MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Cocktail 012 - The Best of

  To nejlepší z Laterny magiky.

  Info a vstupenky
 • Laterna magika Nová scéna

  Kouzelný cirkus

  Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. 41 let na scéně!

  Vstupenky

20. 5. 2019

Vizuál inscenace Zahrada boduje v mezinárodní soutěži

Dílo Terezy Bartůňkové pro Laternu magiku sklízí úspěchy i v zahraničí. Po přihlášení do největší mezinárodní soutěže profesionálních ilustrátorů The World Illustration Awards se z více než 3 600 prací vizuál k inscenaci Zahrada zařadil mezi 200 nejlepších, které v několika kategoriích soupeří o hlavní ceny. Tereza je zařazena v kategorii Advertising/Reklama jako Nový talent. Kategorií je osm a v každé vyhrává jeden Profesionál (dlouholetý tvůrce) a jeden Nový talent (tvůrci, kteří absolvovali nebo začali profesionální kariéru od roku 2017 dále). Současně porota profesionálů z oblasti grafiky a ilustrace vybírá dva vítěze celé soutěže a udíleny jsou i speciální ceny – šance tedy nejsou malé. Do soutěže jsou přihlášena díla z celého světa a udílení zastřešuje britská Asociace ilustrátorů, která soutěžní přehlídku rozvíjí již 40 let. Samotné ceny se budou vyhlašovat v Londýně 10. července. Už jen díky zařazení do užšího výběru se vizuál Laterny magiky dostává do tištěného katalogu soutěže, který vychází v nákladu 1 300 výtisků, a bude vystaven v Londýně v rámci velké expozice od 11. do 28. července ve slavném Somerset House na Strandu.

Více o představení


16. 5. 2019

Slavnostní vernisáž výstavy v brně 21. května

Slavnostní otevření výstavy za účasti kurátorek Kateřiny Svatoňové, Lucie Česálkové, architekta výstavy Zbyňka Baladrána a dalších milých hostů. Laterna magika - mnohovrstevnatý fenomén: instituce, politikum, vynález, (multi)médium, formát, umělecký druh, komponovaná estráda i kritická praxe. Cílem výstavy je ukázání jednotlivých faset Laterny magiky; její dekonstrukce a aktualizace pro současného diváka.


3. 5. 2019

Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace - výstava

15. 5. – 28. 7. 2019

Dům umění
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h 
Vernisáž: 21. 5. 2019 18 h

Kurátorky: Kateřina Svatoňová, Lucie Česálková

Architekt: Zbyněk Baladrán

Výstava představí výsledky čtyřletého výzkumu a dosud nezveřejněné archivní materiály a prováže je s novými uměleckými díly. Kurátorky výstavy a zároveň autorky publikace Lucie Česálková a Kateřina Svatoňová se pokusí odhalit základní principy Laterny magiky, pochopit podstatu multimediálního představení, jeho možnosti i limity. Výstava tak přináší nejen multismyslový zážitek, ale zároveň rozkrývá i některé otázky, které s sebou tato experimentální scéna v průběhu svého působení nesla. Zaměří se tak mimo jiné na roli umělce v období normalizace, politickou reprezentaci, propagaci a institucionální zázemí. Nedílnou součástí výstavy jsou umělecká díla a performance Zbyňka Baladrána, jenž měl na starosti architekturu, tanečnice a choreografky Markéty Kuttnerové či intermediálního umělce Michala Kindernaye. Čekání si můžete zkrátit návštěvou webu laterna-research.net, kde najdete rozhovory s pamětníky i výzkumným týmem, videa a dobové fotografie

DALŠÍ PODROBNOSTI

Upozornění č. 1: Tato výstava se nepokouší o rekonstrukci představení Laterny magiky ani historie jednoho českého divadla. Laterna magika je chápána jako mnohovrstevnatý fenomén: instituce, politikum, vynález, (multi)médium, formát, umělecký druh, komponovaná estráda i kritická praxe. Cílem výstavy je ukázání jednotlivých faset Laterny magiky; její dekonstrukce a aktualizace.

Dekonstrukcí se snaží odhalit základní principy fungování multimediálního mechanismu Laterny magiky, chce se podívat za obraz/divadlo, za celistvou iluzi a rozkládat pečlivě synchronizovaný stroj na součástky. Jen tak je možné více se přiblížit základním principům, na kterých je Laterna magika vystavěna, pochopit podstatu multimediálního představení, jeho možnosti i limity, zprostředkovat divákovi multismyslový zážitek. Zároveň se pokusí rozkrýt i některé, často problematické otázky, které s sebou experimentální scéna Národního divadla v průběhu svého působení nesla, jako je politická reprezentace, instituční zázemí, propagace, paměť experimentu nebo role umělce v normalizační době. Dekonstrukce jde ruku v ruce s aktualizací, která je jednak základem prostorového řešení jednotlivých instalací, jednak se otiskuje do nově vzniklých uměleckých projektů, které „prorůstají“ archivním materiálem a ukazují Laternu magiku jako médium či formát s mnohými potencialitami (projekt doplní autorská díla Zbyňa Baladrána, Markéty Kuttnerové a Jozefa Mrvy, Michala Kindernaye a Jiřího Žáka).

