MENU

divadlo 16. 11. 2012

Národní divadlo slaví 150 let od otevření Prozatímního divadla

150. výročí otevření první stálé a samostatné české divadelní scény si v těchto dnech připomíná Národní divadlo, které je s Prozatímním divadlem historicky i architektonicky úzce spojené. U této příležitosti bude v historické budově ND otevřena tematická výstava, a odehrána tři slavnostní představení: Labutí jezero (18. 11.), Zkrocení zlé ženy (19. 11.) a Prodaná nevěsta (20. 11.).

Národní divadlo si v letošním listopadu připomíná již 150. výročí otevření Prozatímního divadla, první stálé a samostatné české profesionální scény a svého bezprostředního historického předchůdce. 18. listopadu 1862 zahájilo Prozatímní divadlo pravidelný provoz premiérou hry Král Vukašín od básníka a dramatika Vítězslava Hálka, o dva dny později, 20. listopadu se hrála poprvé i opera – Cherubiniho Vodař. Prozatímní divadlo hrálo pro české publikum celých 21 let a k jeho největším osobnostem se řadí Bedřich Smetana, který zde působil osm let jako kapelník.
Ve spolupráci s Národním muzeem – konkrétně jeho Divadelním oddělením a Muzeem Bedřicha Smetany – připravili dramaturgové Opery Ondřej Hučín a Beno Blachut pro diváky Národního divadla výstavu formou devatenácti zastavení nad nejrůznějšími uměleckými, architektonickými, provozními, společenskými i politickými tématy spojenými s dějinami Prozatímního divadla.
Vernisáž výstavy se koná 20. listopadu 2012 v 18:30 v hlavním foyer historické budovy Národního divadla. Při vernisáži bude zároveň do ND znovu navrácena busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, velké pěvkyně Prozatímního divadla, která je známa především jako první Mařenka ze Smetanovy Prodané nevěsty.

Stáhnout zprávu
197 KB, PDF


Další tiskové zprávy

Tyto webové stránky používají cookies. Více informací zde.