MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Zahrada

  Magická tanečně vizuální inscenace pro celou rodinu

  Info a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. 41 let na scéně!

  Vstupenky

24. 6. 2019

Cena z mezinárodního festivalu Babel F.A.S.T.

Laterna magika hostovala na začátku června na mezinárodním divadelním festivalu Babel F.A.S.T. v Rumunsku. Tanečně vizuální inscenace Cube, kterou zde soubor představil, byla oceněna mezinárodní porotou jako nejlepší inscenace letošního ročníku. Festival proběhl už po deváté, tento rok od 2. do 9. června. Koná se ve městě Târgovişte a jeho organizátorem je Divadlo Tonyho Bulandry, město Târgovişte festival financuje, jen zanedbatelná část rozpočtu zatím pochází od sponzorů.

Povědomí o Laterně magice a o panu profesorovi Svobodovi bylo až překvapivě veliké. Vystoupit pro nás na festivalu nebylo vůbec technicky jednoduché, ale přijetí bylo velmi intenzivní a povzbudivé. To, že Cube dostal cenu jako nejlepší inscenace festivalu, je myslím odměnou pro nás všechny,“ říká vedoucí souboru Laterny magiky a režisér inscenace Cube Pavel Knolle.

Festival představuje moderní divadelní projekty, ať už se jedná o činohry, alternativní nebo taneční a pohybové divadlo až po nový cirkus. Mezi účastníky najdeme soubory z Evropy, např. Itálie, Německa, Polska, Francie, Velké Británie, Ruska, ale také třeba z Alžíru, Indie, Jižní Koreje nebo Mexika. S několika festivaly a divadelními asociacemi z Jižní Koreje festival pravidelně spolupracuje, ačkoli sám členem žádné sítě či asociace není.

Vedle plejády nezávislých souborů a produkcí, které tvoří plodné podhoubí divadelního světa v každé zemi, se zde představilo i několik reprezentativních divadel, jako je britská Královská shakespearovská společnost a činoherní soubor slavné berlínské Volksbühne. Letos se k nim připojilo i Národní divadlo se souborem Laterny magiky. Z českých umělců se dosud na festivalu představilo novocirkusové uskupení Long Vehicle Circus, které odehrálo sérii performancí v roce 2016.

Divadlo, v němž se část programu odehrává a které je hlavním organizátorem, nese jméno uznávaného rumunského herce, který byl představitelem tamní činoherní generace první třetiny 20. století. Tony Bulandra (1881–1943) po studiích na herecké konzervatoři strávil nějaký čas v Paříži, v době, kdy se již dostávala ke slovu avantgarda a moderní herectví. V jeho jevištním projevu byla oceňovaná všestrannost a pravdivost, s jakou své role pojímal, proslul především jako nepřekonatelný Hamlet.

Bezprostředně po zájezdu do Rumunska se Laterna představila ještě 11. a 12. června na festivalu Dokořán pro hudební divadlo v Brně. Na Hudební scéně Městského divadla Brno vystoupila se svou nejnovější inscenací Zahrada. Do Brna přiváží Laterna magika své inscenace pravidelně, v minulých letech například na festivalu Divadelní svět Brno uvedla inscenace Human Locomotion a Cube.

Více o představení


10. 6. 2019

Úspěšný zájezd na festival do Rumunska

Laterna magika se 7. června představila na mezinárodním divadelním festivalu BABEL F.A.S.T. v Rumunsku. Festival se koná v historickém městě Târgoviște a Laterna magika se tu ocitla po boku souborů z mnoha evropských států. Národní divadlo reprezentovala tanečně vizuální inscenací Cube, která si získala vynikající ohlas. Můžete se podívat na fotogalerii na Facebooku

Více o představení


4. 6. 2019

Laterna magika se chystá do Brna

Již 11. a 12. června se Laterna magika představí se svou nejnovější inscenací Zahrada v Brně, kde přijala pozvání na festival Dokořán. Hrajeme na Hudební scéně Městského divadla Brno, první večer od 19.15, druhý večer od 19 hodin. Srdečně zveme své příznivce z jihomoravského regionu!

