MENU

SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský)

Režijní tandem SKUTR tvoří režiséři Martin Kukučka (nar. 1979 ve slovenském Martině) a Lukáš Trpišovský (nar. 1979 v Praze). Společně začali pracovat při studiích na DAMU u profesora Josefa Krofty a profesora Miloslava Klímy.
Už jejich absolventská představení vzbudila zájem kritiky a ohlasy u diváků. Proto je po ukončení studia na DAMU přizval ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab ke spolupráci a nabídl jim tvůrčí rezidenci. Inscenace SKUTRu se představily na festivalech v Srbsku, Polsku, Litvě, Itálii, Německu, Rumunsku, Slovensku, Číně či v Jižní Koreji. Zahraniční působení SKUTRu vyvrcholilo měsíčním hostováním na festivalu Fringe ve skotském Edinburghu v srpnu 2008, kde představení Plačky absolvovalo 22 repríz a bylo nominováno na Total Theatre Award a inscenací Joke Killers, vytvořenou spolu s Adélou Laštovkovou, pak reprezentovali Českou republiku na světové výstavě Expo 2010 v čínské Šanghaji.
Autorská představení SKUTRu kombinují tanec, pohyb, akrobacii, loutky, projekce, lightdesign, text a zvuk a dala by se jedním slovem označit za multižánrová či cross-over. Kromě volné autorské tvorby (mj. Nickname, Malá smrt, La Putyka, Svěcení jara) režírovali Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský také na předních českých scénách (Národní divadlo v Praze, Národní divadlo Brno, Divadlo Na zábradlí, Divadlo Petra Bezruče či HaDivadlo) a v zahraničí (mj. Pozoriště FDU v Bělehradě (Srbsko), Lubuski Teatr v Zielonej Górze (Polsko), Mezinárodní festival Miasto v polské Legnici).
V poslední době se čím dál více věnují spojení hudby a divadla. Pro mezinárodní festival Struny podzimu tak vytvořili s hráči Orchestru Berg hudební divadlo Heinera Goebbelse Schwarz auf Weiss či scénické provedení Honeggerova Krále Davida.
Jejich posledními pracemi jsou inscenace Don Giovanni W. A. Mozarta v Národním divadle v Praze, Radúz a Mahulena Julia Zeyera v Národním divadle Brno a spolu s Adélou Laštovkovou-Stodolovou inscenace Muži v divadle Ponec (inscenace byla nominována na Taneční inscenaci roku 2011).
Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský jsou odbornými asistenty na DAMU v Praze pro obory režie, dramaturgie a herectví.
Za svou tvorbu získali mnoho cen, z nichž jsou nejvýznamnější Grand Prix na mezinárodním festivalu FIST v Bělehradě 2007 a Cena diváků (tamtéž 2007 a 2008), Cena Evalda Schorma a Cena Josefa Hlávky. Nominace na Total Theatre Award za inscenaci Plačky na Festivalu ve Skotském Edinburghu. Nominace na evropskou divadelní cenu Henrika Ibsena za inscenaci Schwarz auf Weiss. Třikrát po sobě byli nominováni na Talent roku Ceny Alfréda Radoka a v roce 2010 za představení La Putyka na Inscenaci roku Ceny Alfréda Radoka. Několikrát byli také nominováni na cenu Sazky a Divadelních novin.


Aktualizace: 2012

Repertoár

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.