Upozornění č. 2: Tato výstava se zakládá na filmových dotáčkách, které vznikaly pro Laternu magiku.

Kurátorský výběr tedy nevychází z imaginárního hlediště a celistvé performance, ale doslova zezadu/odzadu – od pohyblivých kulis, z promítací kabiny. Ve výstavě tedy neuvidíte ani modely divadelních scén, ani živé tanečníky. Naopak pohlédnete „za“ jednotlivá představení, mezi ukázky pohyblivých obrazů a nejrůznějších „zákulisních“ doprovodných materiálů.

Upozornění č. 3: Tato výstava se nepokouší o představení komplexní historie Laterny magiky.

Zaměřuje se naopak pouze na několik případových studií, které ilustrují vybrané fenomény Laterny magiky (jako je obklopení diváka obrazem, rozpad jednotného plátna na fragmenty, tendence k iluzivnosti a virtualitě), v daném pořadí však zároveň načrtávají vývoj tohoto multimédia.

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/laterna-magika-dekonstrukce-a-aktualizace-cs 


15. 4. 2019

Nepropásněte dubnovou Zahradu a Cube

I druhá polovina měsíce je plná skvělých představení:
O Velikonocích nás čeká 4x ZAHRADA - v pátek, v sobotu a v neděli večer a v sobotu i ve dvě odpoledne! bit.ly/Zahrada_v_Laterně
A poslední víkend 27. a 28. dubna tu máme dvojitou porci CUBE bit.ly/Laterna_Cube 


13. 4. 2019

Kouzelný cirkus: premiéru má 32. Venuše

Legendární inscenace Kouzelný cirkus má novou představitelku Venuše – už 32. v pořadí. V sobotu v představení od 17 hodin hlavní roli poprvé zatančí Tamara Kšírová. Zároveň o pár dní později, 16. dubna, uplyne 42 let od premiéry inscenace, kterou vytvořil Evald Schorm spolu s Josefem Svobodou, Jiřím Srncem, Janem Švankmajerem, kameramanem Emilem Sirotkem a plejádou dalších umělců. Dnes v ní tančí už nejméně třetí generace umělců. I nové Venuše jsme se zeptali, čím pro ni Kouzelný cirkus a Laterna magika je.

*Tamaro, čím podle vás Kouzelný cirkus promlouvá k divákovi roku 2019?*
Kouzlo „Cirkusu“ je pro mě v tom, jak dlouho se dokázal udržet na jevišti, a přitom pořád funguje. Pořád dokáže zaujmout dětského i dospělého diváka. I mě samotnou to dokáže vtáhnout tak, že zapomínám, co se odehrálo na plátně a co před ním. (Jen doufám, že se mi to nepoplete při Venuši…:-)) Tenkrát se sešel skvělý tvůrčí tým, který měl na přípravu představení velmi dobré podmínky, dobře se všichni doplňovali, měli nadšení, a hlavně čas na to, vymyslet vše tak, aby to nakonec „šlapalo“. Takové podmínky se dnes už bohužel moc nevidí. Oni díky tomu předběhli dobu, co se technologií týče, a přišli s úplně novým způsobem vyprávění příběhu na jevišti.

*Co je na roli Venuše nejtěžší?*
Role Venuše přišla po skoro šesti letech, kdy Kouzelný cirkus hraji. Zdálo by se tak, že představení znám i pozpátku, ale mě to z Venušiny perspektivy přijde jako úplně jiné představení. Mám obrovský respekt z těch 31 jiných provedení a doufám, že si postupem času najdu to „své“.

*Co vám práce v Laterně magice dává, co pro vás Laterna znamená?*
Laterna magika mě odnaučila strachu z jeviště. Přiznávám, že se mi ještě občas v zákulisí roztřesou kolena, ale už to není tak extrémní, jako to bylo třeba na konzervatoři. Je to dáno tím, jak často hrajeme. Ta práce je sice hodně repetitivní, někdy odehrajeme celý repertoár během jednoho měsíce, ale já jsem si to začala užívat. Baví mě rozmanitost stylů, které v Laterně děláme. Děláme stará i nová představení, někdy je to více o hraní, někdy čistě o pohybu. Můžu tady stát na špičkách i se ukázat v současném tanci. To mám ráda. Za těch pár let v Laterně magice jsem se do jeviště opravdu zamilovala.

Více o představení


23. 2. 2019

Designové zápisníky k inscenaci Zahrada

Znáte naše designové zápisníky, které vznikly k premiéře inscenace Zahrada? 
 Originální vizuál, který pro Zahradu vytvořila Tereza Bartůňková a zdobí naše deníčky, nenajdete nikde jinde! Spojili jsme se s grafickým studiem VOALA, které vyrábí zápisníky s nápaditou otevřenou šitou vazbou a tady je výsledek.
V zápisníku A6 se skrývají jako ilustrace další písmena z názvu ZAHRADA, můžete si tak zápisky rozdělit po tématech... ✏️ Pořídit si můžete i tužky. Mrkněte na e-shop nebo se stavte na pokladně:
bit.ly/ZahradaA6 
bit.ly/ZahradaA5

Více o představení


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.