MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Opera Národní divadlo

  Wagner: Lohengrin

  22. a 24. února - V hlavních rolích Andreas Schager, Dana Burešová, Thomas J. Mayer a Eliška Weissová

  Více o inscenaci
 • Opera Stavovské divadlo

  Donizetti: Poprask v opeře

  Bláznivá operní komedie v režii Radima Vizváryho

  Více o inscenaci
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR

15. 2. 2019

Konkurz do Sboru Národního divadla

Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu tenor. Předzpívání se bude konat ve středu dne 10. 4. 2019 ve 14:00 ve sborovém sále historické budovy ND.

Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál. Přihlášky s uvedením 2 konkurzních skladeb zasílejte na adresu: a.mihalik@narodni-divadlo.cz

Nebo na poštovní adresu:

NÁRODNÍ DIVADLO
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
112 30 Praha 1

V přihlášce laskavě uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení. K přihlášce přiložte strukturovaný životopis a zašlete seznam 2 děl, který předvedete. Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů. Uzávěrka konkurzu je dne 5. 4. 2019Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.


6. 2. 2019

Dirigent Karl-Heinz Steffens novým hudebním ředitelem Státní opery

Post hudebního ředitele Státní opery bude od srpna 2019 nově vykonávat bývalý hudební ředitel Norské národní opery Karl-Heinz Steffens.

P. B. Hansen a Karl-Heinz SteffensNastupující umělecký ředitel Opery ND a SO Per Boye Hansen (vlevo) novinářům představil své nejbližší spolupracovníky a plány svého funkčního období.

„Per Boye Hansen plánuje spolupracovat s mnohými renomovanými zahraničními umělci,“

zahájil setkání s novináři ředitel ND prof. MgA. Jan Burian.

„Málokterý divadelní dům v Evropě odráží tak rozmanitým způsobem operní a kulturní dějiny Prahy a celé Evropy. Naplnit Státní operu po jejím znovuotevření novým hudebním životem, vnímám jako velké poslání i srdeční záležitost. Velmi se těším na práci s orchestrem, sborem a sólisty v Praze - městě hudby. Městě, jehož hudební kouzlo trvající od dob Mozartových nikdy nikdo nezlomil,“ uvedl Karl-Heinz Steffens.

„Karl-Heinz Steffens představuje spojení výjimečné a jedinečné muzikality s vynikajícími odbornými znalostmi a porozuměním pro komplexnost opery jako umělecké formy. Je ideálním partnerem pro každého režiséra, těší se oblíbenosti a úctě věhlasných pěvců, a zároveň je nadšeným podporovatelem mladých talentů,“ představuje svého spolupracovníka Per Boye Hansen.

„Blahopřeji Národnímu divadlu v Praze ke jmenování Karla-Heinze Steffense na post hudebního ředitele Státní opery,“ vzkazuje z Berlína Daniel Barenboim, šéfdirigent Staatsoper unter den Linden.

Pokračování zde

Karl-Heinz Steffens jako dirigent připraví slavnostní gala k otevření Státní opery v lednu 2020 a Szymanowského Krále Rogera a bude řídit obnovená nastudování Fidelia a Tosky.

Steffensův předchůdce Andreas Sebastian Weiser zůstává dirigentem české první scény.Součástí vedení zůstává na pozici výkonné ředitelky manažerka Silvia Hroncová a dirigent Jaroslav Kyzlink jako hudební ředitel Opery ND. Dosavadní umělecký ředitel Petr Kofroň bude v Národním divadle pokračovat v péči o soudobou a experimentální operu a festival Opera Nova.

„Národní divadlo se díky Petru Kofroňovi těší z úspěchů na poli soudobé hudby. Velkého zájmu diváků se dostalo české premiéře opery Ivana Achera Sternenhoch v režii Michala Dočekala na Nové scéně ND. Inscenace zvítězila v anketě Divadelních novin,“ dodává Jan Burian.

Tým Per Boye Hansena se plně soustředí na znovuotevření Státní opery po její generální rekonstrukci.

„Na podzim 2019 se na jeviště s nejmodernějšími technologiemi začnou postupně stěhovat všechny repertoárové operní inscenace. Divákům se Státní opera poprvé představí slavnostním operním gala v neděli 5. ledna 2020. (132 let od prvního otevření 5. ledna 1888),“ oznámil Jan Burian. Souboru Státní opery tak skončí doba provizoria a bude moci opět naplno nabrat dech v nových, výrazně lepších podmínkách,“ dodal.