Vstupenky můžete zakoupit přes stránky MdB.

Je možné, aby se z trakaře stal člun a z mraveniště vlna? Tanečníci a herci ansámblu nechávají před zraky publika rašit kořínky a růst květiny, sbírají poštu v láhvi z moře a hází do vzduchu papírové vlaštovky. Po dobu 1,5 hodiny je diváku umožněno podívat se na svět dětskýma očima a vnímat magii života. Proto doporučujeme návštěvu tanečního divadla zejména rodinám. Zatímco dospělí s úsměvem vzpomínají na své dětství, jsou to právě děti, kdo nejlépe chápe, co se na jevišti odehrává. (…) Až na pár výjimek je příběh vyprávěn nonverbálně a žije z jednoduchosti děje. O to zřetelněji pak vystupují pocity a emoce. Když člověk pozoruje ten pestrý shon na jevišti, nejraději by hned vstal a připojil se. Představitelé vytváří pozitivní atmosféru, jež je tak nakažlivá, jak jen může dětská fantazie být. Návštěva Laterny magiky znamená únik z všednosti, divák se může opřít do sedadla a nechat se okouzlit."
Julia Runte, Prag Aktuell, o inscenaci Zahrada


20. 5. 2019

Vizuál inscenace Zahrada boduje v mezinárodní soutěži

Dílo Terezy Bartůňkové pro Laternu magiku sklízí úspěchy i v zahraničí. Po přihlášení do největší mezinárodní soutěže profesionálních ilustrátorů The World Illustration Awards se z více než 3 600 prací vizuál k inscenaci Zahrada zařadil mezi 200 nejlepších, které v několika kategoriích soupeří o hlavní ceny. Tereza je zařazena v kategorii Advertising/Reklama jako Nový talent. Kategorií je osm a v každé vyhrává jeden Profesionál (dlouholetý tvůrce) a jeden Nový talent (tvůrci, kteří absolvovali nebo začali profesionální kariéru od roku 2017 dále). Současně porota profesionálů z oblasti grafiky a ilustrace vybírá dva vítěze celé soutěže a udíleny jsou i speciální ceny – šance tedy nejsou malé. Do soutěže jsou přihlášena díla z celého světa a udílení zastřešuje britská Asociace ilustrátorů, která soutěžní přehlídku rozvíjí již 40 let. Samotné ceny se budou vyhlašovat v Londýně 10. července. Už jen díky zařazení do užšího výběru se vizuál Laterny magiky dostává do tištěného katalogu soutěže, který vychází v nákladu 1 300 výtisků, a bude vystaven v Londýně v rámci velké expozice od 11. do 28. července ve slavném Somerset House na Strandu.

Více o představení


3. 5. 2019

Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace - výstava

15. 5. – 28. 7. 2019

Dům umění
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h 
Vernisáž: 21. 5. 2019 18 h

Kurátorky: Kateřina Svatoňová, Lucie Česálková

Architekt: Zbyněk Baladrán

Výstava představí výsledky čtyřletého výzkumu a dosud nezveřejněné archivní materiály a prováže je s novými uměleckými díly. Kurátorky výstavy a zároveň autorky publikace Lucie Česálková a Kateřina Svatoňová se pokusí odhalit základní principy Laterny magiky, pochopit podstatu multimediálního představení, jeho možnosti i limity. Výstava tak přináší nejen multismyslový zážitek, ale zároveň rozkrývá i některé otázky, které s sebou tato experimentální scéna v průběhu svého působení nesla. Zaměří se tak mimo jiné na roli umělce v období normalizace, politickou reprezentaci, propagaci a institucionální zázemí. Nedílnou součástí výstavy jsou umělecká díla a performance Zbyňka Baladrána, jenž měl na starosti architekturu, tanečnice a choreografky Markéty Kuttnerové či intermediálního umělce Michala Kindernaye. Čekání si můžete zkrátit návštěvou webu laterna-research.net, kde najdete rozhovory s pamětníky i výzkumným týmem, videa a dobové fotografie

