MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Koncert Ostatní sály

  Fascinace Wagnerem

  Andreas Schager a Lidia Baich ve Foru Karlín

  25. a 26. října
 • Opera Národní divadlo

  Janáček: Její pastorkyňa

  19. 10. a 1. 11. - Alžběta Poláčková jako Jenůfa

  Více informací
 • Koncert Ostatní sály

  Slavnostní koncert

  13. listopadu - Jatka 78

  Více informací
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR

18. 10. 2018

Zemřel emeritní sólista Opery Dalibor Jedlička

Opera Národního divadla se zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 18. října 2018 zemřel ve věku 89 let emeritní sólista a šéf Opery Národního divadla pan Dalibor Jedlička.

Dalibor JedličkaNarodil se 23. května 1929 ve Svojanově (u Svitav). Studoval na brněnské konzervatoři kontrabas, zpěvu se učil soukromě u profesorky Krancové. Debutoval v opavské operetě, odtud přešel do operního souboru v Ostravě, kde rychle umělecky vyzrával zejména ve spolupráci s Bohumilem Gregorem. V Národním divadle se poprvé představil jako host v titulní roli Musorgského Borise Godunova v roce 1959, o rok později zde přijal angažmá. Díky svému hlasovému rozsahu zde zvládal široký repertoár od profundního basu (Velký inkvizitor ve Verdiho Donu Carlosovi) až po partie basbarytonové (Godunov nebo Pizzaro ve Fideliovi). 

 

 

 

Pokračování zde

Za dobu více než třiceti let obsáhl nejen celý repertoár smetanovský, dvořákovský i janáčkovský, ale vynikal i v postavách světových oper (Mozartův Bartolo, Figaro a Papageno, Masetto a Komtur, Donizettiho Don Pasquale, Massenetův Sancho v Donu Quijottovi a řada rolí v operách Verdiho, Pucciniho a dalších světových skladatelů). Své mimořádné herecké schopnosti uplatňoval i v operách současných (připomeňme alespoň Kašlíkův Krakatit, Suchoňovu Krútňavu, Hanušova Sluhu dvou pánů nebo Podivuhodné dobrodružství Arthura Rowa Ivana Jirků). Od 19. 12. 1989 do 14. 4. 1991 byl šéfem opery Národního divadla. Nabídky k angažmá ve Vídni či Miláně sice nepřijal, ale do zahraničí pronikl výrazně (především jako janáčkovský interpret při nahrávce kompletního Janáčkova operního díla gramofonovou společností Decca v Londýně s dirigentem Sirem Charlesem Mackerrasem). Spolupracoval s rozhlasem, televizí i gramofonovými firmami. V roce 1975 byl jmenován Zasloužilým členem Národního divadla, v roce 1981 Zasloužilým umělcem. Za rok 2015 získal Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství.

Čest jeho památce!

Termín posledního rozloučení bude upřesněn.


17. 10. 2018

Andreas Schager o Fascinaci Wagnerem

Rozhovor s hvězdným tenoristou Andreasem Schagerem, který 25. a 26. října ve Foru Karlín vystoupí ve světové premiéře unikátního koncertu Fascinace Wagnerem!

Více o koncertu ZDE


15. 10. 2018

Exkluzivní hvězdy v Carmen 25. a 29. října Luis Chapa a Elena Maximova

L. Chapa

 

Rodilý Mexičan ztvárňuje stěžejní operní role po celém světě. Mezi jeho poslední nastudované roli patří Pinkerton (Madama Butterfly) v Metropolitní opeře v New Yorku. Pražské publikum mohlo Chapu vidět hostovat v hlavní roli inscenace Andrea Chénier. Luis Chapa se představí jako Don José po boku mezzosopranistky Eleny Maximové.

 

 

 

 

E. MaximovaVystudovala Čajkovského konzervatoř v Moskvě. Její současný repertoár zahrnuje např. role Rosiny (Lazebník sevillský), Charlotte (Werther) nebo vášnivé Carmen. V roce 2012 debutovala jako Carmen ve Vídeňské státní opeře, v sezoně 2013/14 debutovala v Metro-politní opeře v New Yorku jako Olga. Intenzivně se věnuje i koncertní činnosti a spolupracuje s významnými ruskými hudebními tělesy, jako jsou Čajkovského symfonický orchestr, Ruská národní nebo Petěrburská filharmonie. V nynější sezoně vystoupí jako Marfa na BBC Proms v Londýně.

 

Více informací o představeních 25. 10. a 29. 10.


11. 10. 2018

Koncerty v listopadu a prosinci

Opera Národního divadla a Státní opera rozšiřují nabídku koncertů v listopadu a prosinci. Orchestr Národního divadla vystoupí s dirigentem Ondrejem Olosem 13. listopadu v holešovickém sále Jatka 78 s druhou částí Slavnostního koncertu při příležitosti 100. výročí vzniku Československa, kde zazní mimo jiné dvě novinky Michala Nejtka a Daniela Mateje zkomponované na objednávku Opery Národního divadla.

Adventní koncerty můžete v Národním divadle navštívit každou adventní neděli od 2. do 23. prosince. Samozřejmě nebude chybět oblíbená Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Další z koncertů pořádaných Operou Národního divadla v Pražské křižovatce - kostele sv. Anny na Starém Městě je věnovaný dílu Augustina Šenkýře, jedné z významných osobností pražského hudebního života 18. století. Jeho drama musicum pastoritium Dies numini et principi  z roku 1770 zazní v novodobé premiéře 15. prosince.

