Opera

Aida

Giuseppe Verdi

Strhující operní drama ze starověkého Egypta o lásce a zradě uprostřed války

Státní opera
Tradiční zpracování
Oblíbený titul
Historické téma
Anglické titulky

Vážení diváci,
nový program pro květen a červen zveřejníme s předstihem, jakmile budeme znát datum otevření divadel a podmínky jejich provozu.
Děkujeme za váš zájem a těšíme se na živá setkání s vámi.

Všechny pokladny Národního divadla jsou do odvolání uzavřeny.

Vyberte datum

 • duben
 • květen
  duben 2021

  středa 28. 4.
  19:00

  Zrušeno
  Tradiční zpracování
  Oblíbený titul
  Historické téma
  květen 2021

  neděle 30. 5.
  17:00

  Prodej pozastaven

  Tradiční zpracování
  Oblíbený titul
  Historické téma

  Základní informace

  Kde hrajeme

  Státní opera

  Přibližná délka představení

  2 hodiny 45 minut, 1 přestávka 20 minut

  Nastudování

  V italštině, české, anglické titulky

  Premiéra

  2. červen 1994

  O nefalšovaný egyptský kolorit scény se postaral významný egyptský malíř Hafíz Abdel Farghali, jehož tvorba vyjadřuje ojedinělým způsobem vazbu dnešní civilizace na dědictví doby faraonů.

  Aida je jedním z nejslavnějších děl italského skladatele Giuseppa Verdiho. Vznikla u příležitosti otevření Suezského kanálu a od triumfální premiéry v káhirské opeře v roce 1871 patří tento romantický příběh o lásce a zradě na pozadí válečné vřavy ke stálicím repertoáru operních domů na celém světě.

  Účinkující

  • 2020-2021

  Tvůrci

  O inscenaci

  Sbor a Orchestr Státní opery

  Příběh lásky egyptského vojevůdce Radama a otrokyně Aidy, která je ve skutečnosti dcerou etiopského krále Amonasra, oslovuje stále operní publikum velkolepou výpravností a davovými scénami stejně jako intimním osobním dramatem. Aida se musí rozhodnout mezi věrností své vlasti a láskou k muži, který patří k utlačovatelům jejího národa. Mezi láskou a povinností se ocitne i Radames, když nakonec kvůli Aidě zradí svou zem. Giuseppe Verdi napsal Aidu na základě stručného operního konceptu francouzského egyptologa Augusta Marietta, který jej zpracoval na objednávku egyptského vicekrále u příležitosti otevření Suezského kanálu. Verdiho koncept okamžitě zaujal a přípravě díla věnoval velkou péči. Vypravil se dokonce přímo do Egypta, aby získal vlastní představu o této zemi a její kultuře. V Miláně si nechal vyrobit podle svých nákresů i staroegyptsky tvarované trubky, tzv. aidovky, které uplatnil ve snad nejslavnější sborové scéně vůbec, Triumfálním pochodu.

  Premiéra současné inscenace se ve Státní opeře uskutečnila roku 1994. Jde o nejdéle nasazený titul současného repertoáru Státní opery a zároveň i o jednu z nejúspěšnějších inscenací souboru. Setkala se s velkým ohlasem i při dvou turné Státní opery Praha po Japonsku – v roce 2001 v roli Radama vystoupil tenorista světového formátu José Cura, v roce 2005 s naším souborem hostovala Maria Gulegina.

   Foto: Sergej Gherciu

  Sdílet na sociálních sítích

  Z našeho e-shopu

  Program Aida

  programová brožura k inscenaci Aida

  70 Kč

  Praktické informace

  Kde si koupit vstupenky

  Při koupi online vám na e-mail zašleme e-vstupenku. Papírové vstupenky si můžete vyzvednout na všech pokladnách.

  Co si vzít na sebe?

  Divák by měl svým zevnějškem a chováním respektovat společenské zvyklosti při návštěvě divadelního představení.

  Parkování u Státní opery

  Při návštěvě Státní opery můžete sjet ulicí Wilsonova z levého pruhu těsně před budovou do nadzemních garáží Parking Centrum, cena za parkování činí 40 Kč za hodinu.