MENU

Opera Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
  • Opera Národní divadlo

    Wagner: Lohengrin

    23. listopadu - Magnus Vigilius jako titulní hrdina

    Více o inscenaci

21. 11. 2019

Konkurz do Sboru Národního divadla pro tenoristy

Hudební ředitel Opery Národního divadla Jaroslav Kyzlink vypisuje konkurzní řízení do operního sboru pro hlasovou skupinu tenor. Předzpívání se bude konat v úterý dne 17. 12. 2019 ve 14:00 ve sborovém sále historické budovy Národního divadla.

Více informací

Požadujeme dvě operní árie nebo jednu operní árii a jednu píseň (z českého a světového repertoáru) a vlastní notový materiál.

Nabízíme:
-          platební karta Edenred (příspěvek na stravování)
-          vstup na hrady, zámky Státní památkové péče zdarma i pro další 3 osoby
-          divadelní prázdniny
-          osobní ohodnocení
-          cílové odměny

Nástup:
ihned nebo dle dohody.

Přihlášky s uvedením 2 konkurzních skladeb zasílejte na adresu:
a.mihalik@narodni-divadlo.cz
nebo na poštovní adresu:
NÁRODNÍ DIVADLO
Aleš Mihálik, tajemník sboru ND
Ostrovní 1
112 30 Praha 1

V přihlášce uveďte vzdělání, délku praxe, adresu trvalého pobytu, trvalou a korespondenční adresu a telefonické, e-mailové spojení.
Přiložte strukturovaný životopis a zašlete seznam 2 děl, který předvedete.

Zaslanou přihlášku považujeme za závaznou a evidujeme ji v seznamu uchazečů.
Uzávěrka přihlášek do konkurzu je v pátek 13. 12.  2019.


12. 11. 2019

Zemřel Břetislav Kotrba

Břetislav KotrbaSe zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že v pátek 8. listopadu zemřel pan BŘETISLAV KOTRBA.

Hudbě se věnoval od svých osmi let. Hru na pozoun vystudoval na Konzervatoři v Teplicích a ve studiích dále pokračoval na Akademii múzických umění v Praze. V  době svého studia byl členem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Od roku 1992 byl členem České filharmonie a od roku 2012 členem Orchestru Národního divadla. Kromě svého působení u velkých orchestrů se věnoval také menším hudebním projektům. Se souborem Ritornello se podílel na nahrávce málo známého repertoáru z  díla Adama Michny z Otradovic, vystoupil na polském Mezinárodním festivalu staré hudby a podílel se na charitativních koncertech v Domově sv. Karla Boromejského.

Čest jeho památce!


9. 11. 2019

Debut v Lohengrinovi

První listopadový týden debutuje dánský tenorista Magnus Vigilius jako Lohengrin.

Magnus VigiliusPěveckými partnerkami mu budou Dana Burešová jako Elsa a Eliška Weissová jako Ortruda, se kterou se již na jevišti Národního divadla potkal přesně před rokem, když vystoupil jako Števa v Janáčkově Její pastorkyni.  Lohengrinova soka Telramunda ztvární Olafur Sigurdarson, který se představil již při premiéře v roce 2017, krále Heinricha domácí sólista Jiří Sulženko. Hudebně operu nastudoval Constantin Trinks.

Na toto výjimečné obsazení se můžete těšit dvakrát: 9. a 23. listopadu.

Více o inscenaci ZDE

 


4. 11. 2019

Zemřel František Drs

Se zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že v sobotu 2. listopadu zemřel ve věku 66 let někdejší dirigent Státní opery Praha pan František Drs.

