MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Koncert Ostatní sály

  Slavnostní koncert

  13. listopadu - Jatka 78

  Více informací
 • Opera Stavovské divadlo

  Rossini: Popelka

  14. listopadu - Kateřina Hebelková opět v titulní roli Rossiniho operní komedie

  Více informací
 • Státní opera v Karlíně

  Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

  REPERTOÁR

12. 11. 2018

Plácido Domingo diriguje ve Stavovském divadle

Tradiční Mozartovy narozeniny ve Stavovském divadle tentokrát hrdě uvedeme pod taktovkou Maestra Plácida Dominga.

Představí se špičkoví sólisté: Adela Zaharia, Štěpánka Pučálková Stepanka Puc,
Petr Nekoranec, Simone Alberghini.
Vstupenky v prodeji od 12. listopadu!


1. 11. 2018

Exkluzivní host v Lohengrinovi

T. J. MayerNenechte si ujít naši další exkluzivní hvězdu. Skvělý německý barytonista Thomas Johannes Mayer vystoupí jako Friedrich von Telramund pod taktovkou dirigenta Constantina Trinkse. V roli Telramunda se již představil publiku na scénách ve Vídni, Mnichově, Bayreuthu či Berlíně. Na jaře s rolí debutoval v Royal Opera House v nové produkci Lohengrina pod taktovkou Andrise Nelsonse. Pravidelně účinkuje na prestižním festivalu v Bayreuthu, kde naposledy ztvárnil postavu Amfortase v Parsifalovi. V lednu míří Mayer do Paříže s Rusalkou, kde bude poprvé zpívat roli Vodníka. Do konce sezony nastuduje mimo jiné roli Dona Pizarra (Fidelio) ve Vídeňské státní opeře, kde také pravidelně hostuje.

 

Více o inscenaci a termínech představení

 


1. 11. 2018

Koncerty v listopadu a prosinci

Opera Národního divadla a Státní opera rozšiřují nabídku koncertů v listopadu a prosinci. Orchestr Národního divadla vystoupí s dirigentem Ondrejem Olosem 13. listopadu v holešovickém sále Jatka 78 s druhou částí Slavnostního koncertu při příležitosti 100. výročí vzniku Československa, kde zazní mimo jiné dvě novinky Michala Nejtka a Daniela Mateje zkomponované na objednávku Opery Národního divadla.

Adventní koncerty můžete v Národním divadle navštívit každou adventní neděli od 2. do 23. prosince. Samozřejmě nebude chybět oblíbená Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby.

Další z koncertů pořádaných Operou Národního divadla v Pražské křižovatce - kostele sv. Anny na Starém Městě je věnovaný dílu Augustina Šenkýře, jedné z významných osobností pražského hudebního života 18. století. Jeho drama musicum pastoritium Dies numini et principi  z roku 1770 zazní v novodobé premiéře 15. prosince.

Forum Karlín bude 17. a 18. prosince hostit Vánoční koncert Státní opery, jehož hvězdou bude pěvkyně Simona Houda Šaturová. Na samotný závěr roku připravujeme do Stavovského divadla Silvestr s Mozartem, který bude nejen uměleckým zážitkem. 


29. 10. 2018

Konkurz do Sboru Národního divadla

Konkurzní řízení do operního sboru Národního divadla - hlasových skupin tenor a bas.

sbor NDŘeditelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasové skupiny tenor a bas. Předzpívání se bude konat v pondělí dne 19. 11. 2018 ve 14:00 ve sborovém sále historické budovy ND. Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál.

Přihlášky můžete zasílat na e-mailovou adresu:

a.mihalik@narodni-divadlo.cz

Nebo na poštovní adresu:

NÁRODNÍ DIVADLO 
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
112 30 Praha 1

Další informace

V přihlášce laskavě uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení. K přihlášce přiložte strukturovaný životopis a zašlete seznam 2 děl, která předvedete.

Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů. Uzávěrka konkurzu je dne 12. 11. 2018.
Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.

Vyřizuje:

Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
tel.: +420 607830590
e-mail: a.mihalik@narodni-divadlo.cz


25. 10. 2018

Ta naše Libuše...

