MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Koncert Ostatní sály

  Šenkýř: Dies numini et principi

  Novodobá premiéra | Pražská křižovatka - kostel sv. Anny

  15. prosince
 • Koncert Ostatní sály

  Vánoční koncert Státní opery

  17. a 18. prosince - Simona Houda Šaturová

  Více o koncertu
 • Opera Nová scéna

  Acher: Sternenhoch

  14., 27. a 28. prosince - Inscenace opery podle románu Ladislava Klímy se vrací na Novou scénu

  Více o inscenaci
 • Opera Stavovské divadlo

  Silvestr s Mozartem

  Galavečer, během kterého zažijete mozartovské árie, neomezený raut s vybranými lahůdkami a tanec na jevišti!

  koupit vstupenky
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR

6. 12. 2018

Ocenění pro Operu

Nadace Leoše Janáčka ocenila umělce Národního divadla.

Cena L. JanáčkaU příležitosti hostování Národního divadla s inscenací Výlety páně Broučkovy na festivalu „Janáček Brno“ udělila Nadace Leoše Janáčka ocenění umělcům Národního divadla.

Dirigent Jaroslav Kyzlink a sólisté Aleš Briscein a Jaroslav Březina převzali Pamětní medaile Leoše Janáčka za vynikající interpretační výkony, za péči o šíření díla Leoše Janáčka, za rozvoj kultury v duchu janáčkovských tradic a za zásluhy ediční či muzikologické na poli janáčkovského bádání.

Pan dirigent Kyzlink byl oceněn za trvalou a mimořádnou interpretaci díla Leoše Janáčka na českých i zahraničních jevištích a koncertních pódiích, oba pěvci za mimořádnou pěveckou i hereckou interpretaci Janáčkova operního díla na českých i zahraničních jevištích. 

 

 

 

 

 


6. 12. 2018

OPERALIA Plácida Dominga – světová soutěž mladých zpěváků poprvé v historii v Praze

Hlavní město Praha se v červenci 2019 zařadí mezi přední světové kulturní metropole, které hostily nejvýznamnější pěveckou soutěž OPERALIA. Každoročně se pěveckého klání zúčastní více než tisíc mladých pěvců z celého světa a čtyřicet nejlepších je pozváno do hostitelského města. V minulosti v soutěži uspěli například tenoristé José Cura a Roland Villazón či sopranistky Olga Peretyatko a Sonja Yoncheva.

Operalia

Mezinárodní soutěž Operalia založil v roce 1993 Plácido Domingo s cílem objevovat nové operní talenty. O budoucích operních hvězdách rozhoduje desetičlenná porota složená z uměleckých ředitelů nejprestižnějších operních domů, jako jsou například Metropolitan Opera v New Yorku, La Scala v Miláně a spousta dalších, v čele se samotným Plácidem Domingem.

 

Další informace

Soutěžící ve věku 18 – 32 let čekají v Praze tři kola, z nichž se pouze deset nejlepších dostane do velkého finále, kde se rozhodne o vítězích v následujících kategoriích:
- první, druhé a třetí místo v mužské a ženské kategorii,
- cena Birgit Nilsson v mužské a ženské kategorii pro nejlepší předvedení repertoáru Richarda Strausse,
- cena Pepita Embil pro nejlepší předvedení Zarzuely,
- cena CulturArte,
- cena diváků v mužské a ženské kategorii.

 

Praha se nestala hostitelským místem soutěže pro rok 2019 náhodou, je to výsledek kontinuální práce spolku Domingo-Mozart-Prague, který od roku 2017 realizuje ve spolupráci s Národním divadlem v Praze výjimečné kulturní akce, jejichž ústřední osobností je právě Maestro Domingo. Praha se tak díky
hostitelství této prestižní akce zařadí po bok světových metropolí, jako jsou Londýn, Los Angeles, Verona, Paříž, Mexico City, Peking a dalších.
Pro Gabrielu Boháčovou a Radka Hraběte, zakladatele spolku Domingo-Mozart-Prague, je přivedení soutěže do Prahy splněným snem: „O možnostuspořádat v Praze věhlasnou soutěž Operalia usilujeme již několik let.V konkurenci kulturně a ekonomicky silných světových metropolí se zdálo, že půjde o běh na dlouhou trať. Upřímný vztah Plácida Dominga k Praze, osobnostem i tradicím naší země a také dobrá zkušenost z realizovanéspolupráce pomohla tento běh výrazně zkrátit. Mladí zpěváci i veřejnost se mohou těšit na tuto mimořádnou kulturní událost již toto léto v Praze!“

Ředitel Národního divadla Jan Burian k chystané akci poznamenal: „Vážíme si toho, že Národní divadlo získává pro dlouhodobou spolupráci hvězdy světového formátu a že se nyní naše instituce na základě toho spojuje se soutěží Operalia.“
Zájemci o tuto jedinečnou kulturní akci se mohou těšit na veřejnosti přístupná finálová kola, která proběhnou v historické budově Národního divadla za doprovodu orchestru Národního divadla řízeného dirigentem Plácidem Domingem a budou tak moci přihlížet zrodu nových operních hvězd.
Silvia Hroncová, ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery: „Je pro nás pocta, že tato významná soutěž pro mladé pěvecké talenty se bude poprvé konat v Praze. Spolupráce s maestrem Plácidem Domingem začala pro Národní divadlo, když dirigoval Dona Giovanniho ve Stavovském divadle,
pokračuje Mozartovými narozeninami v lednu 2019 a následně pak v létě Operalií. Moc se na tuto spolupráci a na všechny její účastníky, kteří zavítají do Prahy, těšíme.