František DrsBěhem 42 let dirigentské dráhy nastudoval 20 baletních a 50 operních děl včetně světové premiéry opery Zdeňka Merty a Stanislava Moši La roulette (2005). Podílel se na nastudování světové premiéry opery Válka s mloky (2013) Vladimíra Franze. Navzdory zhoubné nemoci, s níž dlouho statečně bojoval, nepřestával dirigovat…

Narodil se 21. května 1953 v Kutné Hoře. Studoval hru na housle u Markéty Morenové na Pražské konzervatoři, následně na Hudební akademii múzických umění. Dirigování studoval soukromě u Libora Hlaváčka. V roce 1974 se stal koncertním mistrem operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni, byl i vynikajícím komorním hráčem, zakladatelem Pražákova kvarteta. V roce 1980 se poprvé postavil za dirigentský pult při představeních plzeňského baletu. V roce 1987 nastudoval jako svou první operní inscenaci Humperdinckovu Perníkovou chaloupku. Dalšími tituly mj. byly Korsakovova Pohádka o caru Saltanovi, Mozartův Don GiovanniKouzelná flétna, Donizettiho Poprask v opeře, Verdiho Maškarní ples, Dvořákova Rusalka, Pucciniho Bohéma, Bizetova Carmen. Od roku 1997 působil v Hudebním divadle Karlín, kde nastudoval operety Hraběnka Marica, Rose Mary, Země úsměvů nebo muzikály Zpívání v dešti, Za zvuků hudby ad. Od roku 2000 byl angažován ve Státní opeře Praha, kde do konce sezony 2012/2013 dirigoval mnoho představení tamního repertoáru. Spolupracoval rovněž s mnoha symfonickými orchestry a pořídil řadu nahrávek pro Český rozhlas, převážně z oblasti soudobé tvorby. V roce 2003 se stal dirigentem Komorního orchestru Národního divadla a nejen s tímto tělesem podnikl mnoho turné po Evropě, do Rakouska, Francie, Ruska, Litvy a nejčastěji do Německa.

Od roku 1995 se intenzívně podílel na činnosti Spolku přátel operní a koncertní hudby v německém městě Furth im Wald, a to včetně velmi populárních letních operních představení pod širým nebem. V roce 1995 také založil v rodném městě se svojí ženou Karolínou Hromádkovou Operní týden Kutná Hora, který zahájil uvedením Smetanova Dalibora s Evou Urbanovou a Leo Marianem Vodičkou v hlavních rolích. V roce 2016 se za mimořádné zvelebení kulturního života Kutné Hory stal čestným občanem města.

V posledních letech byl neodmyslitelnou součástí Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech a tamtéž pořádaných pěveckých kurzů. Jako dirigent Karlovarského symfonického orchestru byl díky svým zkušenostem a zároveň nesmírně laskavému přístupu oporou desítkám mladých pěvkyň a pěvců z celého světa. Nejen pro tyto začínající umělce je jeho odchod nenahraditelnou ztrátou.

Čest jeho památce!


24. 10. 2019

Výstava o rekonstrukci Státní opery

U příležitosti znovuotevření budovy Státní opery 5. ledna, jsme otevřeli výstavu „Rekonstrukce Státní opery“.

Výstavu naleznete v provozní budově B (nám. V. Havla). Představuje milníky generální rekonstrukce SO. Otevřena je denně od 14 do 20 h. Těšíme se na vás!


22. 10. 2019

Radim Vizváry a Christopher Ward v nominacích Cen Divadelních novin

Ceny Divadelních novin odtajnily nominace za tvůrčí počiny v sezoně 2018/2019. Radim Vizváry a Christopher Ward jsou nominováni za inscenaci Národního divadla "Láska ke třem pomerančům". Máme obrovskou radost! Slavnostní předávání cen se bude konat 11. 11.


16. 10. 2019

Rekonstrukce Státní opery finišuje!

Otevíráme 5. ledna!

Za účasti ministra kultury Lubomíra Zaorálka proběhla poslední komentovaná prohlídka staveniště Státní opery. Od 23. října můžete navštívit výstavu o rekonstrukci Státní opery v provozní budově B Národního divadla na náměstí Václava Havla. Výstava představí milníky generální rekonstrukce operní budovy.


11. 10. 2019

Všechno nejlepší k narozeninám!

Umělecký ředitel Opery ND a SO Per Boye Hansen dnes slaví narozeniny. Zaměstnanci Opery mu popřáli všechno nejlepší.


4. 10. 2019

Premiéra Lolity ve Stavovském divade

Dne 3. 10. proběhla česká premiéra opery Lolita za účasti autora Rodiona Ščedrina. Gratulujeme celému inscenačnímu týmu a všem účinkujícím a těšíme se na říjnové a listopadové reprízy.

