Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).

Využití sluneční energie dopadající na střechy Národního divadla

Na střeše Provozní budovy Národního divadla a budovy Nové scény jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Jsou ukázkovým příkladem smysluplného nasazení obnovitelných zdrojů v městské zástavbě. Nemají podobu skleněných panelů, jak je známe ze zelených ploch vedle našich silnic. Jsou integrovanou součástí hydroizolace střech. Vidět jsou pouze z letadla, a nijak nenarušují architekturu obou budov. A divadlu umožnila snížit odběr elektřiny z distribuční soustavy.

Princip fotovoltaiky

Fotovoltaika je metoda přímé přeměny slunečního záření na elektřinu (stejnosměrný proud) s využitím fotoelektrického jevu na velkoplošných polovodičových fotodiodách. Jednotlivé diody se nazývají fotovoltaické články, pro které se našlo využití i na střechách provozní budovy a Nové scény.

Netradiční na těchto malých střešních fotovoltaických elektrárnách (FVE) je to, že se nejedná o klasické panely, ale o hydroizolační fólii, která současně izoluje a vyrábí elektrickou energii. Využitím této fólie na nové skladbě střechy se současně vyřešilo zatékání do střech a jejich zateplení. Tato multifunkční fólie byla položena ve dvou etapách na střechy provozní budovy a Nové scény.

Jak to funguje v Národním divadle?

Základem systému je standardní hydroizolační fólie EVALON V, na jejímž povrchu jsou integrovány fotovoltaické moduly. Solární modul je navařen na horním povrchu fólie EVALON a tvoří s ní jeden celek. Odpadají tak jednotlivé nosné konstrukce a stojany, které jsou potřebné při použití tradičních těžkých externích solárních článků se sklem. Jednotlivé moduly jsou spojeny vodiči, které probíhají na střeše pod spodní stranou fólie v tepelné izolaci a jsou svedeny pod střešní konstrukci do sběrné sítě.