MENU

Laterna magika

RepertoárProgram a vstupenky
  • Laterna magika Nová scéna

    Kouzelný cirkus

    Nejúspěšnější inscenace Laterny magiky všech dob. 41 let na scéně!

    Vstupenky

10. 6. 2019

Úspěšný zájezd na festival do Rumunska

Laterna magika se 7. června představila na mezinárodním divadelním festivalu BABEL F.A.S.T. v Rumunsku. Festival se koná v historickém městě Târgoviște a Laterna magika se tu ocitla po boku souborů z mnoha evropských států. Národní divadlo reprezentovala tanečně vizuální inscenací Cube, která si získala vynikající ohlas. Můžete se podívat na fotogalerii na Facebooku

Více o představení


4. 6. 2019

Laterna magika se chystá do Brna

Již 11. a 12. června se Laterna magika představí se svou nejnovější inscenací Zahrada v Brně, kde přijala pozvání na festival Dokořán. Hrajeme na Hudební scéně Městského divadla Brno, první večer od 19.15, druhý večer od 19 hodin. Srdečně zveme své příznivce z jihomoravského regionu!

Vstupenky můžete zakoupit přes stránky MdB.

Je možné, aby se z trakaře stal člun a z mraveniště vlna? Tanečníci a herci ansámblu nechávají před zraky publika rašit kořínky a růst květiny, sbírají poštu v láhvi z moře a hází do vzduchu papírové vlaštovky. Po dobu 1,5 hodiny je diváku umožněno podívat se na svět dětskýma očima a vnímat magii života. Proto doporučujeme návštěvu tanečního divadla zejména rodinám. Zatímco dospělí s úsměvem vzpomínají na své dětství, jsou to právě děti, kdo nejlépe chápe, co se na jevišti odehrává. (…) Až na pár výjimek je příběh vyprávěn nonverbálně a žije z jednoduchosti děje. O to zřetelněji pak vystupují pocity a emoce. Když člověk pozoruje ten pestrý shon na jevišti, nejraději by hned vstal a připojil se. Představitelé vytváří pozitivní atmosféru, jež je tak nakažlivá, jak jen může dětská fantazie být. Návštěva Laterny magiky znamená únik z všednosti, divák se může opřít do sedadla a nechat se okouzlit."
Julia Runte, Prag Aktuell, o inscenaci Zahrada


20. 5. 2019

Vizuál inscenace Zahrada boduje v mezinárodní soutěži

Dílo Terezy Bartůňkové pro Laternu magiku sklízí úspěchy i v zahraničí. Po přihlášení do největší mezinárodní soutěže profesionálních ilustrátorů The World Illustration Awards se z více než 3 600 prací vizuál k inscenaci Zahrada zařadil mezi 200 nejlepších, které v několika kategoriích soupeří o hlavní ceny. Tereza je zařazena v kategorii Advertising/Reklama jako Nový talent. Kategorií je osm a v každé vyhrává jeden Profesionál (dlouholetý tvůrce) a jeden Nový talent (tvůrci, kteří absolvovali nebo začali profesionální kariéru od roku 2017 dále). Současně porota profesionálů z oblasti grafiky a ilustrace vybírá dva vítěze celé soutěže a udíleny jsou i speciální ceny – šance tedy nejsou malé. Do soutěže jsou přihlášena díla z celého světa a udílení zastřešuje britská Asociace ilustrátorů, která soutěžní přehlídku rozvíjí již 40 let. Samotné ceny se budou vyhlašovat v Londýně 10. července. Už jen díky zařazení do užšího výběru se vizuál Laterny magiky dostává do tištěného katalogu soutěže, který vychází v nákladu 1 300 výtisků, a bude vystaven v Londýně v rámci velké expozice od 11. do 28. července ve slavném Somerset House na Strandu.

Více o představení


16. 5. 2019

Slavnostní vernisáž výstavy v brně 21. května

Slavnostní otevření výstavy za účasti kurátorek Kateřiny Svatoňové, Lucie Česálkové, architekta výstavy Zbyňka Baladrána a dalších milých hostů. Laterna magika - mnohovrstevnatý fenomén: instituce, politikum, vynález, (multi)médium, formát, umělecký druh, komponovaná estráda i kritická praxe. Cílem výstavy je ukázání jednotlivých faset Laterny magiky; její dekonstrukce a aktualizace pro současného diváka.


