Vážený uživateli, je nám líto, ale Váš prohlížeč nepodporuje plné zobrazení webu. Doporučujeme Vám přejít na jeho aktuálnější verzi (MS Edge) nebo na některý z nejčastějších prohlížečů (Chrome, Firefox, Safari).
Opera Nova 2024 – The Yellow WallpaperOpera Nova 2024 – The Yellow Wallpaper
Opera

The Yellow Wallpaper

Dani Howard

18. června 2024

Divadlo ABC
Festival Opera Nova
Česká premiéra

Základní informace

Kde hrajeme

Divadlo ABC

Přibližná délka představení

50 minut, bez přestávky

ND+

Setkání s tvůrci před představením v kavárně Divadla ABC.

Více informací o festivalu: Festival Opera Nova 2024

Festival Opera Nova je přehlídkou současné české a zahraniční operní tvorby. Festival navazuje jak na předchozí ročníky v letech 2018 a 2019, tak i na tradici, kterou v roce 1924 založil skladatel a dlouholetý šéf opery Nového německého divadla (nyní Státní opera) Alexander Zemlinsky ve spolupráci s Mezinárodní společností pro soudobou hudbu (ISCM).

Účinkující

  • 2023-2024
  • 2024-2025

Tvůrci

Režie
Amy Lane
Režie české premiéry
Johannes Stepanek
Světelný design
Charlie Morgan Jones
Asistent světelného designéra
Oliver Hynds
Scéna a kostýmy
Emma Ryott
Asistent scénografa
Damien Stanton

O inscenaci

Mladá žena a její manžel lékař, který ji léčí z depresí po narození dítěte, si na léto pronajmou staré sídlo, kde v rámci „odpočinkové kúry“ žena zůstává zavřená v jednom pokoji. Izolovaná, se zákazem psát nebo vykonávat jakoukoli jinou činnost a oddělená od ostatních i od svého dítěte, soustředí svou pozornost na ošklivé žluté tapety, kterými jsou potaženy stěny pokoje. Tapety se stanou jakýmsi projekčním plátnem pro zhmotnění jejích strachů, děsů a obav, i hluboké frustrace z nuceného pobytu v osamění. 

Komorní opera The Yellow Wallpaper byla napsána na motivy literárního díla autorky Charlotte Perkins Gilman, jejíž stejnojmenná, dnes již ikonická povídka, se brzo stala bestsellerem feministické literatury. Od prvního vydání v roce 1891 se objevila v mnoha sbírkách ženské literatury, americké literatury i v učebnicích. Mimořádně silná výpověď se svým tématem i přesahem dotýká mnoha žen po celém světě. Téma omezení ženských svobod, postava mužské autority – lékaře a zároveň manžela, kterou žena musí uposlechnout, upozorňuje na stále přetrvávající závažné omezování ženské svobody a práva zacházet svobodně se svým tělem i životem v patriarchální společnosti. Vypravěčka povídky musí plnit to, co jí manžel řekne, protože je zároveň jejím lékařem a reprezentuje tedy jakousi dvojí autoritu, ačkoli jeho požadavky nejsou v souladu s jejími skutečnými potřebami. Prvek žluté tapety v sobě skrývá mnohovrstevnatou symboliku. Tapetu lze chápat jako symbol vězení žen, který v ní hlavní hrdinka spatřuje, potažmo tedy jako symbol všech žen, které jsou uvězněny v konceptu patriarchální společnosti. Žlutá tapeta může být naopak i symbolem jiného světa a volného prostoru, místa, kde lze svobodně žít, dýchat, tvořit a existovat. 

Opera The Yellow Wallpaper vznikla na objednávku The Opera Story.

Foto a video galerie

    Sdílet na sociálních sítích