MENU

Činohra Národního divadla

RepertoárProgram a vstupenky
 • Činohra Nová scéna

  Za krásu

  Unikátní inscenace Daniela Špinara na Nové scéně

  VÍCE O INSCENACI
 • Činohra Stavovské divadlo

  Kouzelná země

  Příběh země, v níž je možné úplně všechno...

  VÍCE O INSCENACI
 • Činohra Stavovské divadlo

  Misantrop

  Kdo by se tak staral, co na to společnost!

  VÍCE O INSCENACI

18. 10. 2019

EMERGENCY BRIEFING: Zprávy ze Sýrie

Diskuse s novinářkou a fotografkou Lenkou Klicperovou v pondělí 21. října 2019 od 18h ve foyer Nové scény

Turecká armáda zaútočila 9. října 2019 v severovýchodní Sýrii. Konflikt Turecka a Kurdů má zatím desítky civilních obětí, mezi nimiž jsou i děti. Na tureckou ofenzivu proti Kurdům na severu Sýrie zareagovaly některé evropské země zákazem vývozu zbraní do Turecka, mezi ně patří i Česká republika.

Syrští Kurdové, kterých jsou asi dva miliony (tedy deset procent z téměř 20 milionů obyvatel Sýrie), po desetiletí zažívali diskriminaci i ze strany vládnoucího syrského režimu, který odmítal jejich snahy na uznání kulturních a politických práv.

Měli bychom se zajímat o to, co se právě teď v severovýchodní Sýrii děje? Reflexi a vhled do situace nabídne česká novinářka a fotografka Lenka Klicperová, která s kolegyní Markétou Kutilovou mapovala tureckou ofenzívu v  Sýrii přímo na místě. Rozhovor oběma Češkám poskytla i matka brutálně zavražděné političky Hevrin Chalafové.

Sama Klicperová popisuje, že šlo o cestu, která otřásla jejím životem. „Nikdy jsme nezažily takovou koncentraci utrpení a beznaděje jako nyní v kurdské Rojavě. A to jsme už obě zažily ledacos. Dívat se do tváře všem těm truchlícím, těm, co se na vás koukají a ptají se proč...“

Diskuse bude streamovaná na FB Činohry Národního divadla a Nové scény, dotazy je možné klást on-line prostřednictvím komentářů pod videem.

Diskuze proběhne v češtině v pondělí 21. 10. 2019 od 18h ve foyer Nové scény.


11. 10. 2019

ND Talks: Počítačové hry za socialismu v Československu

Říjnové ND Talks budou patřit hernímu vědci a odborníkovi na počítačové hry Jaroslavu Švelchovi.

Ten povede v rámci vernisáže "Sametových arkád" 29. října doprovodnou přednášku na téma počítačových her za socialismu. Sametové arkády budou herní automaty vyvinuté speciálně ku příležitosti výročí sametové simulace a budou umístěné ve třech budovách Národního divadla (v historické budově, ve Stavovském divadle a na Nové scéně). S Jaroslavem Švelchem si budete moci popovídat, jaká byla historie počítačových her a herních automatů v Československu před rokem 89 a jakým způsobem ovlivnily tehdejší dobu.

úterý 29. 10. v 18.00


5. 4. 2018

Činoherní inscenace s anglickými titulky!

Máte zahraniční návštěvu nebo anglicky mluvící známé a kamarády? Nově je můžete vzít do Stavovského divadla na další dva tituly!

Činohra Národního divadla připravila pro anglicky mluvící diváky tyto reprízy inscenací
s anglickými titulky.


Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.