DALŠÍ PODROBNOSTI

Upozornění č. 1: Tato výstava se nepokouší o rekonstrukci představení Laterny magiky ani historie jednoho českého divadla. Laterna magika je chápána jako mnohovrstevnatý fenomén: instituce, politikum, vynález, (multi)médium, formát, umělecký druh, komponovaná estráda i kritická praxe. Cílem výstavy je ukázání jednotlivých faset Laterny magiky; její dekonstrukce a aktualizace.

Dekonstrukcí se snaží odhalit základní principy fungování multimediálního mechanismu Laterny magiky, chce se podívat za obraz/divadlo, za celistvou iluzi a rozkládat pečlivě synchronizovaný stroj na součástky. Jen tak je možné více se přiblížit základním principům, na kterých je Laterna magika vystavěna, pochopit podstatu multimediálního představení, jeho možnosti i limity, zprostředkovat divákovi multismyslový zážitek. Zároveň se pokusí rozkrýt i některé, často problematické otázky, které s sebou experimentální scéna Národního divadla v průběhu svého působení nesla, jako je politická reprezentace, instituční zázemí, propagace, paměť experimentu nebo role umělce v normalizační době. Dekonstrukce jde ruku v ruce s aktualizací, která je jednak základem prostorového řešení jednotlivých instalací, jednak se otiskuje do nově vzniklých uměleckých projektů, které „prorůstají“ archivním materiálem a ukazují Laternu magiku jako médium či formát s mnohými potencialitami (projekt doplní autorská díla Zbyňa Baladrána, Markéty Kuttnerové a Jozefa Mrvy, Michala Kindernaye a Jiřího Žáka).

Upozornění č. 2: Tato výstava se zakládá na filmových dotáčkách, které vznikaly pro Laternu magiku.

Kurátorský výběr tedy nevychází z imaginárního hlediště a celistvé performance, ale doslova zezadu/odzadu – od pohyblivých kulis, z promítací kabiny. Ve výstavě tedy neuvidíte ani modely divadelních scén, ani živé tanečníky. Naopak pohlédnete „za“ jednotlivá představení, mezi ukázky pohyblivých obrazů a nejrůznějších „zákulisních“ doprovodných materiálů.

Upozornění č. 3: Tato výstava se nepokouší o představení komplexní historie Laterny magiky.

Zaměřuje se naopak pouze na několik případových studií, které ilustrují vybrané fenomény Laterny magiky (jako je obklopení diváka obrazem, rozpad jednotného plátna na fragmenty, tendence k iluzivnosti a virtualitě), v daném pořadí však zároveň načrtávají vývoj tohoto multimédia.

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/laterna-magika-dekonstrukce-a-aktualizace-cs 


23. 2. 2019

Designové zápisníky k inscenaci Zahrada

Znáte naše designové zápisníky, které vznikly k premiéře inscenace Zahrada? 
 Originální vizuál, který pro Zahradu vytvořila Tereza Bartůňková a zdobí naše deníčky, nenajdete nikde jinde! Spojili jsme se s grafickým studiem VOALA, které vyrábí zápisníky s nápaditou otevřenou šitou vazbou a tady je výsledek.
V zápisníku A6 se skrývají jako ilustrace další písmena z názvu ZAHRADA, můžete si tak zápisky rozdělit po tématech... ✏️ Pořídit si můžete i tužky. Mrkněte na e-shop nebo se stavte na pokladně:
bit.ly/ZahradaA6 
bit.ly/ZahradaA5

Více o představení


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.