téma
Vhodné k maturitě
Současné divadlo
Moderní zpracování

Od 22. 10. 2020 do odvolání jsou dle vládních nařízení uzavřeny všechny pokladny Národního divadla.

Vyberte datum

 • listopad
 • prosinec
 • leden 2021
 • únor 2021
 • březen 2021
 • květen 2021
  listopad 2020

  čtvrtek 12. 11.
  20:00

  Zrušeno

  středa 25. 11.
  20:00

  Prodej pozastaven

  prosinec 2020

  pátek 4. 12.
  20:00

  Prodej pozastaven

  pátek 11. 12.
  20:00

  Prodej pozastaven

  leden 2021

  pátek 8. 1.
  20:00

  Prodej pozastaven

  čtvrtek 21. 1.
  20:00

  Prodej pozastaven

  únor 2021

  úterý 16. 2.
  20:00

  Prodej pozastaven

  středa 24. 2.
  20:00

  Prodej pozastaven

  březen 2021

  středa 31. 3.
  20:00

  Prodej pozastaven

  květen 2021

  středa 19. 5.
  20:00

  Prodej na předplatné

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Nová scéna

  Přibližná délka představení

  1 hodina 50 minut, bez přestávky

  Nastudování

  V češtině

  Premiéra

  27. únor 2020

  Podle mnoha filozofických a náboženských směrů není smrt konečnou stanicí. Spíše jakýmsi přechodem. Mluví o tom staré náboženské texty i úvahy současných filosofů a fyziků. V naší civilizaci ale smrt tabuizujeme, odsouváme do tajných zákoutí mysli, pokoušíme se ji přelstít vědou i kosmetikou. K čemu to může vést, vidíme všude kolem sebe. Inscenace Koncové světlo je pokusem pohledět smrti zpříma do očí. Kdo ví, třeba to bude radostné a osvobozující shledání.

  O inscenaci

  Tibetská kniha mrtvých, Danteho Peklo, knihy Raymonda Moodyho i vize indiánských šamanů – to všechno jsou pohledy za onen závoj, který odděluje život od smrti. Je pozoruhodné, že zaznamenané prožitky blízké smrti se napříč věky a civilizacemi nápadně shodují, třebaže jsou ovlivněny místními a kulturními zvláštnostmi. Vize zářivého světla, cesta tunelem či pád do propasti, překročení mostu nebo řeky, setkání s moudrou světelnou bytostí – to jsou typické atributy zážitků, s nimiž se setkáváme u lidí, kteří prožili blízkost smrti a zase se z ní vrátili. Některé z nich přešly do běžného užívání, obrat „světlo na konci tunelu“ dal název i naší inscenaci. Skeptici tvrdí, že se jedná pouze o chemickou reakci umírajícího mozku, koktejl adrenalinu, dopaminu, oxytocinu a dalších -inů, kterými se nám naše tělo snaží tu těžkou chvíli usnadnit. Agnostici jsou toho názoru, že ti, kteří se vrátili, nemohou o smrti nic vypovídat, protože ji koneckonců neprožili. Faktem ale zůstává, že většina lidí, kteří podobnou zkušeností prošli, se z ní vynořili proměnění – laskavější, vnímavější ke světu i k lidem, s větší úctou k životu a jeho jedinečnosti.

  Tak jako se v zážitcích blízké smrti mohou objevit vize blažené i hrozivé, dostane se v naší inscenaci ke slovu skepse i naděje. Filosofové Nick Land a Reza Negarestani předvídají brzký konec člověka, ať už cestou splynutí se strojem, nebo cestou převzetí vlády mimolidskými aktéry. Jsou to proroci apokalypsy, přivolané zarputilou snahou lidstva neustále se posouvat vpřed. Ta leží v samotných kořenech naší civilizace – hledat ráj na konci dějin se pokoušíme už několik tisíc let. V posledních několika staletích jsme dokonce uvěřili, že ho dokážeme sami vytvořit. Zda se nám to může podařit, je jedna z klíčových otázek současnosti.

  Siouxský šaman Černý jelen naproti tomu nabízí představu cyklické obrody světa, který musí projít i fázemi zmaru, ale jen proto, aby se z nich mohl vynořit osvěžený a obnovený. Člověk v tom nemůže mnoho udělat. Může jen pokorně naslouchat a pozorovat a pokoušet se žít v souladu s tím, co vidí. Může se snažit zmírňovat utrpení laskavostí a soucitem. Ale nemůže změnit nejzazší pravdu života, jíž je smrt. Tu lze pouze přijmout.

  Možná, že právě vědomí blízkosti smrti chybí naší civilizaci, zběsile se ženoucí za věčným životem bez starostí a bolesti. Možná, že právě hrůza ze smrti je tím, co nás nutí ji kolem sebe šířit. Možná je načase vrátit se k moudrosti přírodních národů, které nevnímaly svět a dění v něm jako neustálý vývoj vpřed, ale jako věčný kruh, v němž se život i smrt harmonicky prolínají v nikdy nekončícím tanci.

  Fotograf inscenace: Patrik Borecký

  UPOZORNĚNÍ: V představení se používá stroboskop, hlasitá hudba a kouřové efekty.

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Plakát Koncové světlo

  plakát k inscenaci Koncové světlo

  99 Kč

  Poslední kus skladem

  Partneři inscenace
  Koncové světlo
  Pleu.cz

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u ND

  Při návštěvě Národního divadla a Nové scény není již možné využít podzemní parking ND (vjezd z ulice  Ostrovní). Od dubna 2020 je pro veřejnost uzavřeno parkoviště pod Provozní budovou Národního divadla. Délka rekonstrukce se odhaduje na rok a půl. Důvodem oprav garáží je nejen jejich špatný stav, ale také skutečnost, že parkovací stání byla budována na menší velikost automobilů, než jaké můžeme potkávat na ulicích dnes.