MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
  • OPERA NOVA

    23. - 27. 6. 2019 - přehlídka současného hudebního divadla na Nové scéně

    Program
  • Státní opera v Karlíně

    Navštivte představení Státní opery v Hudebním divadle Karlín

    REPERTOÁR

4. 6. 2019

Soňa Červená patronkou festivalu Opera Nova 2019

K Nové scéně Národního divadla současná opera patří a v minulé sezóně vznikla myšlenka toto spojení dále prohloubit uspořádáním festivalu věnovaného aktuální operní tvorbě. Tak vznikl festival a přehlídka současného hudebního divadla OPERA NOVA, jehož „nultý“ ročník se konal v létě 2018. Na tento úspěšný projekt navazuje letos Opera Národního divadla oficiálním prvním ročníkem festivalu OPERA NOVA, který proběhne ve dnech 23. 27. 6. 2019 na Nové scéně, v kostele sv. Anny na Anenském náměstí a na náměstí Václava Havla. S prvním ročníkem se organizátoři rozhodli založit také novou tradici, a tak každý ročník festivalu bude mít i svého patrona nebo patronku. Tou letošní bude Soňa Červená, která rovněž vystoupí na zahájení festivalu spolu s Vandou Šípovou v hudebním čísle Vévodkyně a kuchařka českého skladatele Ivana Achera.

Více o letošním programu festivalu ZDE


31. 5. 2019

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ VE STÁTNÍ OPEŘE

Rekonstrukce Státní opery spěje ke konci a všichni se už nyní můžeme těšit na její slavnostní znovuotevření. Ještě před tím ale všem zájemcům nabízíme v neděli 2. 6. možnost naposledy si prohlédnout Státní operu jako staveniště – tedy tak, jak nebude k vidění řadu následujících desetiletí. Pokud jste si za dlouhá léta chození do Státní opery navykli brát její dokonalý a třpytivý interiér jako samozřejmost, přijďte se podívat, kolik práce a dovednosti si vyžaduje i jen její rekonstrukce. Pak jistě doceníte, že nejen opera či balet na scéně, ale i budova samotná je uměleckým dílem. Večerní róby ale nechte pro tentokrát ještě doma. Ty si schovejte na slavnostní galakoncert u příležitosti znovuotevření Státní opery 5. ledna 2020 nebo na některé ze stovek představení, která budou následovat. Více informací zde: www.statnioperavrekonstrukci.cz


21. 5. 2019

Opera součástí Pražského jara

Operní hvězdy čtyř generací - Koncert laureátů Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, který se uskuteční za doprovodu Orchestru Národního divadla zítra ve Dvořákově síni Rudolfina.

Jaroslav Kyzlink

A jak se na koncert připravuje dirigent Jaroslav Kyzlink?
"Koncerty jsou vždy vítaným zpestřením operního provozu. Pokud se navíc jedná o účast na Pražském jaru, a navíc s tak milým spojením s karlovarskou legendární pěveckou soutěží, má pro mne i pro Orchestr ND taková událost jen samé pozitivní body. Snažíme se o to, aby výsledná podoba našeho programu perfektně zapadla do celkové festivalové koncepce. Sestava sólistů je více než inspirativní a prostor Rudolfina taktéž. Těšíme se s vámi na viděnou!"

Účinkují:

Gabriela Beňačková, Veronika Holbová, Jana Sýkorová, Eliška Zajícová, Kiril Matvějev, Seongsoo Ryu, Roman Hoza a Peter Mikuláš

Orchestr Národního divadla
Jaroslav Kyzlink - dirigent

 


17. 5. 2019

Premiéra opery Láska ke třem pomerančům

Ve čtvrtek 16. května proběhla úspěšná premiéra opery Láska ke třem pomerančům. Gratulujeme celému inscenačnímu týmu a interpretům a těšíme se na reprízy!


15. 5. 2019

Konkurz do Sboru Národního divadla

Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Mgr. Silvia Hroncová vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu alt. Předzpívání se bude konat v pátek dne 21. 6. 2019 ve 14:00 ve sborovém sále historické budovy ND.

Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál.