 

Podrobnější informace budou zveřejněny na tiskové konferenci na konci ledna. Ta se bude konat v Národním divadle za přítomnosti Plácida Dominga.

 


19. 11. 2018

Cenu ND získala v Karlových Varech Darja Rosickaja

Darja RosickajaI letos udělila Opera Národního divadla na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech tradiční cenu pro mladý pěvecký talent, který v následující sezoně zve k hostování v některé z operních premiér. Na pátečním závěrečném koncertu laureátů pěvecké soutěže získala Cenu Národního divadla vynikající mladá ruská mezzosopranistka Darja Rosickaja, letošní vítězka kategorie Píseň a držitelka 2. ceny v kategorii Opera. Na koncertu excelovala ve slavné árii Sesta „Parto, parto...“, za niž obdržela také Cenu za nejlepší interpretaci Mozartovy árie. Darja Rosickaja je absolventkou Akademie mladých pěvců při Mariinském divadle a Státní akademie divadelních umění v Petrohradě. V současnosti je sólistkou respektovaného petrohradského hudebního divadla Za zrcadlem, kde nastudovala např. Angelinu v Rossiniho Popelce, Dorabellu v Mozartově opeře Cosi fan tutte, Niklase v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha, Dido v Purcellově opeře Dido a Aeneas a další role. V titulní roli Bizetovy Carmen vystoupila na Festivalu mladých operních pěvců v německém Rheinsbergu. V koncertních provedeních oper zpívala také na Nové scéně Velkého divadla v Moskvě nebo v moskevské Opeře Helikon.


12. 11. 2018

Plácido Domingo diriguje ve Stavovském divadle

Tradiční Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle tentokrát hrdě uvedeme pod taktovkou Maestra Plácida Dominga.

Představí se špičkoví sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková,
Petr Nekoranec, Simone Alberghini.
Vstupenky v prodeji od 12. listopadu!


1. 11. 2018

Koncerty v listopadu a prosinci

Opera Národního divadla a Státní opera rozšiřují nabídku koncertů v listopadu a prosinci. Orchestr Národního divadla vystoupí s dirigentem Ondrejem Olosem 13. listopadu v holešovickém sále Jatka 78 s druhou částí Slavnostního koncertu při příležitosti 100. výročí vzniku Československa, kde zazní mimo jiné dvě novinky Michala Nejtka a Daniela Mateje zkomponované na objednávku Opery Národního divadla.

Adventní koncerty můžete v Národním divadle navštívit každou adventní neděli od 2. do 23. prosince. Samozřejmě nebude chybět oblíbená Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Další z koncertů pořádaných Operou Národního divadla v Pražské křižovatce - kostele sv. Anny na Starém Městě je věnovaný dílu Augustina Šenkýře, jedné z významných osobností pražského hudebního života 18. století. Jeho drama musicum pastoritium Dies numini et principi  z roku 1770 zazní v novodobé premiéře 15. prosince.

Forum Karlín bude 17. a 18. prosince hostit Vánoční koncert Státní opery, jehož hvězdou bude pěvkyně Simona Houda Šaturová. Na samotný závěr roku připravujeme do Stavovského divadla Silvestr s Mozartem, který bude nejen uměleckým zážitkem. 


25. 10. 2018

Ta naše Libuše...

Libuše výstava 1

Nová výstava na náměstí Václava Havla rekapituluje na deseti panelech vznik a historii uvádění opery Bedřicha Smetany Libuše. V sobotu 27. října bude slavnostní představení v Národním divadle přenášeno od 20.00 hodin Českou televizí na kanálu ČT art a na webové platformě Operavision. K nové inscenaci Libuše byla také vydána sada pohlednic, která je k zakoupení v pokladnách a e-shopu ND.


5. 9. 2018

Opera nás baví také v sezoně 2018/2019

Oblíbený cyklus zábavných a vzdělávacích pořadů pro děti a rodiče pokračuje s novými tématy v sezoně 2018/2019

Opera v PrazeLetošní cyklus bude zahájen 15. září ve Stavovském divadle pořadem Opera v Praze. Autorka a průvodkyně pořadem Jiřina Marková připomeneme řadu osobností a míst spojených s uváděním opery v Praze. Ani letos nebudou chybět obrázky Jiřího Votruby a zajímaví hosté.

Program sezony 2018/2019:

15. 09. 2018 Opera v Praze
13. 10. 2018 Putování hudební Prahou
10. 11. 2018 Postavy české historie v operách
02. 12. 2018 Do Paříže za operou
06. 01. 2019 Jazz v opeře
16. 02. 2019 Verismus
16. 03. 2019 Bedřich Smetana
14. 04. 2019 Pohádkové postavy v operách
25. 05. 2019 Německá opera
15. 06. 2019 Bohuslav Martinů

Vstupenky a další informace ZDE


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.