Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Dmytro Tenytskyy

Dmytro Tenytskyy

Sólista Baletu ND

Biografie

Charismatický tanečník, který zvládá technicky velmi náročné role i vnitřně složité charaktery. Má nejen taneční nadání, ale i herecké schopnosti. Jeho jevištní projev je svěží a přesvědčivý. Členem Baletu Národního divadla je od roku 2013, kdy nastoupil do sboru. V sezoně 2014/2015 byl jmenován demisólistou a od sezony 2015/2016 je sólistou.

 Dmytro se narodil v roce 1989 v Charkově na Ukrajině, kde v letech 1995–2005 studoval baletní školu. V letech 2005–2007 si rozšířil vzdělání na baletní konzervatoři v ruském Permu. V letech 2006–2009 byl sólistou Permského divadla opery a baletu a poté od roku 2009 do roku 2013 působil jako sólista v Teatr Wielki v polské Poznani. Poté přešel do Národního divadla v Praze.

 V této sezoně ho diváci mohou vidět v Louskáčkovi - Vánoční koledě Youriho Vàmose (Policista Bobbie / Louskáček, Valčík - sólo), ve Spící krasavici Márcii Haydée (Princ z východu, Kocour v botách) a La Fille mal gardée Fredericka Ashtona (Kohoutek).

Dále účinkoval v inscenacích Forsythe / Clug / McGregor; Leonce a Lena Christiana Spucka; Kylián - Mosty času Jiřího Kyliána; Kafka: Proces Maura Bigonzettiho, Bayadère Javiera Torrese a v mnoho dalších inscenací.