Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Svatá Zuzana / Florentinská tragédieSvatá Zuzana / Florentinská tragédie
Koncert

Svatá Zuzana / Florentinská tragédie

Paul Hindemith, Alexander Zemlinsky

Dva operní příběhy o zakázané lásce
Koncertní provedení

Státní opera
Koncertní provedení
Musica non grata
Jediné provedení
Koncert

Základní informace

Kde hrajeme

Státní opera

Přibližná délka představení

2 hodiny, 1 přestávka (30 minut)

Nastudování

v němčině, české, anglické, německé titulky

Koncert je součástí programového balíčku Závěrečný víkend Musica non grata.

Upozorňujeme diváky, že představení bude natáčeno pro potřeby dokumentu. Návštěvou představení poskytuje divák souhlas se zachycením své podoby při pořizování zvukově obrazového záznamu představení a s tím, že takto pořízený záznam bude použit při užití záznamu představení nebo jeho části.

ND+
Dramaturgický úvod před představením, začátek v 18:30 v salonku A. Neumanna.

Svatá Zuzana je příběhem mladé jeptišky Zuzany, která propadne sexuálnímu šílenství. Florentinská tragédie vypráví o florentském kupci Simonovi, který překvapí svou ženu Bianku s jejím tajným milencem, šlechticem Guidem. Simonova předstíraná pohostinnost vyústí v násilí, vraždu a šokující dramatický zvrat. Tvůrci obou oper, Alexander Zemlinsky a Paul Hindemith, mají v hudební historii meziválečného Československa čestné místo. Oba se ve své době těšili velké úctě a slávě, oba vyhnal nacionální socialismus z Evropy do USA. Oba na plné znovuuznání svého operního odkazu stále čekají…

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Paul Hindemith (1895–1963) byl jedním z nejvýznamnějších německých skladatelů 20. století, vynikající violista a dirigent. Avantgardní skladatel byl nacisty označen za „atonálního výrobce hluku“ a spolu se svou manželkou, dcerou židovského dirigenta Ludwiga Rottenberga, emigroval v březnu 1937 do Ameriky. Na rozdíl od Alexandera Zemlinského se mu však v USA podařilo pokračovat v úspěšné kariéře.

Rakouský skladatel a dirigent Alexander Zemlinsky (1871–1941) patřil ve své době k prominentní umělecké generaci Vídně. Jako operní ředitel Nového německého divadla  a pravidelný host České filharmonie působil 16 let v Praze, která byla v té době světovým hudebním centrem; Zemlinsky na tom měl nemalou zásluhu. V Americe krátce po své emigraci zemřel a jeho dílo upadlo do zapomenutí; teprve od 70. let 20. století se postupně vrací na světová pódia.

Svatá Zuzana Paula Hindemitha na libreto Augusta Stramma je poslední z triptychu expresionismem ovlivněných jednoaktových oper; předcházely jí Vrah, naděje žen a Nusch-Nuschi. Hindemith původně plánoval uvést všechny opery jako triptych ve Stuttgartu, tomu však zabránilo velké pobouření textem Svaté Zuzany, označeným za rouhačský a obscénní. Svatá Zuzana byla proto uvedena samostatně s ročním zpožděním, 26. 3.1922 ve Frankfurtu. V Novém německém divadle Alexander Zemlinsky neúnavně podporoval soudobé skladatele včetně Paula Hindemitha; celý jeho triptych uvedl v jednom večeru 3. 3. 1923. Svá vlastní operní díla nabídl Praze až po světových premiérách v jiných městech. Florentinská tragédie zazněla poprvé ve Stuttgartu 30. 1. 1917, o dva měsíce později ji Zemlinsky dirigoval v Praze (4. 3. 1917) a odtud už vedla cesta do vídeňské Dvorní opery (27. 4. 1917). Operu napsal na vlastní libreto podle nedokončené divadelní hry Oscara Wilda.

Inscenaci uvádíme v rámci cyklu Musica non grata. Projekt Musica non grata oživuje umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových. Mezinárodní hudební a kulturní projekt České republiky a Německa, iniciovaný a organizovaný Národním divadlem a finančně podporovaný Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo. Více na webu ND a stránce projektu

 

Sdílet na sociálních sítích

Praktické informace

Kde si koupit vstupenky

Národní divadlo prodává vstupenky až na 6 měsíců dopředu. V současné době je možné zakoupit vstupenky na představení Činohry, Baletu, Opery a Laterny magiky konaná v měsících duben–září 2024.

Při koupi online je možné získat e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout v pokladnách Národního divadla.

Co si vzít na sebe?

Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

Parkování u Státní opery

Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 60 Kč za hodinu.

Občerstvení ve Státní opeře

Vyhněte se frontě a rezervujte si občerstvení na přestávku. 
Rezervujte si občerstvení po příchodu do divadla na baru, který vám nejvíce vyhovuje. Objednávka na vás bude čekat s vaší jmenovkou. Platit můžete hotově nebo kartou.

Nápojový lístek (PDF, 60 kB)