MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Malý princ

  Nová inscenace na repertoáru Laterny magiky. Režie Vladimír Morávek.

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. Slavíme 40 let!

  Nejbližší představení
 • Laterna magika Nová scéna

  Cube

  Nová média a dynamická choreografie v tanečním projektu mladých tvůrců

  Novinka

24. 5. 2018

Doporučujeme: Cocktail 012 - The Best of, pátek 25. května

Neverbální představení pro vás i vaše zahraniční kamarády: tanec různých žánrů a stylů jako průřez repertoárem Laterny magiky. Slavná Krkolomná jízda z roku 1963, ukázka z choreografie Jiřího Bubeníčka Graffiti, čísla z inscenace Hádanky, veselá vzpomínka na Casanovu, současný tanec i baletky na špičkách a mnoho dalšího. Také Code 58.08 o našem životě, ve kterém co nemá svůj kód, jako by nebylo, a výlet do futuristických krajin. 

Více o představení


17. 5. 2018

Jakub Nepraš: Kulturní Roj - vernisáž 22. května

ARTová událost roku! Přijďte s námi 22. května po představení Laterny magiky Cube a diskusi s tvůrci zakončit den stylově s moderním uměním. Slavnostní vernisáž outdoorové instalace Jakuba Nepraše na náměstí Václava Havla je dalším příspěvkem k oslavám #60LM, 60. výročí Laterny magiky.

Výtvarník Jakub Nepraš se vrací se svým dílem po deseti letech ke spolupráci s Laternou magikou. Pozoruhodný až magický objekt, který budí dojem živého organismu, připomíná včelí roj, úl či hnízdo – představuje netradiční formou divadlo, protože nese mnoho jeho znaků a prvků. Dynamická surrealistická videosocha je plná pohybů a asociací, jež útočí na naše smysly. Podivný atraktor probarvuje zážitky uložené hluboko v našem mozku a celkově stimuluje lidskou mysl jako mantrický rezonující zářič. Kolem hnízda obíhají filmové pásy, které svou dynamikou připomínají kroužící včely. Nesou však i originální archivní filmové záběry z inscenací Laterny. Ve zlatém roji krouží vše, co souvisí s kulturou, kreativitou a divadlem. Každý ale může v podobě instalace vidět něco jiného. Podprahové informace v animacích ukazují v provázaném celku koneckonců i obraz současné společnosti. 

Jakub Nepraš je vizuální umělec kombinující média videa a sochy, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze. Pracuje s vědeckými a filozofickými znalostmi, stejně tak jako s vlastními zkušenostmi, pocity a intuicí. Odráží stěžejní změny ve společnosti a technologiích a z nich plynoucí odcizování ve vztahu k lidem i přírodě. Ve své tvorbě se snaží o znovunalezení původního a čistějšího způsobu života a současné společnosti a technologiím navrací přírodní podoby. Je spoluzakladatelem Trafačky a Trafo Gallery. S Laternou magikou spolupracoval v roce 2008 na tvorbě show Code 58.08, jeho videoinstalace byly již dvakrát umístěny na Nové scéně ND – v roce 2007 instalace Kultury a 2012 Louka.

www.jakubnepras.com 

Instalace vznikla v rámci oslav 60. výročí vzniku Laterny magiky ve spolupráci s Národním filmovým archivem a za podpory Musea Montanelli a Ministerstva kultury ČR.


11. 5. 2018

Čestné uznání pro Martina Becka za fotografie z inscenace Laterny magiky

Fotograf Martin Beck získal za dva snímky z inscenace Laterny magiky Human Locomotion Čestné uznání na soutěžní přehlídce O nejlepší divadelní fotografii/Best Theatre Photography, která se uskutečnila v rámci probíhající výstavy Česká divadelní fotografie 1859–2017 v Obecním domě. V kategorii profesionálů „Portrét v roli“, kde bylo ostatně čestné uznání uděleno jediné, byly oceněny jeho fotografie Marka Daniela v roli Eadwearda Muybridge a portrét v masce koně, pod kterou se skrývá tanečnice Pavlína Červíčková. Martin Beck se umístil mezi 10 oceněnými fotografy ze 121 zúčastněných.

Více o představení


29. 3. 2018

60 let Laterny magiky

Oslavte s námi 60 let Laterny magiky, prvního multimediálního divadla na světě! Slavnostní představení a doprovodné programy:

► Sobota 28. 4.

* 18:30 Videogalerie Nové scény: vernisáž audiovizuální instalace Františka Pecháčka k výročí Laterny magiky
* 20:00 Slavnostní večer 60 let Laterny magiky: Otvírání studánek, rekonstrukce legendární scénické kantáty Bohuslava Martinů v choreografii Zory Šemberové a režii Alfréda Radoka | Cube – Laterna magika v rukou nové generace
* Po představení křest publikace Lucie Kocourkové Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků

► Neděle 29. 4.
* 18:00 ND Café: pojďte si u dobré kávy popovídat s umělci napříč generacemi o možnostech Laterny magiky v současném umění.
→ bit.ly/ND_Café_s_Laternou 
* 20:00 Kouzelný cirkus, inscenace Evalda Schorma – 41 let na scéně, přes 6400 repríz

► Pondělí 30. 4.
* 17:00 – 19:00 Backstage Laterny magiky: prohlídky Nové scény a jejího zákulisí. 
→ bit.ly/Backstage_Laterny_magiky 
* 20:00 Cube – Laterna magika v rukou nové generace | Po představení diskuse s tvůrci inscenace, hosty jsou Pavel Knolle, David Stránský, Štěpán Pechar a Jan Šikl

 Backstage Laterny magiky 
Zveme vás na výjimečnou sérii prohlídek Nové scény a jejího zákulisí po stopách Laterny magiky. Cesta vás zavede do míst, která jsou divákům běžně nepřístupná, tam, kde vládnou technici, garderobiérky, maskérky a kde se umělci připravují na vystoupení. Můžete si také vyzkoušet, jak se tanečníci cítí během představení, ocitnete se totiž přímo na scéně, kde už je vše připraveno na večerní představení Cube. Jestlipak se vám z pohyblivé projekce pod nohama pořádně zatočí hlava?
Délka exkurze: 40 minut. Skupiny v max. počtu 20 účastníků.
→ bit.ly/Backstage_Laterny_magiky


26. 3. 2018

Thálie pro Jiřího Srnce

Kolegium pro udělování Cen Thálie ocenilo za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění režiséra, výtvarníka, skladatele, herce a zakladatele Černého divadla Jiřího Srnce. jeho působení bylo spjato už v 60. letech s Laternou magikou, kdy pro její revuální programy vytvořil několik černodivadelních čísel. Velký podíl měl jako jeden z tvůrců legendární inscenace Kouzelný cirkus, která měla premiéru v dubnu 1977 a je stále na reperotáru. Nezapomínáme ani na inscenaci Legendy magické Prahy, kterou Jiří Srnec adaptoval pro Laternu magiku v roce 2012 a ve které se diváci mohli projít po stopách hrdinů některých staropražským legend a pověstí. K zaslouženému ocenění skutečně celoživotního díla moc gratulujeme!