Forum Karlín bude 17. a 18. prosince hostit Vánoční koncert Státní opery, jehož hvězdou bude pěvkyně Simona Houda Šaturová. Na samotný závěr roku připravujeme do Stavovského divadla Silvestr s Mozartem, který bude nejen uměleckým zážitkem. 


10. 10. 2018

Nejlepší wagnerovský tenor současnosti Andreas Schager ve Foru Karlín

Koncert Faszination Wagner / Fascinace Wagnerem bude mít světovou premiéru v Praze a poté bude představen v dalších evropských městech.

Fascinace WagneremForum Karlín bude 25. a 26. října 2018 hostit projekt, jehož protagonisty jsou Andreas Schager a Lidia Baich. Charismatický rakouský tenorista Andreas Schager se
v poslední době stal novou hvězdou wagnerovského operního světa. Jeho vokální projev je fenomenální, což měli možnost poznat i operní fanouškové v Praze při loňském koncertu Státní opery. Dirigentem bude Matthias Fletzberger a scé-nického pojetí se ujal řadou cen ověnčený operní a filmový režisér Selcuk Cara.

 

Více o projektu a vstupenkách najdete ZDE.


4. 10. 2018

Konkurz do Sboru Národního divadla

Konkurzní řízení do operního sboru Národního divadla - hlasových skupin tenor a bas.

sbor NDŘeditelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasové skupiny tenor a bas. Předzpívání se bude konat v pondělí dne 19. 11. 2018 ve 14:00 ve sborovém sále historické budovy ND. Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál.

Přihlášky můžete zasílat na e-mailovou adresu:

a.mihalik@narodni-divadlo.cz

Nebo na poštovní adresu:

NÁRODNÍ DIVADLO 
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
112 30 Praha 1

Další informace

V přihlášce laskavě uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení. K přihlášce přiložte strukturovaný životopis a zašlete seznam 2 děl, která předvedete.

Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů. Uzávěrka konkurzu je dne 12. 11. 2018.
Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.

Vyřizuje:

Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
tel.: +420 607830590
e-mail: a.mihalik@narodni-divadlo.cz


6. 9. 2018

Komorní koncert v Pražské křižovatce

Luboš SlukaPrvní z řady čtyř komorních koncertů, které Opera Národního divadla připravuje pro uvedení v působivém prostoru Pražské křižovatky, gotickém kostele sv. Anny na Starém Městě, je věnován českému hudebnímu skladateli Luboši Slukovi k jeho 90. narozeninám. V úterý 2. října od 19 hodin vystoupí s jeho písňovými cykly za klavírního doprovodu Zdeňka Klaudy pěvci Alžběta Poláčková, Jana Horáková Levicová a Roman Janál. Smyčcová kvinteta přednesou členové Orchestru Národního divadla s houslistkou Marií Mátlovou v čele.

 

Více informací o koncertu a vstupenkách najdete ZDE.

 


6. 9. 2018

Jubilanti Jan Markvart a Jiří Sulženko ve fotografii

Jan MArkvart a Jiří Sulženko

Výstava fotografií na 2. balkonu historické budovy Národního divadla u příležitosti životních jubileí sólistů Opery Národního divadla Jana Markvarta a Jiřího Sulženka připomíná dlouholeté působení obou umělců na našich jevištích.


5. 9. 2018

Opera nás baví také v sezoně 2018/2019

Oblíbený cyklus zábavných a vzdělávacích pořadů pro děti a rodiče pokračuje s novými tématy v sezoně 2018/2019

Opera v PrazeLetošní cyklus bude zahájen 15. září ve Stavovském divadle pořadem Opera v Praze. Autorka a průvodkyně pořadem Jiřina Marková připomeneme řadu osobností a míst spojených s uváděním opery v Praze. Ani letos nebudou chybět obrázky Jiřího Votruby a zajímaví hosté.

Program sezony 2018/2019:

15. 09. 2018 Opera v Praze
13. 10. 2018 Putování hudební Prahou
10. 11. 2018 Postavy české historie v operách
02. 12. 2018 Do Paříže za operou
06. 01. 2019 Jazz v opeře
16. 02. 2019 Verismus
16. 03. 2019 Bedřich Smetana
14. 04. 2019 Pohádkové postavy v operách
25. 05. 2019 Německá opera
15. 06. 2019 Bohuslav Martinů

Vstupenky a další informace ZDE


5. 9. 2018

Dnes proběhla tisková konference k nové inscenaci Libuše


Libuse TKInscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany uvádí v premiérách 14. a 16. září 2018 Národní divadlo v Praze v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného státu. Od roku 1883 je Národní divadlo jediným divadlem, které má tuto slavnostní operu na stálém repertoáru.

Více o insenaci najdete ZDE.


4. 9. 2018

Zahájení 136. sezony

Opera Národního divadla zahájila spolu s ostatními soubory novou sezonu na náměstí Václava Havla.

V podání krásné Míši Zajmi jako Popelky zazněla árie Non piu mesta. Pánský sbor Státní opery pod vedením Adolfa Melichara přednesl ukázku z opery Fidelio Premiéru této inscenace uvede Národní divadlo 22. září.