3. 5. 2019

Laterna magika: Dekonstrukce a aktualizace - výstava

15. 5. – 28. 7. 2019

Dům umění
Malinovského nám. 2, Brno
Otevřeno: út – ne 10 – 18 h 
Vernisáž: 21. 5. 2019 18 h

Kurátorky: Kateřina Svatoňová, Lucie Česálková

Architekt: Zbyněk Baladrán

Výstava představí výsledky čtyřletého výzkumu a dosud nezveřejněné archivní materiály a prováže je s novými uměleckými díly. Kurátorky výstavy a zároveň autorky publikace Lucie Česálková a Kateřina Svatoňová se pokusí odhalit základní principy Laterny magiky, pochopit podstatu multimediálního představení, jeho možnosti i limity. Výstava tak přináší nejen multismyslový zážitek, ale zároveň rozkrývá i některé otázky, které s sebou tato experimentální scéna v průběhu svého působení nesla. Zaměří se tak mimo jiné na roli umělce v období normalizace, politickou reprezentaci, propagaci a institucionální zázemí. Nedílnou součástí výstavy jsou umělecká díla a performance Zbyňka Baladrána, jenž měl na starosti architekturu, tanečnice a choreografky Markéty Kuttnerové či intermediálního umělce Michala Kindernaye. Čekání si můžete zkrátit návštěvou webu laterna-research.net, kde najdete rozhovory s pamětníky i výzkumným týmem, videa a dobové fotografie

DALŠÍ PODROBNOSTI

Upozornění č. 1: Tato výstava se nepokouší o rekonstrukci představení Laterny magiky ani historie jednoho českého divadla. Laterna magika je chápána jako mnohovrstevnatý fenomén: instituce, politikum, vynález, (multi)médium, formát, umělecký druh, komponovaná estráda i kritická praxe. Cílem výstavy je ukázání jednotlivých faset Laterny magiky; její dekonstrukce a aktualizace.

Dekonstrukcí se snaží odhalit základní principy fungování multimediálního mechanismu Laterny magiky, chce se podívat za obraz/divadlo, za celistvou iluzi a rozkládat pečlivě synchronizovaný stroj na součástky. Jen tak je možné více se přiblížit základním principům, na kterých je Laterna magika vystavěna, pochopit podstatu multimediálního představení, jeho možnosti i limity, zprostředkovat divákovi multismyslový zážitek. Zároveň se pokusí rozkrýt i některé, často problematické otázky, které s sebou experimentální scéna Národního divadla v průběhu svého působení nesla, jako je politická reprezentace, instituční zázemí, propagace, paměť experimentu nebo role umělce v normalizační době. Dekonstrukce jde ruku v ruce s aktualizací, která je jednak základem prostorového řešení jednotlivých instalací, jednak se otiskuje do nově vzniklých uměleckých projektů, které „prorůstají“ archivním materiálem a ukazují Laternu magiku jako médium či formát s mnohými potencialitami (projekt doplní autorská díla Zbyňa Baladrána, Markéty Kuttnerové a Jozefa Mrvy, Michala Kindernaye a Jiřího Žáka).

Upozornění č. 2: Tato výstava se zakládá na filmových dotáčkách, které vznikaly pro Laternu magiku.

Kurátorský výběr tedy nevychází z imaginárního hlediště a celistvé performance, ale doslova zezadu/odzadu – od pohyblivých kulis, z promítací kabiny. Ve výstavě tedy neuvidíte ani modely divadelních scén, ani živé tanečníky. Naopak pohlédnete „za“ jednotlivá představení, mezi ukázky pohyblivých obrazů a nejrůznějších „zákulisních“ doprovodných materiálů.

Upozornění č. 3: Tato výstava se nepokouší o představení komplexní historie Laterny magiky.

Zaměřuje se naopak pouze na několik případových studií, které ilustrují vybrané fenomény Laterny magiky (jako je obklopení diváka obrazem, rozpad jednotného plátna na fragmenty, tendence k iluzivnosti a virtualitě), v daném pořadí však zároveň načrtávají vývoj tohoto multimédia.

https://www.narodni-divadlo.cz/cs/aktuality/laterna-magika-dekonstrukce-a-aktualizace-cs 


23. 2. 2019

Designové zápisníky k inscenaci Zahrada

Znáte naše designové zápisníky, které vznikly k premiéře inscenace Zahrada? 
 Originální vizuál, který pro Zahradu vytvořila Tereza Bartůňková a zdobí naše deníčky, nenajdete nikde jinde! Spojili jsme se s grafickým studiem VOALA, které vyrábí zápisníky s nápaditou otevřenou šitou vazbou a tady je výsledek.
V zápisníku A6 se skrývají jako ilustrace další písmena z názvu ZAHRADA, můžete si tak zápisky rozdělit po tématech... ✏️ Pořídit si můžete i tužky. Mrkněte na e-shop nebo se stavte na pokladně:
bit.ly/ZahradaA6 
bit.ly/ZahradaA5

Více o představení


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.