Přihlášky s uvedením 2 konkurzních skladeb zasílejte na adresu:

a.mihalik@narodni-divadlo.cz

Nebo na poštovní adresu:

NÁRODNÍ DIVADLO Praha
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
11230 Praha 1

V přihlášce laskavě uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení. K přihlášce přiložte strukturovaný životopis a zašlete seznam 2 děl, který předvedete.

Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů. Uzávěrka konkurzu je v úterý 18. 6. 2019.
Po úspěšně vykonaném konkurzním řízení bude uzavření pracovního poměru předmětem následné vzájemné dohody se zaměstnavatelem.


12. 5. 2019

Dadaismus a hravost

Přípravy nové inscenace Láska ke třem pomerančům vrcholí. S Orchestrem Národního divadla zkouší britský dirigent Christopher Ward. Premiéry 16. a 19. května. Těšíme se na Vás!


2. 5. 2019

Karel Berman a Dalibor Jedlička ve fotografii

Od 1. května je na 2. balkonu Národního divadla instalována výstava fotografií, kterou si připomínáme výročí narození vynikajících sólistů Opery Národního divadla, basistů Karla Bermana (14. 4. 1919-11. 8. 1995) a Dalibora Jedličky (23. 5. 1929-18. 10. 2018). Více než sto snímků představuje pestrost rolí a mnohostranné interpretační umění obou umělců. Výstavu si můžete prohlédnout během návštěvy našich představení.


25. 4. 2019

Brundibár – dětská opera H. Krásy

Brundibár je dílo, které Dětská opera Praha uvádí alespoň jednou ročně k uctění památky všech dětských obětí holocaustu. Dětská opera Praha slaví tento rok 20 let od svého založení a toto výročí se rozhodla oslavit právě Brundibárem.

Dvouaktová opera Hanse Krásy na libreto Adolfa Hoffmeistera byla složena pro dětský židovský sirotčinec na pomezí let 1942 a 1943. Po podpisu Mnichovské dohody bylo dílo zakázáno a opět provedeno až v Terezínské ghettu židovskými hudebníky, kteří byli v koncentračním táboře uvězněni.

Představení hrajeme v neděli 28. dubna od 11 hodin ve Stavovském divadle. Přijďte s námi prožít sílu tohoto příběhu!

VSTUPENKY ZDE


24. 4. 2019

Koncert pro Notre-Dame

V úterý 23. 4. proběhl benefiční koncert pro obnovu katedrály Notre-Dame. Koncertu se zúčastnili členové orchestru a sboru Národního divadla a členové orchestru a sboru Státní opery.

Akci pořádala Česká filharmonie ve spolupráci s orchestrem a sborem Národního divadla, orchestrem a sborem Státní opery, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, PKF Prague Philharmonia a Kühnovým smíšeným sborem. Na programu bylo dílo Stabat Mater Antonína Dvořáka, které dirigoval Tomáš Netopil. Koncert uvedl moderátor Marek Eben.19. 11. 2018

Cenu ND získala v Karlových Varech Darja Rosickaja

Darja RosickajaI letos udělila Opera Národního divadla na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech tradiční cenu pro mladý pěvecký talent, který v následující sezoně zve k hostování v některé z operních premiér. Na pátečním závěrečném koncertu laureátů pěvecké soutěže získala Cenu Národního divadla vynikající mladá ruská mezzosopranistka Darja Rosickaja, letošní vítězka kategorie Píseň a držitelka 2. ceny v kategorii Opera. Na koncertu excelovala ve slavné árii Sesta „Parto, parto...“, za niž obdržela také Cenu za nejlepší interpretaci Mozartovy árie. Darja Rosickaja je absolventkou Akademie mladých pěvců při Mariinském divadle a Státní akademie divadelních umění v Petrohradě. V současnosti je sólistkou respektovaného petrohradského hudebního divadla Za zrcadlem, kde nastudovala např. Angelinu v Rossiniho Popelce, Dorabellu v Mozartově opeře Cosi fan tutte, Niklase v Hoffmannových povídkách J. Offenbacha, Dido v Purcellově opeře Dido a Aeneas a další role. V titulní roli Bizetovy Carmen vystoupila na Festivalu mladých operních pěvců v německém Rheinsbergu. V koncertních provedeních oper zpívala také na Nové scéně Velkého divadla v Moskvě nebo v moskevské Opeře Helikon.


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.