Bližší informace a termíny repríz naleznete zde.


3. 10. 2019

Česká premiéra Ščedrinovy Lolity

Americký bestseller o vášnivém sexuálním vztahu vzdělaného čtyřicátníka, literárního vědce a spisovatele Humberta k dvanáctileté Lolitě, nenucené, drzé a sexuchtivé Američance, vzbudil po vydání bouřlivé kontroverzní ohlasy. My jej dnes v premiéře uvádíme ve Stavovském divadle, s hudbou žijícího ruského skladatele Rodiona Ščedrina, v režii Slávy Daubnerové a pod taktovkou dirigenta Sergeye Nellera.26. 9. 2019

Rekonstrukce Státní opery finišuje

Rekonstrukce Státní opery vstupuje do posledních fází. Budova opery bude slavnostně otevřena 5. ledna velkolepým galakoncertem.

Datum zahájení prodeje a program slavnostního večera bude oznámen na tiskové konferenci, která se uskuteční ve druhé polovině října. Na emailové adrese objednavky@narodni-divadlo.cz vedeme evidenci zájemců. Registrované zájemce budeme automaticky o spuštění prodeje informovat.

Zde můžete sledovat novinky z finalizace rekonstrukce https://bit.ly/2InHNYO

Pozn.: Fotografie pochází z prvních fází rekonstrukčních prací


24. 9. 2019

Výběrové řízení na pozici vedoucí hledištního personálu Státní opery

Správní ředitelka Opery Národního divadla a Státní Opery vypisuje výběrové řízení na pracovní pozici vedoucí hledištního personálu (inspektor/ka hlediště) Státní opery

Hledištní personál dohlíží na hlediště z hlediska dodržování bezpečnostních pravidel a návštěvního řádu, odbavuje diváky, kontroluje vstupenky včetně nároků na slevy, nabízí a prodává divadelní programy a doprovodné zboží, informuje diváky o repertoáru, občerstvovacích a dalších službách, pomáhá jim a zajišťuje jejich komfort, to vše v souladu s definovanými standardy obsluhy zákazníka.

Pracovní náplň:

* řízení a vedení pracovníků hledištního personálu, včetně kontroly/koordinace činností 
a administrace personální agendy,
* odpovědnost za odborné vedení pracovníků hledištního personálu, zodpovědnost za vyúčtování prodejů divadelních programů a doplňkového zboží a za prodejní a skladovou evidenci zboží v prodejním systému,
* hmotná zodpovědnost za sklad divadelních programů a doprovodného zboží a za provádění 
a vypořádání inventarizací včetně fyzických inventur,
* řešení a evidence událostí spojených s diváky a dalšími hosty včetně komplikovaných situací,

* reklamací a nestandardních událostí, a to v přímé spolupráci s obchodním odborem Národního divadla,
* administrace a evidence účetních dokladů a spolupráce s ekonomickými a účetními úseky Národního divadla.

Požadujeme:
* minimálně SŠ,
* dobrou uživatelskou znalost práce s PC (kancelářské programy, e-mail, zkušenost 
s prodejním systémem Colosseum nebo s jiným prodejním systémem výhodou),
* pokročilá aktivní znalost anglického jazyka (prokázané využití v dosavadní pracovní činnosti a/nebo další světový jazyk výhodou),
* časovou flexibilitu (dopolední i večerní služby včetně víkendů a svátků),
* samostatnost, spolehlivost, organizační a komunikační schopnosti,
* manažerské dovednosti, zkušenost s vedením týmu výhodou.

Nabízíme:
* práce na plný úvazek (pracovní smlouva),
* spolupráce s prestižní kulturní institucí,
* široký rozsah benefitů včetně stravenek, příspěvku na životní pojištění, mobilního telefonu, 
a nadstandardního rozsahu dovolené (o divadelních letních prázdninách).

Nástup 1. 10. 2019 (nebo dle dohody).

Podrobný motivační dopis a strukturované životopisy v češtině a angličtině zasílejte k rukám paní Andrea Savane na e-mail a.savane@narodni-divadlo.cz


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.