Poprask v opeře: vrcholné belcanto i jeho absolutní parodie ve Stavovském divadle

7. 2. 2017
Opera

Opera Buffa se vrací na repertoár Národního divadla. Premiéru slavného díla Gaetana Donizettiho Poprask v opeře uvede první česká scéna v hudebním nastudování italského dirigenta Enrica Dovica. Režie se ujme Radim Vizváry.

Opera, která si bere na paškál manýry světa hudebního divadla, nabídne jak vrcholné belcanto, tak jeho dokonalou parodii. Mezi protagonisty se představí Jana Sibera/Kateřina Kněžíková (Daria), Roman Janál/Jiří Hájek (Procolo), Jana Horáková Levicová/Michaela Kapustová (Luigia), Josef Moravec/Martin Šrejma (Guglielmo). Inscenace bude uvedena v italském jazyce.

„To, že se Poprask v opeře dostal na repertoár Národního divadla je velmi dobrá zpráva pro orchestr, sólisty a samozřejmě diváky. Pokud zde máme hudební rozptyl od Wagnera k Mozartovi, je toto Donizettiho dílo s velmi pozitivně laděnou partiturou dalším obohacením, říká dirigent Enrico Dovico a dodává: „Titul zároveň klade značné pěvecké i herecké nároky na sólisty, kteří zde prokazují výborné výkony, nikdo z nich nenechává nic náhodě, tvrdě na sobě pracují a zkoušení s nimi je velmi inspirativní.“

Inscenace bude operním počinem Radima Vizváryho, jehož choreografie významně přispěla ke strhujícímu provedení Janáčkovy opery Z mrtvého domu. „Donizettiho Poprask je divadlem na divadle. Inscenace může být kukátkem do kuchyně divadelníků, ale také zrcadlem nás samotných, kdy uvidíme špatné vlastnosti člověka pramenící z lidské hlouposti, závisti a frustrace,“ konstatuje režisér.

Scénografie se ujme držitelka Ceny divadelní kritiky za rok 2015 Lucie Škandíková.

Nadcházející premiérou bude 9. a 12. března koncertní provedení Berliozovy opery Faustovo prokletí s Pavlem Černochem v roli Fausta.