„Než se tak stane, připraví ve Stavovském divadle ještě jednu inscenaci mimo svou domovskou scénu. Bude to česká premiéra velmi odvážného operního díla, Ščedrinovy Lolity podle slavného Nabokovova románu,“ doplňuje Per Boye Hansen

Pro slavnostní znovuotevření Státní opery připravuje Národní divadlo originální operní gala, které provede nejslavnějšími kapitolami její pozoruhodné minulosti. Dalším z vrcholů sezony ve Státní opeře se stane i inscenace Szymanowského opery Král Roger, v koprodukci s varšavským Velkým divadlem, Královskou operou ve Stockholmu a dalšími partnery, a v režii renomovaného polského operního a filmového režiséra Mariusze Trelińského.


30. 1. 2019

Hrabalova Galaxie

U příležitosti znovuuvedení inscenace Don Hrabal na Nové scéně (7., 13., 27. 2. a 28. 3.) pořádáme výstavu Hrabalova Galaxie. Vernisáž se uskuteční 7. února 2019 v 18:00 v provozní budově B – nám. Václava Havla, záštitu převezme Velvyslanectví Maďarska v Praze.

Stalo se přesně před dvaceti lety. Při přátelském posezení v historické hradčanské hospodě
U Černého vola jsme se rozhodli,  že na počest Bohumila Hrabala, našeho nejoblíbenějšího spisovatele, uspořádáme výstavu o jeho životním díle. Začali jsme cílevědomě navštěvovat místa jeho života, chtěli jsme je co nejvíc poznat, nasát tu atmosféru, která spisovatele obklopovala a žije v jeho literárních dílech. V září 2005  jsme v Petőfiho muzeu v Aszódu uspořádali naši první výstavu Momenty z Hrabalovy Galaxie, na které se uměleckou tvorbou podíleli tři autoři. Prostřednictvím diapozitivů, literárních textů, maleb, fotografií, třírozměrných uměleckých děl, jsme se snažili návštěvníkům víc přiblížit spisovatelův život
a jeho dílo. Bohumil Hrabal je v Maďarsku oblíbený a galaxie se začala rozpínat. K prvním tvůrcům se přidávali další umělci svými malbami, literární tvorbou, krčmografickými texty, sochami, sběratelskými originály. Pražské výstavy ve výstavní síni Národního divadla se zúčastní patnáct maďarských autorů, mezi nimiž jsou spisovatelé, malíři, sochaři, výtvarníci
i sběratelé. V Hrabalově městě chtějí projevit úctu a vzdát hold spisovateli i jeho dílu.

Tamás Asztalos, kurátor výstavy a jeden z autorů

O inscenaci opery Don Hrabal19. 11. 2018

Cenu ND získala v Karlových Varech Darja Rosickaja

Darja RosickajaI letos udělila Opera Národního divadla na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech tradiční cenu pro mladý pěvecký talent, který v následující sezoně zve k hostování v některé z operních premiér. Na pátečním závěrečném koncertu laureátů pěvecké soutěže získala Cenu Národního divadla vynikající mladá ruská mezzosopranistka Darja Rosickaja, letošní vítězka kategorie Píseň a držitelka 2. ceny v kategorii Opera. Na koncertu excelovala ve slavné árii Sesta „Parto, parto...“, za niž obdržela také Cenu za nejlepší interpretaci Mozartovy árie. Darja Rosickaja je absolventkou Akademie mladých pěvců při Mariinském divadle a Státní akademie divadelních umění v Petrohradě. V současnosti je sólistkou respektovaného petrohradského hudebního divadla Za zrcadlem, kde nastudovala např. Angelinu v Rossiniho Popelce, Dorabellu v Mozartově opeře Cosi fan tutte, Niklase v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha, Dido v Purcellově opeře Dido a Aeneas a další role. V titulní roli Bizetovy Carmen vystoupila na Festivalu mladých operních pěvců v německém Rheinsbergu. V koncertních provedeních oper zpívala také na Nové scéně Velkého divadla v Moskvě nebo v moskevské Opeře Helikon.


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.