Libuše výstava 1

Nová výstava na náměstí Václava Havla rekapituluje na deseti panelech vznik a historii uvádění opery Bedřicha Smetany Libuše. V sobotu 27. října bude slavnostní představení v Národním divadle přenášeno od 20.00 hodin Českou televizí na kanálu ČT art a na webové platformě Operavision. K nové inscenaci Libuše byla také vydána sada pohlednic, která je k zakoupení v pokladnách a e-shopu ND.


18. 10. 2018

Zemřel emeritní sólista Opery Dalibor Jedlička

Opera Národního divadla se zármutkem oznamuje všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 18. října 2018 zemřel ve věku 89 let emeritní sólista a šéf Opery Národního divadla pan Dalibor Jedlička.

Dalibor JedličkaNarodil se 23. května 1929 ve Svojanově (u Svitav). Studoval na brněnské konzervatoři kontrabas, zpěvu se učil soukromě u profesorky Krancové. Debutoval v opavské operetě, odtud přešel do operního souboru v Ostravě, kde rychle umělecky vyzrával zejména ve spolupráci s Bohumilem Gregorem. V Národním divadle se poprvé představil jako host v titulní roli Musorgského Borise Godunova v roce 1959, o rok později zde přijal angažmá. Díky svému hlasovému rozsahu zde zvládal široký repertoár od profundního basu (Velký inkvizitor ve Verdiho Donu Carlosovi) až po partie basbarytonové (Godunov nebo Pizzaro ve Fideliovi). Za dobu více než třiceti let obsáhl nejen celý repertoár smetanovský, dvořákovský i janáčkovský, ale vynikal i v postavách světových oper (Mozartův Bartolo, Figaro a Papageno, Masetto a Komtur, Donizettiho Don Pasquale, Massenetův Sancho v Donu Quijottovi a řada rolí v operách Verdiho, Pucciniho a dalších světových skladatelů). 

 

Pokračování zde

Dalibor JedličkaSvé mimořádné herecké schopnosti uplatňoval i v operách současných (připomeňme alespoň Kašlíkův Krakatit, Suchoňovu Krútňavu, Hanušova Sluhu dvou pánů nebo Podivuhodné dobrodružství Arthura Rowa Ivana Jirků). Od 19. 12. 1989 do 14. 4. 1991 byl šéfem opery Národního divadla. Nabídky k angažmá ve Vídni či Miláně sice nepřijal, ale do zahraničí pronikl výrazně (především jako janáčkovský interpret při nahrávce kompletního Janáčkova operního díla gramofonovou společností Decca v Londýně s dirigentem Sirem Charlesem Mackerrasem). Spolupracoval s rozhlasem, televizí i gramofonovými firmami. V roce 1975 byl jmenován Zasloužilým členem Národního divadla, v roce 1981 Zasloužilým umělcem. Za rok 2015 získal Cenu Thálie za celoživotní operní mistrovství.

 

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení se bude konat 29. října 2018 od 13 hodin ve vestibulu Národního divadla.


5. 9. 2018

Opera nás baví také v sezoně 2018/2019

Oblíbený cyklus zábavných a vzdělávacích pořadů pro děti a rodiče pokračuje s novými tématy v sezoně 2018/2019

Opera v PrazeLetošní cyklus bude zahájen 15. září ve Stavovském divadle pořadem Opera v Praze. Autorka a průvodkyně pořadem Jiřina Marková připomeneme řadu osobností a míst spojených s uváděním opery v Praze. Ani letos nebudou chybět obrázky Jiřího Votruby a zajímaví hosté.

Program sezony 2018/2019:

15. 09. 2018 Opera v Praze
13. 10. 2018 Putování hudební Prahou
10. 11. 2018 Postavy české historie v operách
02. 12. 2018 Do Paříže za operou
06. 01. 2019 Jazz v opeře
16. 02. 2019 Verismus
16. 03. 2019 Bedřich Smetana
14. 04. 2019 Pohádkové postavy v operách
25. 05. 2019 Německá opera
15. 06. 2019 Bohuslav Martinů

Vstupenky a další informace ZDE