Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Sergej Prokofjev

Sergej Prokofjev

(1891–1953)

Biografie

Ruský hudební skladatel, klavírista a dirigent, autor řady oper a baletů.

Sergej Prokofjev (23. 4. 1891 – 5. 3. 1953) se narodil v ukrajinské vesničce Soncovka, kde se poprvé dostal do kontaktu s hudbou díky matce, jež byla vynikající klavíristkou se zálibou v Chopinových a Beethovenových dílech. Od raného dětství Prokofjev skládal, v devatenácti letech již platil za uznávaného autora, jakkoli svými díly nesčetněkrát vyvolával poprask a veřejné pobouření.

Na konzervatoři vystudoval hru na klavír a v době první světové války přidal studium hry na varhany. Po Velké říjnové socialistické revoluci se Prokofjev rozhodl opustit bolševické Rusko a strávil několik let v USA, kde slavil mimořádné úspěchy. Navázal rovněž spolupráci se souborem Les Ballets Russes Sergeje Ďagileva, pro který v roce 1927 složil balet Ocelový skok.

K Prokofjevovým nejznámějším baletním partiturám však patří pozdější tituly jako Romeo a Julie (1938 premiéra v Brně) a Popelka (1943), které vznikly po skladatelově návratu do SSSR.
K dalším skladatelovým dílům patří sedm symfonií, opery jako Láska ke třem pomerančům, Hráč na motivy F. M. Dostojevského nebo Vojna a mír podle L. Tolstého, dále pět klavírních koncertů a dva koncerty houslové, celá řada vokálně instrumentálních skladeb, komorních děl i filmová hudba ke snímkům Piková dáma, Lermontov nebo Ivan Hrozný.